21. 2. 2024

Další zklamání, nebo restart kariéry? José Mourinho stojí před velkou výzvou

Portugalský trenér José Mourinho v pátek přicestoval do Itálie. Fotbalovým fanouškům se plánuje brzy oficiálně představit jako nový kouč AS Řím. Chytne v italské metropoli druhý dech?

Už to není ten starý dobrý „Special One“, který sbíral jednu trofej za druhou. Kam přišel, tam stavěl na prapracované defenzivě, to byl základ. Směrem dopředu hrál maximálně účelně, líbivý fotbal to nikdy moc nebyl, ale kýžené výsledky přinášel.

Jméno si udělal v Portu se kterým v roce 2004 naprosto senzačně vyhrál Ligu mistrů. Nejznámější je pak jeho éra v Chelsea, kterou pozvedl na novou úroveň. Mezi tyčemi měl českého brankáře Petra Čecha, který na toto období vzpomíná jen v dobrém. Blues pod Mourinhovým vedením vyhráli Premier League s rekordním počtem bodů.

Osmapadesátiletý Mourinho naposledy zářil právě v Serie A, kam se po více než 10 letech vrací. V roce 2010 přivedl Inter Milán k treble – triumfu v Lize mistrů, Serie A i Itálií poháru. Lepší už to pak nikdy nebylo. V Realu Madrid čekali víc než jeden ligový titul za tři roky.

Návrat do milované Chelsea skončil rozporuplně. S týmem sice získal domácí titul, ale herně začalo mužstvo stagnovat a přestalo se dařit i výsledkově, takže byl Mourinho odejit. Upsal se v Manchesteru Unted, ale to už ostatní týmy věděly, jak se na jeho trenérský rukopis představit. Byť měl na Old Trafford k dispozici hvězdný kádr a neomezený rozpočet – ostatně jak je José vždy zvyklý – ani zdaleka se mu nepodařilo naplnit potenciál týmu. Trofej pro vítěze Evropské ligy byla slabou záplatou.

Poslední štací byl londýnský Tottenham, který se stal prvním klubem, ve kterém José Mourinho nezískal jedinou trofej. A zde jakoby se i vytratil jeho trenérský rukopis. O zajištěné defenzivě nemohla být řeč, hra velmi často působila chaoticky a José ne a ne najít ideální sestavu. Po konci angažmá bylo jasné, že po jeho službách další velkoklub už nesáhne.

Ozval se tedy AS Řím na jehož lavičce nahradí Mourinho krajana Paula Fonseca. S Římany se po předčasném ukončení kontraktu s Tottenhamem Hotspur dohodl na tříleté smlouvě. Ukáže se, že mu tempo italské ligy sedí nebo to bude poslední velké angažmá uvadajícího trenérského génia?