25. 9. 2023

Přestup léta? David Krejčí míří z Bostonu do Olomouce!

Český hokejový útočník David Krejčí bude hrát po ukončení kariéry v NHL českou Extraligu za Olomouc. Hanáci potvrdili dohodu s pětatřicetiletým centrem, který v elitní lize působil pouze v barvách Bostonu a v roce 2011 vyhrál s Bruins Stanley Cup.

Dres mateřské Olomouce oblékne Krejčí po dvaceti letech. „Je to historická událost. Pro nás, pro město, Olomoucký kraj i pro celou Extraligu. David Krejčí je osobnost, kterou Extraliga vždy ráda přivítá. Je úžasné, že hráč takového kalibru bude oblékat dres s kohoutem na prsou,“ uvedl generální manažer klubu Erik Fürst k příchodu hráče, který se stane hlavní hvězdou domácí nejvyšší soutěže.

Rodák ze Šternberka Krejčí odehrál během 15 sezón v základní části NHL 962 zápasů, vstřelil 215 branek a přidal 515 asistencí. V play off nasbíral 124 bodů za 42 branek a 82 asistencí v 156 zápasech. V dresu české reprezentace se dvakrát představil na olympijských hrách a třikrát na světových šampionátech.

Čísla hovoří za vše

Z MS 2012 má Krejčí bronz, medaili stejné hodnoty získal předtím také na MS hráčů do 18 i 20 let. Finále Stanleyova poháru si po triumfu zahrál ještě v letech 2013 a 2019, v obou případech byl ale úspěšnější soupeř. V roce 2013 byl vyhlášen vítězem tradiční domácí ankety Zlatá hokejka.

„Čísla hovoří za vše. Je obdivuhodné, co David v NHL dokázal. Každý trenér by takového hráče chtěl mít ve svém týmu. Jsem přesvědčen, že nás svou kvalitou i zkušenostmi posune zase o stupínek výš,“ prohlásil olomoucký kouč Ján Tomajko.

„Od konce sezóny, kdy jsem přemýšlel o své budoucnosti, vyšlo najevo, že musím udělat těžké rozhodnutí pro svou rodinu a pro sebe. V tomto bodě své kariéry a života se musím vrátit do České republiky a hrát před svou rodinou, která se obětovala, aby mi pomohla dosáhnout sen o NHL, „ vysvětlil Krejčí před pár dny na webu Bruins odchod ze zámoří.

Jedna z nejvýraznějších českých postav v NHL také předem avizovala, že touží v případě návratu hájit právě barvy Olomouce. „Chci hrát před svými rodiči, bratrem a přáteli. Chci, aby moje děti žili tam, kde jsem vyrostl, a trávili čas s českými členy rodiny, kteří je mají rádi. A získávaly vzpomínky na celý život,“ uvedl Krejčí.