28. 11. 2023

Šampion se o zápase dozvěděl z plakátu: Neprofesionální, s Oktagonem nemám ani smlouvu!

Zatímco na scéně MMA bylo živo zejména díky sobotnímu turnaji Oktagon 29, jeden bizarní příběh se odehrával mimo klec.

Ve čtvrtek organizace oznámila titulovou odvetu polotěžké váze mezi Viktorem Peštou a Stephanem Pützem (26. února v O2 areně). „Vyhlížím naplánovanou odvetu. Bylo to pro mě překvapení, ale když je to na internetu, tak to asi musí být pravda,“ ironicky reagoval šampion Pešta.

NOVOTNY: MĚLI JSME PŘESTŘELKU, DOTKLO SE MĚ TO

Promotér organizace Ondřej Novotný v sobotu řekl: „V oktagonu jsem uspořádal více než 500 zápasů, tohle se mi stalo poprvé. Asi jsme si nějak nerozuměli s jeho manažerem. Jsem si na 120 % jistý, že jsem vše udělal tak, jak jsem měl. Včera jsme měli přestřelku, strašně mě to zasáhlo. Už mě moc věcí nedotkne, ale tohle se mě dotklo. Uvidíme, co se stane. Je mi to strašně líto, ale dnes jsme už zápas nepromovali. Beru to na sebe. Omlouvám se fanouškům i všem ostatním.“

PEŠTA: NENECHÁM ZE SEBOU ZAMETAT

V pondělním živém vysílání na Instagramu se Pešta k situaci vyjádřil obsáhleji. „Mluvili jsme o O2 Areně, o termínu, ale na ničem jsme se nedohodli. Řešili jsme hlavně novou smlouvu, momentálně ji nemám s Oktagonem podepsanou. A najednou se chystají oznámit můj další zápas. Ondra řekl, že se ho to dotklo. Trochu mě to mrzí, ale i mě to zasáhlo. Byl jsem naštvaný.

Takové zacházení mi připadá divné a neprofesionální. Už dříve jsem požádal Oktagon, aby zápas neoznamoval, dokud nebudeme mít smlouvu. Bohužel to opakovaně nerespektovali. A když se to stalo poprvé, o soupeři jsem ani nevěděl. V předchozích organizacích jsem vždy nejprve podepsal smlouvu a až poté byl oznámen zápas,“ řekl bývalý bojovník UFC nebo RCC.

Už Karlos Vémola tvrdil, že Oktagon propagoval jeho boxerský zápas s Otakarem „Marpou“ Petřínem před podpisem smlouvy. Samostatnou kapitolou je již mýtická smlouva organizace s Leo Brichtem, který se snaží odejít do RFA. Zvěsti o bohémském přístupu k papírování smluv s bojovníky rozhodně nepřispívají k důvěryhodnosti značky.

V reakci na telefonát od fanouška Pešty neodolal možnosti přidat Novotného do přímého přenosu, ale promotér žádost nepřijal. Zápasník nevyloučil odchod z Kktagonu, ale raději by zůstal.

„Neříkám, že k zápasu s Pützem nedojde. Řeší se. Ale musel jsem se ohradit proti způsobu, jakým byl tento boj prezentován. Nevím, jestli to byla nedbalost ze strany Oktagonu, nebo snaha vyvinout na mě nátlak. Ale ve finále na tom nezáleží. Nenechám se sebou zametat a nechci, aby se moje slušnost zaměňovala se slabostí.“

PÜTZ JEDNIČKA? NEDÁVÁ TO SMYSL

Pešta získal titul v září právě proti Pützovi, lékař Němce nepustil do 4. kola kvůli zranění nosu. Šampion nesdílí myšlenku, že by měl svou první obhajobu absolvovat proti stejnému soupeři. V návaznosti na to se dotkl tématu (ne)smysluplnosti žebříčků v oktagonu, které jsou již dlouho zdrojem kontroverzí.

„Jako šampion si nebudu vybírat soupeře. Pokud to má mít smysl ze sportovního hlediska, sledujme žebříček. Pütz však absolvoval jeden zápas v oktagonu, prohrál a je jedničkou. Nechápu to, tyhle věci mi vadí. Neměl bych problém znovu bojovat s jedničkou, pokud by žebříček dával smysl. Rád bych věděl, kdo je vyrábí a na čem jsou založeny.“

Divize polotěžké váhy v oktagonu již dlouho upadá, vždyť trojice pod Pützem v žebříčku, Attila Végh, Jeremy Kimball a Karlos Vémola, již více než dva roky nebojovala (Vémola pouze ve střední váze).

Utká se Pešta s Pützem? Objeví se z aktuálně podepsaných bojovníků Oktagonu vyzyvatel? Nebo organizace přivede Michaila Ragozina či jiného soupeře ze zahraničí? A nastoupí Pešta i příště v oktagonu? Situace je otevřená, rozhodnou následující dny a týdny.