28. 5. 2024

Preview USA vs Slovensko: Pomstí se Slováci za loňské MS?

Úvodní čtvrtfinálový zápas proti sobě postavil výběr USA, který na turnaji ještě neztratil ani bod, a výběr Slovenska, které postoupilo ze skupiny z třetího místa a v osmifinále vyřadilo Německo. Jak může slovenský David přemoci amerického Goliáše?

Zprávy z USA:

Jediný tým na olympiádě napříč základními skupinami neztratil ani bod. Povedlo se mu to díky destrukci Číny (8:0), prestižní výhře nad zámořským rivalem Kanadou (4:2) a těsným zdoláním Německa (3:2). Vyhnul se tím ošidnému osmifinále.

Soubor vedený trenérem Davidem Quinnem je plný mladých hráčů, kteří začínají svoje kariéry v Evropě či působí na univerzitách. Nejproduktivnější z nich je Sean Farrel, který už posbíral 6 bodů za tři góly a tři nahrávky.

Zprávy ze Slovenska:

Protivníkem Američanů v klání o postup do medailových bojů bude Slovensko, které ve čtvrtfinále zametlo 4:0 s Německem.  Ve skupině padlo s Finy (2:5) a Švédy (1:4) a porazilo Lotyše (5:2).

Slováci se spoléhají zejména na golmana Patrika Rybára, který na turnaji chytá fantasticky. Úspěšnost zákroků si drží na 96,49 % a průměr obdržených branek na zápas má 0,76.

Velkým překvapením jsou pak výkony 17letého Juraje Slafkovského, který je se čtyřmi góly nejlepší střelec týmu.

Vzájemná historie:

Na loňském mistrovství světa dokázali Američané Slovensko vyřadit ve čtvrtfinále výsledkem 6:1. V roce 2019 v Košicích se ve skupině nicméně radovali domácí Slováci (4:1).

Predikce:

Favoritem zápasu je suverénní celek z USA. Američané měli ve skupině úspěšnost využití přesilovek 30 procent (3/10) a ubránění oslabení 90 procent (9/10).

Naproti tomu Slovensko je v početních výhodách jako jediný tým v Pekingu stále na nule (0/13) a oslabení má též horší (ubráněno 75 procent, 9/12). V této disciplíně se musí Slováci nutně zlepšit pokud chtějí pomýšlet na úspěch.