31. 1. 2023

Harry Kane: Teď nebo nikdy! Kapitán Anglie touží po trofejích. Kde je vyhraje?

Má u hlavy megafon, který vyřvává: „Rozhodni se!“ Harry Kane prožívá morální konflikt. Být oddaný stůj co stůj a nikdy neopustit Tottenham? Nebo dát na radu expertů a stát se hlavní součástkou silnějšího stroje?

Jako ve lví tlamě. Tak se žije člověku, jemuž se do hlavy nastěhovala mučivá myšlenka. „Je drcený pochybami,“ řekl britským novinářům blízký zdroj z útočníkova okolí.

Rozpolcený Harry Kane zvažuje budoucí kroky. Bořit střelecké rekordy a tesat si pomník v Tottenhamu? Či vyslyšet naléhání z mnoha stran a jít do týmu s většími ambicemi? „Musí si vybrat,“ řekl Rio Ferdinand. „Je mu 26 let. Nejvýhodnější věk. Pak už tolik možností mít nebude. Teď je ta pravá chvíle.“ Pokud chce Harry trofeje, bude muset odejít, myslí si většina fotbalových expertů na britských ostrovech.

Kane za Spurs nastřílel 181 gólů během necelých šesti let. Je třetím nejschopnějším kanonýrem klubové historie. Před ním jsou jen Bobby Smith (208) a Jimmy Groves (266), kanóni z 60. let minulého století. Tehdy Tottenham vyhrál ligu (1961). Od té doby ani ťuk.

Harry byl dvakrát králem střelců Premier League, získal cenu pro nejlepšího hráče a pětkrát nechyběl v ideální jedenáctce sezony.Ale nikdy nic nevyhrál. Nikdy…

Mluvíme-li o hrotových útočnících, dražší je jen Kylian Mbappé, Angličanova tržní hodnota začíná na 150 milionech eur. Protože má smlouvu do roku 2024, může stát víc. Spurs zatím nejvíce vydělali prodejem Garetha Balea do Realu (101 mil. eur). Harry by přinesl rekordní finanční zisk, jenže nestal by se první kostkou domina?Christian Eriksen, Kaneův dvorní nahravač, už je pryč (Inter Milán). Nepláchli by také Heung-min Son a Dele Alli?

Kolotoč přestupových spekulací se kolem anglického kapitána pomalu rozjíždí. Všichni se ptají, zda už té loajality vůči Tottenhamu nebylo už dost. Na Ostrovech řeší zájem gigantů z Manchesteru. Pep Guardiola se netají, že je Kaneovým obdivovatelem. Sergiu Agüerovi bude dvaatřicet a bude třeba ho nahradit. Kane je typologicky podobný typ útočníka.

Konkurenční Red Devils v posledních letech touží po znovuzrození. Kane – milovaný lídr Albionu – by byl tím nejvýraznějším symbolem nové éry.

Španělská média však tvrdí, že Kane namáhá mozkové buňky Realu Madrid. Stejně jako Sergio Agüero, stárne i Karim Benzema. Jiného podobného snajpra Bílý balet nemá. Stejně tak se hovoří o Barceloně a nahrazení Luise Suareze. V Itálie vidí Kanea v Juventusu, ve Francii v PSG. Týden co týden nekonečný příval dohadů a fám.

„Kane je náš!“ zahřímal José Mourinho. Když v listopadu vystřídal na severu Londýna Mauricia Pochettina, fanoušci radostí nejásali. Trofejemi ověnčený Portugalec si totiž nepotrpí na atraktivitu hry, vyznává především defenzivní a pragmatický styl. Aspoň tak tomu bylo v minulosti. Momentálně působí jeho Tottenham ztraceným dojmem.

Na hře Spurs není vidět Mourinhův rukopis, jde proti své trenérské filozofii a „Kohouti“ působí v obraně chaoticky. José Mourinho přiznává, že prožívá nejhorší období své trenérské kariéry. I to může mít Harryho rozhodování vliv. Je to na něm. Okamžik volby se blíží. Obtížná volba. Vnitřní zápas. Kdo vyhraje?

Zdroj: Časopis Góóól

Instagram did not return a 200.