23. 4. 2024

Srb Nikola Gnjatovič měl větší talent než Djokovič, život mu zničily drogy!

Zdroj: Depositphotos

Jeho příběh v rodném Srbsku stále rezonuje a je často připomínán. Nikola Gnjatovič, mladý tenista s obrovským talentem, jehož kariéru brzy ukončila závislost na heroinu, zanechal hlubokou stopu.

Srdjan Djokovič, otec Novaka Djokoviče, o něm řekl: „Byl to největší talent, jakého jsem kdy viděl.“

Na konci 90. let byl Gnjatovič považován za nadějnou hvězdu tehdejšího jugoslávského tenisu. V šestnácti letech vyhrál národní mistrovství do osmnácti let jak v singlu, tak i v deblu, a stal se prvním balkánským tenistou, který podepsal smlouvu s Headem, prominentní společností.

V juniorských soutěžích porazil budoucí světové hvězdy jako Marat Safin či Fernando Gonzalez.

„S Rogera Federera jsem dokonce na tréninku vyhrával. Cítil jsem se nepřekonatelně. Všichni mi předpovídali úspěch na nejvyšší úrovni, ale přechod z juniorské kategorie do dospělého tenisu je plný výzev,“ svěřil se srbským médiím před pár lety.

Gnjatovič byl obklopen očekáváními, ale bohužel se potýkal s přechodem do dospělé soutěže.

Boj s vlastními démony začal, když se v jednadvaceti letech poprvé dostal k heroinu. Závislost ho zasáhla okamžitě a s brutální silou.

„Začala moje pekelná cesta. Propadl jsem se do dluhů a těžkých drogových krizí. Kradež pro drogy se stala realitou. Snažil jsem se stále hrát tenis, ale bylo to neslučitelné,“ přiznal Gnjatovič.

Jeho život se proměnil v chaos a ztratil i rodinnou oporu. „Byl to běh na dlouhou trať. Hospitalizovali mě více než desetkrát, a trvalo to sedmnáct let. Prošel jsem peklem, které drogy přinášejí,“ dodal.

Až v roce 2018 se mu podařilo zbavit se závislosti. Přesto přišel o významnou část svého života. Láska k tenisu se mu znovu probudila, ale snaha stát se trenérem nevedla k úspěchu.

„Mnozí bývalí tenisté a kolegové říkali rodičům dětí, které jsem trénoval, že jsem bývalý narkoman, a že by mě neměli svěřovat své děti,“ svěřil se před lety.

„Ale i když jsem byl na dně, nikdy jsem drogy neprodával. Nedovolil bych, aby nějaké dítě spadlo do pasti drog. To bych si raději usekl ruku,“ dodal.

|Po vymanění ze závislosti začal Gnjatovič žít obyčejným životem. Nicméně v Srbsku se stále spekuluje, jakou kariéru by mohl mít, kdyby se nikdy nepustil do heroinu.