20. 2. 2024

Školil Neymara, říkalo se mu „marocký Messi“ ! Kde je ztracený talent Mastour dnes?

Pamatujete? Ve třinácti letech měl nabídky z Realu Madrid, Barcelony, Manchesteru City a Juventusu. AC Milán vyhrál a zaplatil za zázračné dítě půl milionu eur. To bylo v roce 2012, kde je Hachim Mastour dnes?

FOTBALOVÁ HVĚZDA Z YOUTUBE

Italský rodák marockých přistěhovalců začínal v Reggianu, hrál také za Inter Milán v mládežnických soutěžích. Po jednom z turnajů se video s nejlepšími momenty Mastoura stalo virálním. Přenesl styl pouličního fotbalu, kdy jsou jesličky soupeřovi důležitější než vstřelení gólu, na velká hřiště.

Média přirovnávala jeho techniku k Ronaldinhovi, jeho kreativitu ke Kaká a jeho marketingový potenciál k Neymarovi. V Argentinci se později zhmotnili tři Brazilci a Mastourovi se přezdívalo „marocký Messi“.

AC Milán přeplatil konkurenci na doporučení legendárního Arriga Sacchiho. Klubový YouTube nebo sociální sítě začaly být zdobeny finesami malého kouzelníka. Videa však byla jako podle šablony – Mastour prokličkoval mezi 1-3 hráči a uložil míč vedle brankáře. Umí i tvořit, centrovat, bránit? ptali se odborníci už tehdy.

Přesto se kolem chlapce strhl humbuk. Zatímco mnoho klubů mladé hráče před marketingovými nebo mediálními aktivitami chrání, Mastour se objevil mimo jiné ve velké reklamní kampani Red Bullu.

V driblérské soutěži i v počítačové hře FIFA porazil Neymara a hvězda Barcelony před jeho technikou smekla klobouk. S jistou dávkou ironie se jednalo o poslední úspěch Mastourovy fotbalové kariéry.

UMÍ S MÍČEM VŠECHNO, ALE…

Clarence Seedorf ho na konci sezony 2013/14 posadil na lavičku, jako nejmladší debutant mohl překonat rekord Paola Maldiniho. V následující sezoně několikrát usedl mezi náhradníky, ale ani Filippo Inzaghi mu rekord nedal.

Překonal ji až jako nejmladší hráč v historii marockého národního týmu (16 let a 11 měsíců), i když reprezentoval Itálii v mládežnických kategoriích. Při svém debutu odehrál jedinou minutu a druhou nikdy nepřidal.

V létě 2015 odešel na dvouleté hostování do Malagy. V první sezoně odehrál pět minut a španělský klub ho po roce poslal zpět do Milána. Následovalo roční hostování v nizozemském Zwolle.

„S míčem umí všechno, to bylo jasné už před dvěma lety na YouTube. Největší hrozbou jsou obrovská očekávání. Je velmi mladý, chceme ho chránit. Jsem přesvědčen, že z něj dokážeme dostat to nejlepší,“ řekl po jeho příchodu trenér Zwolle Ron Jans.

Mastour během sezóny odehrál pouze 150 minut. „S míčem dokáže úžasné věci, ale už teď potřebuje dát své hře hloubku,“ posteskl si Jans nad nedostatkem atributů potřebných k tomu, aby se prosadil v profesionálním fotbale.

GATTUSO: VÍC SE TOČÍ, NEŽ HRAJE. PŘESTAŇ, JINAK MU VYRAZÍM ZUBY.

Následující sezónu strávil Mastour v AC Milán. Trenér Gennaro Gattuso věřil, že ještě není pozdě, aby nastartoval svou kariéru: „V poslední době jsme spolu hodně mluvili, dokonce jsem mu vyhrožoval. Stal se známým spíše díky natáčení videí než hraním fotbalu. Jak jsem mu řekl, je konec, nebo mu vyrazím zuby!

V posledních měsících se v některých věcech zlepšil a my jsme se rozhodli, že ho necháme hrát v Primavera (mládežnická liga). Ujel mu vlak, ale je mu 20 let, ne 50. Musí se zamyslet nad svými chybami. Především musí pravidelně hrát.“

Mastour odehrál za Primaveru pouhých 64 minut a v létě 2018 nadobro opustil AC Milán. Aniž by nastoupil za A-tým. Dva měsíce byl bez klubu, pak podepsal smlouvu s ročním platem 200 tisíc eur v řecké Lamii. Po 64 odehraných minutách za 7 měsíců s ním klub v březnu rozvázal smlouvu a opustil ho i jeho hvězdný agent Mino Raiola.

V říjnu podepsal tříletou smlouvu s třetiligovou Regginou, v první sezoně odehrál jen osm minut. Klub ho po postupu poslal na hostování zpět do třetí ligy, kde pět a půl roku po svém profesionálním debutu vstřelil svůj první gól v kariéře v Carpi.

MASTOUR: PŘI ZPĚTNÉM POHLEDU BYCH SI VYBRAL AJAX

Od července je bez klubu. O mladíka, o kterého se před jeho čtrnáctými narozeninami poprali evropští giganti a za kterého AC Milán zaplatil půl milionu, najednou nikdo nemá zájem. Zůstal jednostranným fotbalistou. Driblér s množstvím triků bez nadstavby, který neunesl tlak a očekávání médií, sponzorů, trenérů, fanoušků.

„Můj příjezd do Milána provázelo mediální šílenství. Firmy ve mně viděly spíše příležitost vydělat peníze než podpořit můj sportovní růst. Když se nad tím zpětně zamyslím, mohl jsem si ve 14 letech vybrat Ajax Amsterdam, který o mě měl také zájem. To by mě uchránilo od všudypřítomné pozornosti, kterou jsem měl v Itálii,“ řekl Mastour v říjnu 2019.

Z jeho kariéry zůstalo jen několik dobře sestříhaných kompilací. I nyní, ve svých 23 letech, trénuje individuálně a jeho kousky sledují místo plných stadionů jen fanoušci na sociálních sítích.

Zdroj: Šport.sk