28. 5. 2024

Srbové senzačně postupili na MS, rozhodl žolík z lavičky Mitrovič

Vše nasvědčovalo tomu, že Portugalci si v domácím prostředí dokráčí k vytouženému postupu. Na svatostánku Estádio da Luz, drželi výsledek 1:1, který by jim zajistil prvenství ve skupině A a tím pádem přímý postup na závěrečný turnaj. V 90 minutě, ale přišel pro domácí výběr šok.

Střídajicí Aleksandar Mitrovič naskočil do druhého dějství za defenzivního založníka Nemanju Gudelje a po výborném centru z pravé strany od srbského kapitána Tadiče, zcela nehlídán nekompromisní hlavičkou k levé  tyči Patríciovi svatyně zajistil Balkánské zemi místenku na mistrovství světa do Kataru.

Pro kanonýra, který hájí barvy druholigového anglického Fulhamu, šlo již o jeho 40 trefu v národním týmu. Je tak historicky nejlepším střelcem své země a nechal tak zapomenout na smolný okamžik, kdy v lonském barážovém utkáni se Skotskem o letošní evropský šampionát jako jediný minul v penaltovém rozstřelu.

Pro zemi z Balkánského poloostrova, která vyhlásila svojí samostatnost v létě roku 2006, se jedná již o její třetí účast na světovém šampionátu, kdy se jí nepovedla akorát kvalifikace na turnaj v roce 2014, který pořádala Brazílie. Právě nadcházející světový šampionát, který se odehraje příští rok v rozmezí 21.listopadu – 18.prosince by mohl být pro tuto generaci vrchol.

Tým tvořený kolem Dušana Tadiće či Sergeje Milinkoviće-Saviće není radno podceňovat. Naopak hvězdní Portugalci si postup budou muset vybojovat v březnové baráži, ve kterém se můžou utkat i s českou reprezentací.