14. 7. 2024

Roberto Firmino: V čem je jiný než brazilské ofenzivní hvězdy?

Krev s vysokým obsahem kuráže. Taková teče ve fotbalových žilách Roberta Firmina. Pochybovali o něm, ale v pamětní síni liverpoolských vzpomínek mu patří nejnasvícenější místo.

Firmino není pistolník. Neobsluhuje gólový kulomet jako Kane, Vardy nebo Aubameyang. Roberto neboli Bobby, jak mu na Anfieldu říkají, se vymyká z běžných představ. Neobvyklý střední útočník, jiný Brazilec, nakonvenční, atypický, neortodoxní.

„Slouží týmu,“ řekl Jürgen Klopp. „To je jeho pravá víra. Bytostné krédo, vyznání a přesvědčení. Dělá to vší silou. Takový je náš Bobby.“

V Liverpoolu je od léta 2015 a byl u všeho podstatného. Bez něj by Reds Ligu mistrů ani Premier League nevyhráli. Fandům přirostl k srdci. Patří k nejoblíbenějším členům Kloppova družstva.

Tahle sezona je pro něj ale jiná. Na Anfield dorazil Portugalec Jota a hned se mu začalo dařit skvěle. „Neprospěla by Bobbymu lavička?“ začali si klást experti otázku dříve zcela nemyslitelnou.

„Svět je nevděčné místo,“ řekl německý kouč Liverpoolu Jürgen Klopp. „Ve chvíli, kdy někdo zazáří, mluvíme skepticky o jiném hráči, který ovšem také odvádí skvělou práci. Jota mě nadchl, ale Boby odehrál 250 bezvadných zápasů.“

Brazilec není žádný zabiják. Hodně šancí – i vyložených – nepromění. Někdy čeká na trefu měsíce a měsíce. Liverpoolské ofenzivní hvězdy Mohamed Salah a Sadio Mané vám však potvrdí, že bez Roberta by o nefungovalo. Klíčové součástky nejsou vždy vidět, nebo alespoň ne na první pohled.

Kdo je Firmino? Ten, co běhá a plní povinnosti na největší ploše ze všech fotbalistů. Ten, co udělá nejvíce sprintů a vyvine nejvyšší rychlost. Brazilcův pohyb bez míče by mohl vejít do učebnic.

V loňské mistovské sezoně nastoupil do všech 38 ligových zápasů a pokryl víc prostoru, než kterýkoli jiný útočník. Statistiky ukazují, že strávil nejnižší procento času v chůzi ze všech hráčů v Premier League.

Neustále se pohybuje, ztěžuje obráncům život, rozbíhá presing, určuje, kdy a kde získá Liverpool míč zpět. Reds vybojují balon na útočné třetině vícekrát než ostatní týmy. To je hlavně Bobyho zásluha. Povedlo se mu to v 50 případech a neměl v tom konkurenci.

Firmino na hrotu útoku odvádí často neviditelnou práci, kterou fanoušek neocení hned, což nelze říct o Salahových dělovkách, Maného výpadech, Trentových centrech, Alissonových zákrocích či Van Dijkových hlavičkách.