25. 5. 2024

Preview Dánsko vs Lotyšsko: Bude dánská jízda pokračovat?

Zatím největším překvapením na olympijském turnaji je bezpochyby dánskýa, která dokázala ve skupině B obsadit druhé místo za silným Ruskem. Dánové skončili před Čechy a Švýcary. V osmifinále se utkají proti Lotyšsku, které ve skupině C skončilo poslední bez zisku jediného bodu.

Zprávy z Dánska:

Dánsko se postaralo o největší překvapení úvodní části turnaje, když ve skupině B obsadilo se šesti body druhé místo za Ruským olympijským výborem. Povedlo se mu to díky vítězstvím nad Českem (2:1) a nad Švýcarskem (5:3), mezitím uhrálo přijatelnou porážku s Rusy, obhájci zlatých medailí (0:2).

Triumfem nad Švýcary se tým trenéra Heinze Ehlerse správně naladil na osmifinále. Cenným pro něj byl především fakt, že ve druhé třetině otočil průběh duelu z nepříznivých 0:1 na 3:1. Dánové na turnaji ukázali, že umí velmi dobře zvládat oslabení.

Nejlepšími dánskými hráči na turnaji, co se týče zisku bodů, jsou zatím Frederik Storm a Patrick Russel. Oba hráči získali během tří zápasů tři body. Storm vstřelil dvě branky a přidal k nim jednu asistenci, Russel si připsal tři gólové přihrávky.

I dánský gólman Sebastian Dahm patří mezi nejlepší hráče na olympiádě, po třech zápasech si drží průměr 2,0 a úspěšnost zákroků 94,37 procenta.

Zprávy z Lotyšska:

Národní mužstvo Lotyšska jde do souboje s Dány coby poslední čtvrtý celek skupiny C. Na rozdíl od příštího soka nezískalo ani bod; postupně se muselo sklonit před Švédy (2:3), pozdějšími vítězi skupiny Finy (1:3) i Slováky (2:5).

Lotyšsko vstupovalo do turnaji v roli outsidera stejně jako Dánsko, na rozdíl do nich však nedokázalo překvapit. Jediné, čím se mohou chlubit, jsou přesilové hry. Zatím jich hráli na turnaji 7 a podařilo se jim 3 využít, to znamená úspěšnost 42,86 %.

Lotyšům navíc bude zřejmě nadále scházet zraněný kapitán Darzins, což je velmi limitující ztráta.

Historie a predikce:

Předchozí dvě vzájemné konfrontace na MS dopadly lépe pro Lotyšsko, jež zvítězilo 3:0 (2017) a 1:0 (2018). Nyní je ale favoritem Dánsko, které hraje v lepší pohodě.

Vítěz tohoto utkání se ve čtvrtfinále postaví Ruskému olympijskému výboru.