Renard byl hrdinou, teď mu vyhrožují. „Tata“ Martino u mexické reprezentace skončil!
Vítězové plakali i poražení plakali. Skupina C byla na mistrovství světa před posledním kolem pravděpodobně nejzmatenější.
Všechny čtyři týmy měly stále šanci na postup a nebyla to jen matematická šance.
Saúdská Arábie by po vítězství nad Argentinou postoupila do osmifinále i v případě dalšího vítězství nad Mexikem; Mexiko potřebovalo vyhrát vyšším brankovým rozdílem.
Mexiko nakonec vyhrálo 2:1, což mu nestačilo na druhé místo ve skupině. Dalšími v pořadí jsou Poláci, kteří sice prohráli s Argentinou 0:2, ale měli lepší konečné skóre než Mexiko.
Výčitky svědomí škodí zdraví
„Bude to třetí nejdůležitější zápas v mém životě,“ řekl na předzápasové tiskové konferenci trenér Saúdské Arábie Hervé Renard.
Jako první trenér vyhrál Africký pohár národů se dvěma různými národními týmy: v roce 2012 se Zambií a o tři roky později s Pobřežím slonoviny.
Nyní se chtěl se Saúdskou Arábií zapsat do historie. „Doufám, že mě po zápase uvidíte s úsměvem na tváři a bez výčitek. Protože výčitky svědomí škodí zdraví,“ prohlásil charismatický trenér.
Díky jeho poločasovému motivačnímu projevu během zápasu s Argentinou ho poznal celý svět. Video s jeho projevem se stalo virálním.
„Možná mi to trochu uškodilo. Teď si všichni myslí, že umím jen křičet. Na videu nebyly vidět hodiny a hodiny, které jsme strávili taktickou přípravou,“ řekl Renard v rozhovoru pro televizní stanici BeIN Sports po prvním zápase na Světovém poháru.
Novináři se ho také ptali na památný projev před zápasem s Mexikem.
„Moje slova tehdy zabrala. Ale trénuji už více než dvacet let a mohu vám se vší pokorou říct, že ne vždy to funguje,“ odpověděl Renard.
Hráči ho následovali do ohně. „Trenér při nás vždy stojí. Chceme se mu odvděčit dobrými výkony.“ Mohammed Kanno zdůraznil.
Tata ztratil důvěru hráčů
V mexickém týmu panovala před rozhodujícím zápasem úplně jiná atmosféra.
Ještě před úvodním výkopem se v tisku objevily zprávy, že trenér Gerardo Martino nebude po šampionátu u týmu pokračovat.
Ještě nedávno chtěla federace prodloužit jeho smlouvu až do roku 2026, kdy bude Mexiko spolu s Kanadou a USA hostit první mistrovství světa se 48 účastníky.
Mexiko však v úvodních dvou zápasech v Kataru ani neskórovalo a „Tata“ Martino prý ztratil i důvěru hráčů.
Mexičané však v posledním zápase podali mnohem lepší výkon.
Saúdské Arábii chyběli tři hráči základní sestavy kvůli zranění, včetně kapitána Salmana Al-Faraje, který se v závěru zápasu s Argentinou srazil s vlastním brankářem.
Další klíčový hráč, záložník Abdullelah Al-Malki, nemohl nastoupit kvůli trestu a Al-Boleahi se také zranil během prvního poločasu.
Výstavní gól
Saúdská Arábie měla záblesky zejména na začátku zápasu, Mexiko v prvním poločase na hřišti dominovalo a po přestávce také vstřelilo dva rychlé góly.
Nejprve skóroval Henry Martin a o pět minut později Luis Chavez. Jeho přímý kop z 27 metrů byl jedním z nejkrásnějších gólů celého šampionátu.
Pro šestadvacetiletého záložníka to byl první gól v národním dresu.
Mexičané věděli, že k postupu potřebují zlepšit skóre.
Během zápasu zaznamenali celkem 26 střeleckých pokusů, z nichž deset mířilo na branku.
Naopak Saúdové vystřelili pouze desetkrát a pouze dvě střely mířily do prostoru branky.
Mexiko se radovalo z dalších dvou gólů, ale v obou případech šlo o ofsajd.
Nakonec rozhodlo skóre
Distanční závod nabíral na obrátkách. Argentina vyhrála 2:0 nad Polskem a Mexiko 2:0 nad Saúdskou Arábií.
V té chvíli měli Mexičané a Poláci shodné skóre i počet vstřelených branek, a protože jejich vzájemné zápasy skončily remízou, následovalo další kritérium.
Soutěž Fair play. V tomto ohledu byli Poláci lepší a dohrávali zápas s vědomím, že jakýkoli tvrdší faul, za který by dostali žlutou kartu, by mohl ohrozit jejich postup.
Před čtyřmi lety rozhodovala podobná remíza mezi Japonskem a Senegalem, kdy se Japonci dostali do osmifinále díky lepšímu postavení v soutěži fair play.
V té době bylo toto kritérium velmi kritizováno, protože rozhodčí v jednotlivých zápasech skupinové fáze pocházejí z jiných zemí nebo dokonce kontinentů, které mají poněkud odlišné normy a zásady, pokud jde o udělování žlutých karet.
V Kataru však tato situace nakonec nenastala.
Hráči Saúdské Arábie zůstali věrni slovům trenéra Renarda („Budeme bojovat do poslední vteřiny“), a přestože většina jejich fanoušků již opustila stadion v Lusailu, Salem Al-Dawsari vstřelil v prodloužení po rychlém protiútoku čestný gól.
Polští příznivci v internetových diskusích okamžitě upozornili, že matka Hervého Renarda má polské kořeny.
Zklamání Saudi
Francouzský trenér si naopak na sociálních sítích vysloužil spoustu hecování od saúdských příznivců, kteří ho ještě před pár dny vychvalovali do nebes.
„Jděte k čertu,“ napsali zklamaní fanoušci. „Doufám, že už nikdy v životě nebudeš šťastný,“ zněl další hořký vzkaz.
„Nezasloužili jsme si vyhrát,“ uznal po zápase Renard. Jeho tým si s rychlými Mexičany nevěděl rady, rychle ztrácel míče a z brejků hrozil jen sporadicky.
Saúdská Arábie si výkonem proti Argentině i Polsku získala srdce mnoha nezasvěcených diváků, ale v posledním zápase bez několika klíčových hráčů jej nedokázala zopakovat.
„Jen díky našemu brankáři jsme neprohráli větším rozdílem. Výsledek neodpovídá obrazu hry,“ zhodnotil trenér dění na hřišti.
Saúdská Arábie postoupila ze skupiny mistrovství světa pouze jednou, a to v roce 1994.
Další selhání
Mexiko zažívá historické zklamání, když poprvé po 44 letech nepostoupilo ze skupiny mistrovství světa.
„Beru na sebe veškerou zodpovědnost. Musíme se s tímto neúspěchem smířit,“ řekl po zápase Gerardo Martino.
Potvrdil také zprávy o svém skonu. „Moje smlouva skončila v okamžiku, kdy rozhodčí zapískal,“ řekl argentinský rodák.
Bývalý trenér Barcelony utrpěl hořké porážky i jako reprezentační trenér své rodné země, když v letech 2015 a 2016 nevyhrál s Argentinou Copa America.
Ve finále Americké ligy národů a Zlatého poháru zase prohrál s Mexičany.
„Tata Martino má vždy tragické konce,“ píše španělský deník Marca o mexickém vypadnutí.