5. 6. 2023

Šárka Peková otevřeně: Názor na Prážu, proč nechce být televizní reportérkou a co chystá?

Populární fotbalová reportérka a infuencerka Šárka Peková se exkluzivně pro magazín Fórum Sport rozpovídala o své nové práci redaktorky, jaký má názor na kolegy z branže a co vnímá jako její klíč k úspěchu?

Kdo je podle ní nejlepší český komentátor? Názor na Prážu nebo proč zrovna Arsenal! Čtěte dále!

Fotbalových influencerů v Česku není mnoho. Koho vnímáš jako kolegu (konkurenci) a jaké máte mezi sebou vztahy?

🗣 Určitě Prážu. Je to „ultraborec“. Sice točí kromě fotbalu i zábavná videa, ale myslím si, že to dělá fakt dobře. Hlavně je to pohodář a moc dobře ví, co chce. Pak se celkem hodně bavím s kluky, kteří u nás hrají FIFU na vyšší úrovni. Navíc se u mě chystají nějaké novinky kolem e-sportu, ale zatím nechci předbíhat.

Ty si můžeš zaslouženě říkat fotbalová influencerka už jenom kvůli tvým dlouholetým zkušenostem se sociálními sítěmi nebo tvojí spoluprací s Pepsi. Co je tvůj klíč úspěchu? Čím si myslíš, že dokážeš lidi na první dojem zaujmout?

🗣 Hodně lidí mi říká, že ze mě vyřazuje charisma a osobitost. Nedokážu posoudit, jestli to tak doopravdy je, ale vím jistě, že nikdy nechci být ovcí z davu.

A co je klíčem úspěchu? Určitě jít si za svým, neřešit názory nepodstatných lidí a zůstat stále sama sebou. Nemá smysl se bezdůvodně povyšovat, protože to rozhodně není klíč k úspěchu nebo ke šťastnému životu.

Hodně lidí na tebe má negativní názor kvůli tvému vystupování na veřejnosti. Sama na to říkáš, že ti dělají dobrou reklamu. Čímž směřuji k tomu jestli to na tebe ze začátku nemělo vliv na psychiku? Teď se na to koukáš samozřejmě jinak ale rok zpět?

🗣 Samozřejmě to vliv na moji psychiku mělo. Občas jsem měla tendence k aroganci v rámci sebeobrany, pořád jsem si říkala, proč mě lidi soudí za něco, co opravdu miluji. Ale už to upřímně moc neřeším a myslím si, že i lidi si na mě konečně zvykli. Navíc každý, kdo něco veřejně dělá, má své fanoušky i hejtry, tak to prostě je a jiné to nebude.

Je jasný, že mezi tvoje oblíbené tvůrce nebude patřit Ca$hanova Bulhar, ale když můžeš co si ráda poslechneš za hudbu?

🗣 Cashanovu popravdě vůbec nesleduji a neřeším. Jinak nemám úplně vyhraněný styl, ale v mém playlistu nechybí Tyga, Harry Styles, Justin Bieber, Rihanna, Majk Spirit, Ben Cristovao, Ektor a Sima. Kdo mě sleduje na Instagramu, může zaznamenat moje oblíbené písničky v mých stories. Tam bych špatnou hudbu nikdy nedala.

Tvoje popularita vzrostla po tvé sérii na YouTube s názvem Se Šárkou na fotbal. Tehdy se jednalo o reportáže z českých a slovenských stadionů. Dočkáme se brzy zase nových videí na tvém kanále Šárka Peková?

🗣 Je pravda, že jsem v poslední době na svůj kanál nic nepřidala, ale těžko budu točit vlogy, když člověk nemůže ani na fotbal. Samozřejmě v hlavě řeším nějaký nový koncept videí, ale nechci vytvářet něco za každou cenu.

Navíc jsme v prosinci rozjeli s automobilkou KIA a přímo s UEFA nový mezinárodní projekt @evropskyfotbal, takže se věnuji hlavně jemu, protože pokud vše půjde, jak má, bude to velký!

Za svůj život si už objela hojný počet fotbalových zápasů, který ti ale do paměti vešel jako jeden z nejlepších?

🗣 Nejde říct jen jeden. Ráda vzpomínám na finále Ligy Mistrů v Madridu, kde byla úžasná atmosféra. Nezapomenutelný byl i první zapas Arsenalu live, po kterém jsem měla přístup do mixzóny přímo k hráčům. Nikdy nezapomenu ani na infarktový zápas Slavie proti Seville, v němž Slavie po prodloužení vydobyla postup do čtvrtfinále Evropské ligy.

Nedávno jsi začala dělat redaktorku pro magazín LP-LIFE. Jaké jsou nyní tvé kariérní cíle?

🗣 Momentálně jsem hlavně spokojená s tím, že mě živí práce redaktorky a zároveň k ní dělám online marketing kolem fotbalu, takže si nemůžu stěžovat.

Samozřejmě mám k tomu nastavené čím dál vyšší cíle, ale nerada bych o nich mluvila nahlas obzvlášť, když plno z nich kvůli koronaviru teď nelze zrealizovat. Navíc v dnešní složité době jsem hlavně vděčná za to, že mohu dělat to, co mě baví.

Jak přelomová pro tebe byla pár let zpět práce reportérky pro klubovou televizi Bohemians 1905?

🗣 Myslím si, že byla pro mě přelomová hlavně v tom, že jsem mohla začít točit svůj první vlog právě v Ďolíčku. Když to ale vezmu zpětně, tak mi pozice klubové reportérky spíš uškodila, protože lidi pořád nedokážou pochopit, že to byla práce a ne soukromé fandění.

Samozřejmě jsem po celou dobu Bohemku veřejně podporovala, ale to dělají i fotbalisti, když hrají za nějaký klub. Pořád je to primárně ale práce, a pokud mi to nezaplatí složenky, nechci se už nikdy s žádným klubem takhle spojovat.

Ve tvém srdci je tvůj oblíbený klub Arsenal. Proč zrovna tento celek z Anglie? A jaký máš názor na současnou situaci Gunners?

🗣 Protože miluji Londýn, to je město mého srdce, a navíc jsem vždycky měla ráda Petra Čecha s Tomášem Rosickým. Petra jsem sledovala i v Chelsea, ale moc se mi nelíbilo, jak se k němu choval Mourinho, takže jakmile odešel do Arsenalu, měla jsem jasno. Navíc tam byl Tomáš Rosický a další můj oblíbenec Mesut Özil, a tak nebylo, co řešit.

Načali jsme tvoji práci redaktorky kde nyní přinášíš rozhovory s českými celebritami. Jak si se dostala k této nabídce novinářky?

🗣 Jednoduše jsem odpověděla na inzerát a následně napsala článek, který rozhodl o tom, jestli mě vezmou. Navíc jsem si během magisterského studia přivydělávala psaním článků, takže jsem naštěstí měla za sebou i nějakou menší praxi. A jestli chci u toho zůstat? Zatím mi to takhle vyhovuje. Samozřejmě fotbal je něco, co je pro mě absolutní priorita, ale stíhám obojí, takže ideál.

Každý má v dětství nějaký sen, co by chtěl v budoucnu dělat za povolání. Měla si už tehdy svůj cíl věnovat se sportovní žurnalistice?

🗣 Vždycky jsem byla extrovert, ale nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlela. Na gymplu jsem ale už koketovala s myšlenkou, že bych chtěla jít studovat žurnalistiku nebo mediální studia.

Rodiče ale moc nechtěli, abych šla na soukromou školu nebo abych šla do Prahy, a tak jsem nakonec zvolila kompromis a šla studovat do Plzně jazyky, protože jsem vždycky byla premiantkou na angličtinu a češtinu.

Jak ale vidíte, stejně se motám kolem médií a žurnalistiky. Aneb kdo chce, hledá způsoby, a mě to jednoduše neustále táhne tímhle směrem.

Pokud vím, děláš jako OSVČ. Dovedeš si do budoucna představit pracovat jako reportérka na plný úvazek?

🗣 Není to o tom, jestli si to dovedu představit, ale jestli spíš vůbec chci. V tomhle směru jsme pořád konzervativní oproti Španělsku, Itálii apod. Tam jsou reportérky hodně populární, ale u nás se na to pořád tváříme tak nějak rozpačitě. Navíc umím jazyky, takže chci jít spíš evropským a internetovým směrem. Internet je podle mě momentálně víc než televize.

Kdo je podle tebe v současnosti nejlepší český fotbalový komentátor?

🗣 Nejvíc mě baví Milan Štěrba. Myslím si, že to je nejen dobrý komentátor, ale i talentovaný moderátor.

Když o fotbale píšeš nebo ho aktivně sleduješ. Chodíš si ho i někdy zahrát?

🗣 Popravdě nechodím, ale moje sestřenice Eliška hraje za Viktorku Plzeň, takže jsme určitě fotbalově založená rodina.