30. 11. 2023

Rozhovor s Michalem Nehodou: Jak vést fotbalovou agenturu?

Rodinná firma Nehoda Sport už plyne vodami českého fotbalu jako zkušená rybka. Ze všech stran se line chvála i spokojenost s legendární firmou založenou roku 1996 Zdeňkem Nehodou, který byl dokonce v roce 1976 mistrem Evropy v Bělehradu. Své nabyté hráčské zkušenosti a onu hlavní myšlenku fotbalu v dnešní době předává synům Davidovi a Michalovi. Právě Michal Nehoda svou ochotou nešetřil. Naši nabídku na rozhovor přijmul a odpověděl na položené otázky.

Kde se line ten čich pro fotbalové talenty? A kdo je pro jejich firmu klíčový fotbalista? To vše a ještě více v exkluzivním rozhovoru pro Magazín Fórum Sport. Čtěte dále!

Vaše agentura už je tady pěknou řádku let a představit si současný český fotbal bez agentury NEHODA SPORT je už pěkně mimo váhu. Jak podle vás vidíte současné postavení vaši rodinné firmy u nás v Česku?

🗣 Myslím si, že jsme v Česku určitě mezi třemi nejlepšími společnostmi už dlouhodobě a doufám, že v tom budeme i nadále pokračovat!

Když se podíváme na stránky firmy všimneme si, že při prvním zobrazení je máte v angličtině, ale přitom veškerý sortiment hráčů, kterým děláte služby pochází z Česka nebo Slovenska. Máte tedy v plánech zamířit i na fotbalový trh do zahraničí?

🗣 V naši firmě se zabýváme výhradně českými a slovenskými fotbalisty, ale občas uděláme výjimku, když věříme, že je to zajímavý hráč, jako například Venezuelec Eric Ramirez, kterého jsme našli přímo v Jižní Americe ve druhé lize! A stránky jsou v anglickém i českém jazyce kvůli zahraničním partnerům.

Za celou dobu co společnost existuje se zde objevilo mnoho skvělých fotbalistů jenž dělali dobré jméno nejen českému fotbalu, ale i vám. Najde se u vás hráč, kterého si opravdu ceníte, že byl součástí organizace NEHODA SPORT?

🗣 Tak určitě je to Pavel Nedvěd, který získal zlatý míč a hrál v top klubu!

Děláte agenta i spoustě mladým hráčům, kteří nedávno reprezentovali mistrovství Evropy do 21 let. Mezi nimi jsou například Martin Vitík, Michal Sadílek, Pavel Šulc, Dominik Plechatý či Denis Granečný. Věříte, že se můžou v budoucnu prosadit za světový klub v jedné z pěti nejlepších lig světa?

🗣 I když bohužel se U21 rozloučila ve skupině, tak určitě naši svěřenci a ostatní hráči mají budoucnost.

Jak daleko se váš tým musel dostat pro podepsání smlouvy hráče? Například takový Tomáš Vaclík ve Španělsku. To už je docela dálka.

🗣 Většinou je to tak, že když je zájem o našeho hráče, tak se snažíme spolupracovat s agenturou, jako je naše v té zemi kam má hráč přestoupit. To stejné platilo i o Tomášovi Vaclíkovi.

Jakým způsobem na vás působí dnešní doba, kdy si člověk nemůže ani zajít na fotbalové zápasy? Dostáváte aspoň nějaké možnosti vstupu nebo je teď vaše práce čistě z domova?

🗣 Většinou je to bohužel z domova až na par výjimek, ale nejvíc chybí bohužel mládežnický fotbal a nejenom pro nás, ale hlavně pro mladé fotbalisty!

Jak u vás funguje forma skautingu hráčů? Spolupracujete na tohle téma i s jinými firmami jako je třeba 11Hacks nebo je to čistě práce odvedená vašeho týmu?

🗣 Co se týká skautingu, tak myslím, že máme výborný tým a s nikým nespolupracujeme.

Podepisujete do vaši firmy i hráče, kteří jsou ročník 2005. Jaké požadavky mají jejich rodiče nebo co si od toho často představují?

🗣 Tak jsou rodiče, kteří to vyloženě vše nechávají na nás, ale stává se často, že rodiče chtějí, aby to s námi prokonzultovali, ale v tom nevidím žádný problém a hlavně vše je o vzájemné komunikaci!

Jak jste na tom s komunikací u většiny týmů? Zvládáte vášnivé debaty o smlouvách hráčů v angličtině nebo je to spíše krkolomná debata kde se střídá několik jazyků najednou?

🗣 Tak co se týká komunikace se zahraničními kluby a našimi partnery to má na starosti bratr David a já. Bratr mluví německy, anglicky a rusky. Já mluvím francouzsky, německy a rusky.

Mnoho hráčů se kterými spolupracujete jsou ze Slavie nebo ze Sparty. Vnímáte jejich akademie jako jedny z nejlepších v Česku?

🗣 Myslím, že Sparta a Slavie patří co se tyče akademii ke špičce, ale nesmíme zapomenout na Slovácko a Olomouc, kteří patří dlouhodobě k nejlepším!