21. 5. 2024

Švýcaři se po skalpu Francie nebojí ani Španělů. Co bude klíčem k úspěchu?

Švýcarsko vstoupí do zítřejšího čtvrfinále povzbuzeno o jeden z největších úspěchů ve své fotbalové historii. Brankář Yann Sommer v páté sérii rozstřelu chytil střelu Mbappého a Švýcaři se radovali z prvního vítězství ve vyřazovací části vrcholného turnaje od MS 1938. Dokáží najít recept i na Španěly?

Španělé se v úvodních dvou setkáních šampionátu natrápili při remízách se Švédskem i Polskem, ale po kanonádě do sítě Slovenska dali „pětku“ i Chorvatům a jako první tým v historii vstřelili pět branek ve dvou zápasech mistrovství Evropy za sebou. I když v závěru řádné hrací doby ztratili náskok 3: 1, o svém postupu rozhodli v prodloužení a jejich sebevědomí stoupá.

Švýcarsko zdolalo Španělsko v jediném z předchozích 22 vzájemných soubojů. Bylo to v úvodním duelu MS 2010 v Jihoafrické republice, když uspělo 1:0 a připsalo si skalp pozdějších vítězů celého turnaje. Jinak však pouze pětkrát remizovalo a šestnáctkrát prohrálo. Loni v Lize národů prohrálo 0: 1 na půdě soupeře a doma uhráli remízu 1: 1. Už proti Francii však ukázalo, že je schopno lámat nepříznivé historické statistiky.

„Španěle známe velmi dobře, hráli jsme proti nim před několika měsíci. Budeme potřebovat stejný přístup, stejného bojovného ducha, jak jsme ukázali proti Francouzům,“ prohlásil švýcarský kapitán Granit Xhaka. I za něj budou spoluhráči bojovat na trávníku, protože čtvrtfinále si musí odsedět na tribuně pro trest za žluté karty.

Rovněž trenér Petkovic si uvědomuje, že jeho svěřenci musí předvést minimálně stejný, když ne lepší výkon než v osmifinále: „Zápas s Francií byl až příliš emotivní. Všichni moji hráči odevzdali 120 procent. Pravděpodobně to byl nejlepší výkon některého z týmů, které jsem vedl . Ve čtvrtfinále máme šanci, pouze pokud to zopakujeme.“

Drama si v osmifinále vyzkoušela i španělská „La Furia Roja“. „Jsem nachystaný, i kdyby i další zápas měl skončit 5: 3. Nejsem si však jist, že by to přivítali i fanoušci či moje rodina. Za žádného stavu nebudeme hrát na nakopávané míče, nikdy nebudeme hrát defenzivní fotbal. Bráníme jedině tím, že se snažíme držet míč a tvořit, „ zdůraznil španělský kouč Luis Enrique.

Předpokládané sestavy 👇

Švýcarsko: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber – Shaqiri – Embolo, Seferovič

Španělsko: Simon – Azpilicueta, Garcia, Laporte, Alba – Koke, Busquets, Pedra – Sarabia, Morata, F. Torres