29. 3. 2024

Zavede FIFA od příštího MS 2026 penaltové rozstřely už ve skupinové fázi?

Zdroj: Depositphotos

Mistrovství světa 2026 bude mít jako první 48 účastníků a jako první se bude hrát ve třech různých zemích.

Není pochyb o tom, že mistrovství světa v Kataru 2022 bude posledním svého druhu s novým formátem, který byl již vykouzlen pro budoucí turnaje.

Nová sázkovka Betano se nebojí rozdávat tučné bonusy a peníze zdarma. Vsaď si na Mistrovství světa bez otravných limitů. Registruj se zde a vyzvedni 250,- Kč na první sázku zdarma.

Tyto turnaje však vypadají ještě odlišněji, než jsme si původně mysleli, protože FIFA podle the Athletic zvažuje zavedení penaltových rozstřelů do zápasů skupinové fáze mistrovství světa 2026.

Mistrovství světa 2026: první ve třech zemích a se 48 týmy

Ročník 2026, který se poprvé uskuteční ve třech zemích (Mexiko, USA a Kanada), bude zároveň prvním, kterého se zúčastní 48 států, což je o 16 více než v Kataru a celkem na posledních sedmi mistrovstvích světa.

Očekává se, že týmy budou rozděleny do 16 skupin po třech, přičemž dva z těchto tří týmů postoupí do šestnáctifinále, což ve srovnání se současným formátem znamená jedno vyřazovací kolo navíc.

Členové rady FIFA původně jednomyslně hlasovali pro tříčlenné skupiny, ale nyní se má za to, že někteří ustupují.

Někteří kritici se však domnívají, že čtyřčlenné skupiny s připočtením 16 domnělých „slabších“ států na turnaji by vedly k mnoha méně konkurenčním zápasům.

Bonusové body za vítězství v penaltovém rozstřelu

Vzhledem k tomu, že ve skupině by byly pouze tři týmy, dalším myšlenkovým proudem je, že pravděpodobně dojde k těsnějším zápasům a v důsledku toho i těsnějším skupinám.

Za účelem oddělení týmů, které skončí na stejném počtu bodů, by se na konci vyhraných zápasů mohly konat penaltové rozstřely, přičemž vítězné straně by byl udělen bonusový bod.

„Penaltové rozstřely by skutečně mohly být alternativou pro turnaje se skupinami po třech, ve kterých hrajete proti dvěma soupeřům. Může to být dost těsné. Pokud jeden tým například remizuje jeden zápas 0:0 a druhý vyhraje 1:0, je vysoké riziko, že všechny tři týmy jsou vyrovnané na body a góly v závěru,“ řekl Marco van Basten, bývalý šéf FIFA pro technický rozvoj, v rozhovoru pro Bild v roce 2017.

U tříčlenných skupin je jednou obavou, že by oba týmy, které se účastní finálového utkání skupiny, mohly přesně vědět, jaký výsledek je zapotřebí k postupu i spiknutí za účelem „nápravy“ výsledku zápasu.