Richarlison: Trnitý příběh podmračeného Brazilce na vrchol
„Štěstí? Udržuje ode mě maximální odstup.“ Vír temných myšlenek mu táhl hlavou, když byl kluk a nic se mu nedařilo. Život je někdy zcuchaná nit. Musíte ten uzel rozmotat. Richarlison, podmračený Brazilec, poklad Evertonu, to dokázal. Znáte jeho příběh?
Zvláštní, Brazilci jsou většinou samý smích a srandičky. Richarlison vraždí pohledem. V tom pohledu jakoby se odráželo jeho těžké dětství a trnitý příběh.
V únoru praskla informace, že 22letého útočníka lovila Barcelona. Nahodila údajně stomilionovou udičku, ale háček nezasekla. „Není žádná možnost, že odejde,“ řekl trenér Carlo Ancelotti hlasem, kterým by mohl zatloukat hřebíky.
Pro Toffees šlo o rekordní nabídku. Jejich největším kasaštykem je Romelu Lukaku (85 milionů eur, Manchester United). Richarlison by to přebil, z Goodison Parku však zaznělo ne. „Nedávno prodloužil smlouvu,“ připomněl Ancelotti, od prosince nový kouč Evertonu. Sportovní úsek ví, že tohohle šikovného Brazilce nesmí trenérské legendě prodat. Právě na jeho chce vystavět ofenzivu, která bude konkurovat týmům z big six.
Začátky Richarlisona však slavné nebyly. „Byl jsem nula a to je dost beznadějné číslo,“ prohlásil. Narodil se v malé obci daleko od obřích měst. Od dětství pomáhal rodičům, dřel na plantážích a prodával zmrzlinu na ulici. Jeho hrdiny byli otec a strýc, amatérští fotbalisté, útočníci, ale prý velmi dobří.
„Všichni – davy a davy kluků – mají stejné přání. Stát se fotbalovou hvězdou. Neumíte si představit, jaké je to konkurence,“ vypráví Richarlison s odstupem. Když byl starší, bydlel u strýčka, protože neměl peníze na každodenní dojíždění k tréninkům.
Byl lepší než ostatní, ale větší kluby ho odmítaly. „Nevím kolik. Osm? Deset? Tucet? Bylo to frustrující, samé ne, ne, ne, ne. Chtěl jsem s fotbalem skončit, ale doma mi opakovali, abych nekňoural a držel hlavu zpříma, protože život není pobočka ráje.“ V šestnácti sebral odvahu na ještě jednu zkoušku. Nasedl do autobusu a jel 600 kilometrů do Belo Horizonte. „Na cestu zpátky jsem neměl dost peněz,“ líčil. „Čekal mě poslední test. América Mineiro, druholigový tým. Dal jsem do toho všechno a vzali mě.“
A pak to začalo být zajímavé. „Bylo mi sedmnáct, za dorost jsem odehrál 11 zápasů a převeleli mě k áčku. V prvních dvou zápasech jsem dvakrát skóroval. Podepsal jsem profesionální smlouvu a zbytek je historie. To jsou věci, které nedokážu vysvětlit.“
Za América Mineiro odehrál jednu sezonu a zaujal slavné Fluminense. Během dvou let za něj odehrál 67 zápasů a dal 20 gólů. V srpnu 2017 mu bylo dvacet a stěhoval se do Anglie. Za 13 milionů eur přestoupil do Watfordu. Vybral si ho trenér Marco Silva. „Díky němu jsem se adaptoval bez problémů,“ uvedl. Po jedné – vydařené – sezoně ho následoval do Evertonu.
Toffees zariskovali. Za mladého a nepříliš známého kanárka zacvakali 50 milionů eur. To vzbudilo rozruch. „No name. Nejdražší posila klubové hisotirie,“ psali někteří experti. „V Goodison Parku se zbláznili,“ žasli jiní.
Jenže Richarlison nezklamal, okamžitě začal střílet góly a hvězdnou auru si získal velmi brzy. „Má v sobě něco speciálního, kromě techniky a tvůrčí jiskry i krev válečníka. Proto v Anglii rychle a bez obtíží uspěl,“ myslí si bývalá fotbalová hvězda Gary Lineker.
V Evertonu se pod rukami trenérského mága Ancelottiho rodí nová klubová éra, kde má brazilský šikula hrát jednu z hlavních rolí. Je však pro něj Premier League pověstnou mekkou? „Kdybyste viděli do brazilských hlav, napočítali byste 200 milionů snů o Bílém baletu a Camp Nou, Jestli mě Katalánci sledují? To beru jako boží pomrknutí, “ říká Richarlison.
V létě 2019 slavil triumf na Copa América, dal gól ve finále s Peru a zažil ovace fotbalového chrámu Maracaná. Před šesti lety seděl v autobuse do Belo Horizonte, bez peněz a s obavami. Porval se s nepřízní osudu a míří vzhůru. Kde se jeho hvězda zastaví?
Zdroj: Časopis Góóól