22. 5. 2024

Prokletý střelec? Jak Emmons trefil místo olympijského zlata soupeřův terč!

Zdroj: Depositphotos

Neskutečné! Dvaadvacetiletý Američan Matthew Emmons předvedl na Olympiádě 2004 v Aténách vs střeleckém maratónu fantastický výkon. Až na poslední finálovou sérii.

Omylem totiž zamířil do vedlejšího terče! Tím ztratil jakoukoli šanci na medaili a skončil osmý.

Emmons ve finále – libovolné malorážce na 3×40 ran – dlouho vedl a směřoval k druhému zlatu. V Aténách už triumfoval ve střelbě z malorážky vleže.

Bohužel, poslední rána vše změnila a znemožnila Američanovi stát se jedním z nejúspěšnějších střelců olympiády. Mířil na terč Rakušana Christiana Planera a do výsledku se započítala pouze nula.

Po posledním výstřelu se na jeho elektronickém terči nezobrazilo žádné číslo ohledně přesnosti. Rozhodčí nejprve zkoumali, zda došlo k technické závadě, ale nakonec zjistili, že Američan svým posledním výstřelem zasáhl 8,1 bodu v sousedním terči.

Proto mu do finálového výsledku připsali nulu a Emmons spadl až na osmé místo, poslední v finále.

Pro zisk druhého olympijského zlata by studentovi z Aljašky stačilo vlastním terčem trefit alespoň 7,2 bodu, což by se za normálních okolností považovalo za naprosto neúspěšný výstřel.

Mladý Američan doplatil na to, že si v psychicky vypjatém okamžiku nepřekontroloval číslo terče.

„Obvykle se dívám nejdříve nahoru na číslo terče a teprve potom mířím dolů. Při poslední ráně jsem to neudělal, jen jsem se snažil uklidnit. Ale měl jsem to udělat,“ litoval.