8. 12. 2022

Proč udělal Mikel Arteta správně, když zbavil Aubameyanga funkce kapitána?

Pro Pierra-Emericka Aubameyanga, který byl zbaven funkce kapitána Arsenalu, to byl velmi těžký týden. V úterý klub vydal prohlášení, ve kterém útočníka obvinil z „disciplinárního přestupku“ a zároveň uvedl, že je třeba, aby hráči dodržovali stanovené normy a pravidla týmu.

Dopad tak velkého rozhodnutí samozřejmě rozdělil názory a existuje několik lidí, kteří se domnívají, že Mikel Arteta a klub udělali chybu, když Aubameyanga takto potrestali.

V čele této skupiny smýšlejících stojí populární britský moderátor a celoživotní fanoušek Arsenalu Piers Morgan, který na Twitteru označil toto rozhodnutí za ostudné a nechutné.

Vzkaz ostatním hráčům

Jakkoli se rozhodnutí zdá být kruté, zejména když se nyní ukázalo, že Aubemeyang dostal od klubu povolení navštívit svou nemocnou matku ve Francii, bylo třeba ho přijmout.

Gabonský útočník se vrátil o den později, než se měl v klubu hlásit, ale není to poprvé, co se dopustil disciplinárního přestupku. V březnu se dvaatřicetiletý hráč dostavil pozdě na týmovou schůzku a následně byl vyřazen ze sestavy Arsenalu v severolondýnském derby proti Tottenhamu.

Od Aubameyanga se jako od kapitána týmu očekává, že půjde příkladem, ale v posledních měsících se mu to nedaří. Rozhodnutí zbavit ho kapitánské pásky by proto mělo jeho spoluhráčům vyslat signál, že nedisciplinovanost v jakékoli podobě nebude tolerována.

Udržování disciplíny v týmu

Arteta měl od svého nástupu do čela Gunners své nedostatky, ale jednu věc se mu podařilo udržet, a to autoritu nad mužstvem.

Španěl ukázal, že nikoho neupřednostňuje a udělá vše pro to, aby zajistil disciplínu. To platí obzvlášť v případě, kdy může být Aubameyang, kapitán klubu, vystaven tak drastickému trestu.

Arteta před zápasem se West Hamem prohlásil: „No, máme vedoucí skupinu a máme různé hráče, kteří byli nominováni na kapitána. V posledním zápase to byl Laca. Měli jsme Granita, který byl také kapitánem, takže se tím budeme řídit. Je to opravdu nepříjemná situace a teď není chvíle na nějaké unáhlené rozhodnutí.“

Pak dodává směrem k Aubovi: „Bohužel je to opravdu těžké, a samozřejmě kdybych si měl vybrat, nerad bych tady o tom seděl a mluvil, ale museli jsme to udělat. Prozatím však není zapojen do sestavy.“

Arsenal mohl situaci zvládnout lépe, ale klub a jeho manažer přesto vydali prohlášení, když potvrdili, že žádný hráč není větší než klub – ani největší hvězda a kapitán.

Instagram did not return a 200.