25. 5. 2024

První titul pro české juniory? Defenzivní bitvu s Ruskem rozhodly až nájezdy!

Zdroj: Freepik

Z dnešního pohledu to je výjimečné počiny. Když čeští junioři vyválčili na šampionátů 2000 poprvé zlaté medaile, možná tyhle skvělé výsledky malinko zapadly v porovnání s úspěchy dospělé reprezentace.

Nové tisíciletí nemohlo pro český hokej začít lépe.

Vše začalo u Botnického zálivu ve Švédsku, kde se ve městech Skelleftea a Umea konalo mistrovství světa juniorů.

To zatím nikdy v historii žádný československý nebo český výběr nevyhrál, přesto se svěřenci trenérů Jaroslava Holíka a Radima Rulíka pustili do boje s odhodláním.

A dařilo se jim. V těžké skupině dokázala porazit Slovensko i Finsko, s oběma zámořskými giganty navíc uhrála cenné remízy.

To všechno vykreslilo Holíkově mladíkům první místo v tabulce.

A ve zcela stejném rytmu vstoupila juniorská posádka také do vyřazovacích bojů. Ve čtvrtfinále přestřílela houževnatý Kazachstán 6:3, v semifinále poté šokovala vítězstvím 4:1 favorizované Spojené státy a svou zlatou pohádku poté dopsala ve finále proti Rusku. 

V defenzivní bitvě tehdy rozhodovaly až samostatné nájezdy, kde Češi předvedli větší šikovnost a po proměněných pokusech Pivka a Krafta dotáhli svoje senzační tažení turnajem.

Skauti z celého světa si rázem ve svých blocích tučně zatrhávali jména jako Zdeněk Šmíd, Milan Kraft, nebo Martin Havlát.

Zlatý turnaj v roce 2000 ukázal, že trenér Jaroslav Holík byl naprostým géniem mezi mládežnickými mentory. Uměl si své hráče nejen vybrat, ale následně s nimi rovněž pracovat. A do hlav vštěpoval jediné: prostě vyhrajeme. 

Na turnaji ve Švédsku dokázal se svým mladým výběrem opravdu nevídané věci. Na soupisce tehdy figuroval například Martin Havlát, Zbyněk Irgl, nejlepší útočník turnaje Milan Kraft či brankářské duo Zdeněk Šmíd, Tomáš Duba.