16. 4. 2024

Prohra a pláč na rameni vévodkyně? Wimbledonský příběh Jany Novotné!

Zdroj: Depositphotos

Tenhle příběh je jedním z nejsilnějších v ženské světě Wimbledonu. Angličané jej milují a na Janu Novotnou, českou vítězku legendárního turnaje, dodnes vzpomínají.

Píše se rok 1993. Čtyřiadvacetiletá Novotná hraje svoje první wimbledonské finále. Už během turnaje si ji oblíbilo náročné anglické publikum.

Novotná projde až do finále, kde se postaví světové jedničce Steffi Grafové. Slečně Nepřemožitelné!

V rozhodujícím setu Jana Novotná vedla 4:1 a 40–15 nad obhájkyní titulu Steffi Grafovou, když první dva sety skončily 6:7, 6:1.

Šokujícím vyrovnáním to však nekončilo a Jana pokračovala ve svém galapředstavení dál a v rozhodujícím setu si vypracovala velký náskok v poměru 4:1. 

Neuvěřitelný zlom však přišel ve chvíli, kdy Novotné chyběl jediný míček, aby zvýšila své vedení na 5:1. Udělala dvojchybu a následující míček poslala daleko z kurtu. Game prohrává a od té chvíle je zase všechno jinak.

Graffová vycítila jedinečnou šanci a tu už nepustila. Rozhodující set vyhrála 6:4 a mohla začít slavit svůj třetí wimbledonský titul v řadě.

Novotná nemohla uvěřit, co se právě stalo. Ztratila téměř vyhraný zápas a mnozí odborníci toto dodnes označují za jeden z největších sportovních kolapsů nejen v profesionálním tenise.

Novotná působila bezprostředně po porážce jako hromádka neštěstí, svůj úděl ovšem nesla statečně. Tedy až do chvíle, kdy jí sama vévodkyně z Kentu při předávání trofeje za účast ve finále řekla: „Nebojte, Jano, vím, že to jednou dokážete.“

V tu chvíli propukla česká tenistka v pláč na jejím rameni. Tehdy také vznikly dnes již legendární fotky, které obletěly svět a patří mezi nejpamátnější v celé historii Wimbledonu.

Proroctví vévodkyně z Kentu se naplnilo o pět let později v roce 1998, když porazila Francouzku Nathalii Tauziatovou 6:4, 7:6.

Po konci úspěšné hráčské kariéry se Jana Novotná věnovala práci trenérky a jako komentátorka spolupracovala s televizními stanicemi.

V roce 2015 jí byla diagnostikována rakovina, které o dva rok později podlehla ve věku 49 let.