26. 4. 2024

Raheem Sterling: Sedm kroků na vrchol

Dřív měl hlavu plnou tornád a hurikánů. Pootočil však životním kormidlem a prošel proměnou. Tenhle Raheem Sterling je jiný formát. Mocný duch a famózní fotbalista.

1) Raheem uhání vpřed

Nejlepšími hráči Premier League minulé sezony byli Virgil Van Dijk a Raheem Sterling. Stoper Reds ovládl anketu mezi hráči, křídlo Manchesteru City zvolili novináři. Angličan, stále teprve 24letý , si připsal celkem 25 gólů a 15 asistencí.

Ovšem co předvádí nyní, to působí jako báječně účinný zesilovač nálady pro všechny, kdo fandí nebo obdivují Citizens. Skóruje téměř v každém duelu, obrany soupeřů rozebírá na molekuly.

„Hraje s málo vídanou suverenitou,“ říká trenér Pep Guardiola. „Když jsme se potkali poprvé, byl nejistý a roztěkaný. Teď? Daleko víc si věří. Nastal u něj psychologický zlom a změnil se k nepoznání. Raheem uhání vpřed.

2) Pán bitevního pole

Na otázku, co stojí za výrazným zlepšením Sterlingových výkonů, Guardiola opáčil: „Jeho hlava.“ Raheem je na Etihad Stadium od léta 2015. V první sezoně měl v ligovém zásobníku jen šest gólových nábojů, ve druhé sedm.

„Byl ustrašený,“ popsal Španěl. „Při útoku se nedíval kde je brankář, ale spoluhráči. Měl pořád nějaké obavy a ždímal si mozek zbytečnostmi a váháním. Řešili jsme to na tréninku. Chtěl jsem, aby přestal kolísat a být efektivnější. Zkus střílet, je jedno, jestli mineš, ale buď agresivní!“

Pep byl na Raheema přísný, vdechl mu však sebedůvěru. Rád ho pochválil, ve vteřině ovšem dodal, že může být ještě lepší. „Z bojácného hráče se sta šampion,“ uvádí bývalý hráč Barcelony.

„Za tři roky urazil velký kus cesty. Je přímočarý, má drajv a užívá si střílení gólů stejně jako to, že bývá ústředním článkem vyhraných zápasů.“

3) V zajetí nálad

Na první fotbalové scéně je sedm let. Za Reds debutoval v sedmnácti. Pod křídla si ho vzal kapitán Steven Gerrard. „Křehký kluk,“ vzpomínal. „Měl za sebou problematické dětství. Přilnul jsem k němu. Neustále hledal uznání a byl bolestně přecitlivělý k jekékoli urážce či zneuznání.

Ano, Sterling byl zranitelný, psychicky málo odolný. To se promítalo do jeho výkonů na hřišti. Náladovost, okaté simulování, kupa promarněných šancí. Byl rychlejší než gepard, ale zoufale postrádal klid a větší obratnost v zakončení.

„Dál ho pozorně sleduji,“ prozradil Gerrard. „Z Raheema je jiný muž. Emoční nevyrovnanost je pryč. Vyrostl i fotbalově. Ve všem je přesnější a intenzivnější. Zdokonalil se po všech stránkách.“

4) Nenávist je marná věc

Sterling žil do šesti let v Kingstonu, hlavním městě Jamajky. V oblasti ovládané gangy. „Když mi byly dva roky, můj otec zemřel, zastřelili ho,“ připomněl traumatizující zážitek. Matka samoživitelka šetřila a nakonec s Raheemem začala nový život v Londýně.

Sterlingem zmítaly vášně. Od úsměvů neměl daleko ke vzteklým gestům. Talent využíval k tomu, aby se zviditelnil. Méně nadaným hráčům to dával řádně najevo. „Byl jsem plný vzteku,“ svěřil se. „Až později jsem pochopil, že si člověk musí dát pozor na hněv a zlobu, které v něm planou Nenávist je marná věc. Jenom ubližuje tomu, v němž se ukrývá.“

Ten, který si podmanil svou duši, je větší než ten, který dobyl celé město. Tenhle biblický verš si Sterling schoval do skříňky v kabině.

5) Cesta charakteru

Raheem navázal spolupráci s mentálními kouči. Není to tak dávno, kdy ho rozhodilo kdeco. Třeba i posměšky a komentáře na internetu. „Sociální sítě jsem si jednu dobu zakazoval,“ přiznal.

„Hodně mi pomohl Pep Guardiola a Mikel Arteta. Ale i Vincent Kompany, David Silva, Sergio Agüero či Kevin De Bruyne. Osobnosti, které mě formovaly.“

Přišel na to, že charakter není vrozený nebo automatický. Vytváří se v boji proti vlastním slabinám a neduhům. „Zvítězit může jen ten, kdo zesílí tváří v tvář překážkám,“ řekl útočník.

6) Skepse pod polštářem

Sebekázeň je něco jako sval. Musí se procvičovat každý den. „Pokud se chováš správně, nakonec se staneš dobrým. Změň své chování a nakonec přetvoříš svůj mozek,“ přiblížil anglický útočník.

„Umínil jsem si, že mé vystupování bude vždy navozovat radostnou jistotu vítězství. Že jakýkoliv pesimismus a nedostatek odvahy, které bych mohl někdy cítit, musí skončit schované pod polštářem.“

7) Sebereflexe

Když Anglii chyběli Kane a Henderson, kapitánskou pásku navlékl Sterling. Potlesku se mu dostává i mimo hřiště. Obdržel ocenění za boj proti rasismu. Přispěl vysokým obnosem rodinám, které postihl požár bytové věže. Šlechetné gesto vytasil i před semifinále FA Cupu, když koupil 600 vstupenek pro studenty školy ležící v těsné blízkosti Wembley.

„Na Ark Elvin Academy jsem sám studoval,“ objasnil. Raheem pokryl také náklady na pohřeb Damary Dawkinse, mladého fotbalisty Crystalu Palace. Třináctiletý hoch zemřel po boji s akutní leukémií. „Damary byl speciální mladý muž, který se dotkl životů mnoha lidí, včetně mého,“ řekl Sterling. „Byl pozitivní až do úplného konce. Tohle jsou věci, které člověka přinustí k přemýšlení o nás samotných.“