28. 4. 2024

Jak Csaplár s Libercem málem vyřadil z Ligy mistrů pozdějšího vítěze AC Milán!

Ušatou trofej pro vítěze jedenáctého ročníku Ligy mistrů vyhrál v květnu 2023 AC Milán. Jeho pouť nejprestižnější klubovou soutěží ale mohla skončit už letních v předkolech. Liberecký Slovan nebyl daleko od senzace.

Úvodní duel se odehrál na slavném San Siru. Hned v prvním poločase měl Liberec celou řadu šancí, po jedné ze střel Jana Nezmara dokonce za brankářem Abiattim zaduněla tyč.

Trenér Carlo Ancelotti počínání svých svěřenců nechápal, diváci při odchodu hráčů do kabin pískali. Milánským se nedařilo vytvořit si převahu.

O to víc musel mrzet moment, který se nakonec ukázal jako rozhodující.

Seedorfův centr do vápna sice doletěl pouze ke Zbyňku Hauzrovi, tomu ale z náruče vypadl a kanonýr Inzaghi neměl problém ho doklepnout do odkryté sítě.

Vstřelená branka AC nakopla, Hauzr se ještě ve zbytku zápasu musel pořádně ohánět. Předvedl několik skvělých zákroků, jednou za něj dokonce zaskakoval Bohuslav Pilný a v jednom případě ho zachránilo břevno. I díky tomu vezl Slovan do Liberce nadějný výsledek 0:1.

Šance před odvetou rozhodně nebyly ztraceny. Po zranění se do branky vrátil Antonín Kinský, jehož do prvního duelu nepustily vleklé potíže s kolenem.

Úvod utkání musel fanoušky potěšit, Slovan totiž ostřeloval Didu v milánské brance a dlouho snil o brance, která by celé dvojutkání pomohla vyrovnat.

Místo toho ale pálil Inzaghi. Na něj poněkud pozapomněla obranná řada a po skvělém pasu Ruie Costy už italský střelec s přehledem poslal balon do protipohybu vybíhajícího Kinského. Ve zbytku první půle už se lépe vedlo milánskému velkoklubu, před Slovanem byl rázem přetěžký úkol – potřeboval skórovat třikrát, pokud chtěl pomýšlet na postup.

To se ale neukázalo jako zcela nereálně. Hned po startu druhé půle bylo našich hráčů všude plno a Miroslav Slepička vzkřísil postupové naděje. Nic nebylo ztraceno a Slovan tak stále měl o co hrát.

Kinský několikrát tým podržel a v 89. minutě přišel parádní centr Petra Papouška, na nějž si vyskočil David Langer a hlavou zamířil přesně k tyči.

Následoval nesmírně dramatický závěr, v němž přišel další kontroverzní moment, když rozhodčí mohl v 92. minutě klidně zapískat penaltu, ovšem nestalo se tak.

Naopak, za protesty viděl o něco později Langer druhou žlutou kartu a zmar dokonal závěrečný hvizd, kdy sudí Ibaňez ukončil duel o minutu dříve, než signalizoval.

V konečném důsledku si tak sice Slovan připsal cennou výhru nad AC Milán, ale s trpkou příchutí. Brána do Ligy mistrů zůstala zavřená. To AC si v Lize mistrů dokráčelo až pro zisk trofeje.