Jak tenisové sestry Williamsovy změnily sport?
Když viděla svou sestru Venus hrát první profesionální zápas, byla nadšená, ale zároveň nešťastná. Chtěla, aby se i o ni sponzoři zajímali a i ona mohla hrát i takové zápasy.
Její otec k ní přišel a řekl: „Nebuď smutná, tvoje sestra bude nejlepší tenistkou na světě. Ale ty? Budeš nejlepším tenistou v historii.“
Těžko dnes říct, jestli se ten rozhovor odehrál přesně takhle. Ale přinejmenším velmi podobné to opravdu bylo.
Ten mohli diváci vidět ve filmu Král Richard, který vyprávěl příběh sester Venus a Sereny Williamsových a jejich otce, který měl zdánlivě šílený plán, jak ze svých dcer vychovat tenisové hvězdy.
Mladší z nich, Serena, se nyní loučí s kariérou. Není divu, že si pro rozloučení vybrala právě US Open. Nejenže je to její domácí grandslam jako Američanky, ale byl to také první grandslam, který vyhrála.
V roce 1999 tam triumfovala jako sedmnáctiletá.
Svůj poslední zápas odehrála ve věku téměř 41 let. Ve třetím kole prohrála s Australankou Ajlou Tomjanovicovou ve třech setech.
Pomohlo jí, že pozornost měla Venus
„Nemám ráda slovo konec kariéry. Raději o tom mluvím jako o určitém druhu vývoje. To je asi to správné slovo. Jsem připravena na další vývoj.
Vyvíjím se a přesouvám se od tenisu k jiným věcem, které mě naplňují,“ uvedla v textu pro časopis Vogue, v němž oznámila konec kariéry.
A udělala to přesně tak, jak je u ní po celou kariéru zvykem. Speciálně. Vždycky milovala módu a na kurtu nosila oblečení, které sama pomáhala navrhovat.
A přesně tak se loučí se svou kariérou. S velkým přiznáním v módním časopise. To je doprovázeno sérií módních fotografií.
Móda neomylně provázela i konec její kariéry na kurtu. Na svůj poslední turnaj přišla v elegantních černých šatech inspirovaných krasobruslením, které byly navrženy speciálně pro ni.
Návrháři do ní zvláštním způsobem zakomponovali poctu jejím šesti titulům z US Open. Mělo je připomínat šest vrstev, které tvoří sukni.
A svou kariérou skutečně naplnila slova svého otce. V dětství jí však trenéři či sponzoři předpovídali hvězdnou kariéru zejména její o rok starší sestře Venus.
Svým způsobem to bylo i pochopitelné. Má ideální atletickou postavu. Možná ještě větší přirozený talent. Mnohem víc než její mladší sestra.
Obě dokázaly v tenise ohromné věci. V konečném součtu to však byla Serena, o níž se bude navždy mluvit jako o jedné z nejlepších hráček tenisové historie.
„Když jsem byla malá, tenis mi moc nešel. Ale pomohlo mi, že jsem zpočátku neměla tolik možností jako Venus. Následovala jsem ji po celém světě a snažila se sledovat i její prohry, analyzovat je a učit se z nich.
Chtěla jsem být jako Pete Sampras, chtěla jsem napodobit Monicu Selesovou. Ale kdybych nebyla ve stínu Venus, nikdy bych nebyla tím, kým jsem,“ řekla Williamsová ve svém velkém příběhu Vougueovi.
Nejvíce grandslamových titulů
Popsala, jak se nakonec stala šampionkou a vystoupila ze stínu své sestry. Chtěla být ve všem nejlepší. Už od dětství.
„Vzpomínám si, jak jsem se jako malá holka učila psát. Dokud jsem to nedokázala dokonale, plakala jsem. Byl jsem naštvaná. Dokázala jsem napsat a vymazat písmeno znovu a znovu, protože jsem ho ještě nenapsala dokonale. Máma mě musela nechat vzhůru dlouho do noci, zatímco mé sestry spaly. Taková jsem byla vždycky,“ vzpomíná.
Třikrát získala olympijské zlato ve čtyřhře se svou sestrou a jednou zvítězila ve dvouhře. Získala 23 grandslamových trofejí ve dvouhře, dalších 14 ve čtyřhře po boku sestry Venus a dvě v mixu po boku Maxe Mirného.
Na pozici světové jedničky strávila 319 týdnů, což je třetí nejvyšší počet mezi ženami v historii (Martina Navrátilová a Steffi Grafová mají více, pozn. red.).
Více než počet týdnů na pozici světové jedničky ji však určuje počet grandslamových trofejí. Získala jich 23, čímž překonala dlouholetou rekordmanku Steffi Grafovou s 22 tituly. Nikdy se jí však nepodařilo předstihnout Margaret Courtovou. Ta získala titul 24krát.
Toto číslo však obsahuje „ale“ s vykřičníkem.
Court hrál v době, kdy tenis přecházel do tzv. otevřené éry. V době, kdy se tenis profesionalizoval a profesionálové mohli hrát na těchto turnajích a dostávali za své výkony peníze. Tenis se najednou stal otevřeným pro všechny, kteří splnili určité výkonnostní normy.
V této moderní éře získala „pouze“ 11 titulů. Zatímco Williamsová nebo Grafová, které byly nejblíže, dokázaly získat svá vítězství v plné konkurenci profesionálek z celého světa.
Nejlepší v historii?
Williamsová se už léta snaží získat ještě jeden grandslamový titul, aby nikdo nemohl pochybovat o tom, že je historickou rekordmankou.
Svůj poslední titul získala na Australian Open 2017. Jak vyšlo později najevo, v té době již krátce čekala dceru Olympii. Proto musela přerušit svou kariéru.
Nedá se říci, že by se k zisku vytouženého titulu už nikdy nepřiblížila. Čtyřikrát ji od něj dělil jediný úspěšný zápas. Dvakrát na domácí půdě na US Open a dvakrát v oblíbeném Wimbledonu.
Poprvé jen několik měsíců po svém návratu hrála finále Wimbledonu 2018. Na Angelique Kerberovou však nestačila. Prohrála poměrně hladce.
Ve stejném roce si zahrála také finále US Open. Proti tehdejší vycházející hvězdě Naomi Ósakaové neměla šanci. Zápas navíc poznamenaly její hádky s rozhodčím, za které byl soupeřce bez boje přiznán dokonce jeden gem jako trestný.
O rok později si tento duel zopakovala. Ve Wimbledonu však narazila na Simonu Halepovou v jednom z nejlepších zápasů rumunské tenistky. Na US Open jí naopak nedala šanci mladá Bianca Andreescuová.
Během jednoho roku prohrála čtyři grandslamová finále. Předtím, v letech 1999 až 2017, prohrála pouze šest finále.
Podle bývalé rakouské tenistky a nyní televizní expertky Barbary Schettové posunula Williamsová ženský tenis na zcela jinou úroveň.
„Je to nejlepší hráčka, jaká kdy byla. Mám velký respekt k Navrátilové nebo Grafové, ale pro mě to byla Serena, kdo posunul hru na vyšší úroveň,“ řekla Schettová pro Eurosport.
Schettová odehrála s Grafovou tři soutěžní zápasy.
„Serena přivedla hráčky jako já nebo Justine Heninová více do tělocvičny. Pokud jsme chtěly konkurovat jí nebo Venus, musely jsme více posílit,“ dodala Kim Clijstersová pro Eurosport.
Boj proti rasismu
Titul absolutního rekordu se tedy nikdy neuskutečnil. Její příběh velmi zaujal legendárního amerického tenistu Johna McEnroea.
„Její příběh, vše, co představuje, afroamerická dívka pocházející z těžkých poměrů, se stala nejlepší hráčkou, jaká kdy žila,“ řekl Eurosportu.
Williams pochází z chudé rodiny obklopené černošskými ghetty.
Právě proto, že sama čelila problémům s rasismem a chtěla zlepšit postavení lidí tmavé pleti a zejména žen ve společnosti obecně, podnikla v tomto směru mnoho kroků.
„Ve filmu je scéna s mým otcem… Myslím tím Willa (Smith, hraje ho Richard Williams, pozn. red.), který říká, že to, co děláme, děláme pro každou dívku tmavé pleti na světě. V mnoha ohledech mě to opravdu zasáhlo, ale v té době jsme to tak nevnímali,“ řekla Serena Williamsová o králi Richardovi.
Sestry Williamsovy čelily během turnaje v Indian Wells v roce 2001 otevřenému rasismu. Serena tam v té době hrála finále proti Kim Clijstersové.
Když s ní na tribunu přišli její otec Richard a sestra Venus, diváci začali rasisticky bučet. V reakci na to přestaly sestry Willamsovy na turnaj jezdit.
Serena se vrátila až v roce 2015 a Venus o rok později.
Ještě více než na boj za lidi tmavé pleti je však hrdá na to, že se snažila o větší popularitu ženského tenisu. Sama v článku pro časopis Vogue přiznala, že pokud chtěla další dítě, musela obětovat kus své kariéry.
„Musíte si vybrat mezi tenisem a rodinným životem. Kdybych byla muž, moje žena by nesla fyzickou zátěž porodu a já bych mohla pokračovat v hraní,“ řekla.
Posunula sportovní marketing
Na kurtu však často dávala najevo svou ženskost netradičním oblečením. Někdy až na hranici extravagance.
Hlavně však chtěla pomoci sportovkyním, aby se nebály ukázat svou osobnost. Sama sebe nenazývala feministkou, ale do značné míry to byla ona, kdo tyto otázky nastoloval.
„Mým snem bylo stát se nejlepší tenisovou osobností na světě. Ne být nejlepší tenistkou na světě. Ženy musí v kariéře překonávat různé překážky. Například slyšet, že nejsou muži,“ řekl Porter časopisu v roce 2016.
„Její zásluhy se nedají popsat slovy. Přiměla k tenisu lidi, kteří o něm nikdy předtím neslyšeli. I já jsem toho produktem,“ řekla o sobě v rozhovoru pro Sportskeeda Naomi Ósakaová, která je nyní nejlépe vydělávající sportovkyní světa.
Williamsová se v žebříčku umístila hned za ní. Přesto obě neprožily ideální sezónu. To se odrazilo v jejich příjmech na hřišti, které tvořily jen malý zlomek z 57,3 milionu dolarů a 45,9 milionu dolarů.
Na třetím místě je dokonce Serenina starší sestra Venus s 11,3 milionu dolarů. Ani jeden z nich však v této sezóně nebyl na hřišti hvězdou.
To, co z nich udělalo nejlépe vydělávající sportovkyně na světě, je marketing. A právě to přitahuje fanoušky k tomuto sportu.
„Ona a sestra Venus přilákaly k tenisu spoustu společností. Navždy změnili sport a s ním spojený marketing,“ píše reklamní a marketingový portál Adweek.
Až do příchodu sester Williamsových byl tenis považován za bělošský sport plný mužských celebrit. Martina Navrátilová, Chris Evertová ani Steffi Grafová nedokázaly přitáhnout pozornost z marketingového hlediska tak jako Williamsovy.
Lze namítnout, že tito hráči byli placeni podstatně méně a na marketingu se nevydělávalo tolik jako dnes.
Podle prestižního portálu se jim však před nimi přiblížila pouze Billie Jean Kingová. Byla jednou ze zakladatelek profesionálního ženského tenisu, jak ho známe dnes. A vždy se zabývala hlavně sociálními otázkami.
„Osobnosti jako John McEnroe, Björn Borg nebo Chris Evertová nikdy nemohly dosáhnout takového postavení jako Williamsová. Dokázala přilákat luxusní značky. Její vliv mimo kurt je pravděpodobně ještě větší než na kurtu,“ dodávají.
Narušila velkou chvíly Ósakoaové
Když zmiňujeme Williamsovou a Ósakaovou jako nejlépe vydělávající sportovkyně světa, nesmíme zapomenout na jejich nejpamátnější vzájemný zápas.
Na US Open 2018 se potkaly Serena Williamsová, která po mateřské dovolené bojovala o svůj 24. grandslamový titul, a tehdy dvacetiletá Ósakaová.
Herně měla Ósakaová v zápase jasně navrch. Empirový rozhodčí Carlos Ramos Williamsovou varoval, že byla koučována z pohledu svého trenéra Patricka Mouratogloua. Hádala se s rozhodčím.
Dostala varování, trestný bod a dokonce i přestupek ve hře. Jeden gam se tedy ve finále vůbec nehrál a byl připsán Ósakaové. Ve druhém setu poslala mladou Japonku do vedení 5:3.
„Nepodvádím, abych vyhrála. Raději bych prohrála,“ křikla na rozhodčího. „Mám dceru, dodržuji pravidla,“ vykřikla. Dokonce nazvala rozhodčího zlodějem.
Ósakaová byla z této situace očividně velmi nesvá. Dokonce si zakryla obličej kuklou. Nejeden divák by řekl, že by byl raději, kdyby mohl odejít hned po zápase.
Přesto během hádky Williamsové s rozhodčí Ósakaová jen stála u empajru a házela míčky do stran. Bylo zřejmé, že se necítí dobře.
Williamsová později uvedla, že tím chtěla bojovat za práva žen, aby se nebály mluvit o nespravedlnosti. „Pro mě to nedopadlo nejlépe, ale třeba to pomůže někomu jinému,“ řekla.
Později bylo rozhodnuto, že Ramos již nebude zápasy Williamsové nikdy rozhodovat.
Další hádky na US Open
Podobná situace však nebyla ve Williamsově kariéře zcela výjimečná. Také v roce 2011, kdy prohrála finále US Open, tehdy nestačila na Samanthu Stosurovou, se pohádala s rozhodčí Evou Asderakiovou
Když se Stosurová snažila míček odpálit, Williamsová během výměny křičela: „No tak!“ (No tak!). Během výměny je zakázáno křičet a následuje trestný bod. Američanka ho získala a Stosurová měla brejkbol, který proměnila.
„Nejsi to ty, kdo mě minule potopil? Máš proti mně něco? Ani se na mě nedívej. Jsi úplně mimo. Jsi odporný člověk,“ utrousila směrem k rozhodčí.
Po zápase šla gratulovat Stosurové k vítězství, ani se nepodívala na rozhodčí a nepodala jí ruku.
Třetí kontroverze pochází rovněž z US Open, kde v roce 2009 prohrála v semifinále s Kim Clijstersovou. Nejprve dostala od rozhodčího varování za nevhodné chování, když hodila raketou. Tehdy Clijstersová vyhrála první set.
A když šla Williamsová za stavu 5:6 ve druhém setu podávat, aby si vynutila tie-break, dostala od rozhodčího varování za chybu nohou. Belgičanka dosáhla na mečbol.
„Zaduste se tím míčem,“ křikla na lajnovou. „Neříkala jsem ti, že tě zabiju, co blázníš?“ zachytily ruchové mikrofony.
„Nechtěla jsem nikoho urazit, omlouvám se všem, které jsem tehdy urazila,“ řekl Američanka později po zápase.
Navzdory podobným situacím, loučí se hráčka, který měl obrovský vliv na kurtech i mimo něj.
Zdroj: Sportnet.sk