14. 7. 2024

Před EUREM: Turecko je připraveno zazářit

Očekávaný turnaj Euro 2020 klepe na dveře a my představujeme každou reprezentaci, která na mistrovství Evropy startuje. Nyní bude řeč o Turecku. Semifinalista z roku 2008 vyráží na závěrečný turnaj v plné síle připraven udělat znovu díru do fotbalového světa. 

Vizitka tureckého fotbalu

Turecký fotbal je ve světě populární zejména díky elektrizující atmosféře a průběhu největších zápasů v tamní lize, kde působí velkokluby jako Galatasaray, Fenerbahce, Besiktas, Trabzonspor či Basaksehir. Známé renomé má však i reprezentace ze země půlměsíce. 

Na Mistrovství světa v roce 2002 skončili na 3.místě a dlouhodobě patří na mezinárodní scéně mezi nejtěžší soupeře. Za poslední léta se tureckému fotbalu podařilo poslat do světa množství nadaných hráčů, z nichž jsou ti nejlepší opory největších klubů v Anglii, Itálii či ve Francii. 

Turecko a EURO

Turecký tým se premiérově na ME dostal až v roce 1996. Tehdy zakončil svou pouť už ve skupinové fázi. Turci se kvalifikovali i o čtyři roky později. Na ME v roce 2004 chyběli, ale v roce 2008 se vrátili ve velkém stylu. Na turnaji v Rakousku / Švýcarsku dokráčeli až do semifinále, kde je však porazili Němci. V roce 2012 se na turnaji znovu nepředstavili a na posledních ME v roce 2016 ukončili cestu ve skupině. 

Kouč

Turecký výběr vede od března 2019 zkušený lodivod  Senol Günes . Devětašedesátiletý trenér je v řemesle již od roku 1988, odkdy vedl kluby jako Trabzonspor, Besiktas či Bursaspor. Günes už pro reprezentaci pracoval v letech 2000-2004. Dohromady odtrénoval 26 duelů a má na kontě jen tři prohry. Turci vkládají do zkušeného kouče hodně nadějí, protože jeho znalosti a kvalitní kádr mohou vyústit k velkým úspěchům.

Silné a slabé stránky

Turci půjdou na EURO namotivovaní dobrými výsledky a zejména s kádrem, který má za sebou perfektní sezónu na klubové úrovni. Do skupiny dostali silné soupeře v podobě Švýcarska, Itálie a Walesu.

Jejich další výhodou je již zmíněný zkušený trenér a také bojovná a silná mentalita, jejímž jasným cílem je hrnout se za vítězstvím. Kádr Turků je poskládán z mladých nadaných hvězd doplněných o zkušené veterány, kteří mají na kontě bohaté zkušenosti z klubů ale hlavně i z reprezentačních zápasů.  Na druhé straně, úspěch jednotlivců v klubu nikdy nezaručuje, že to bude fungovat i v národním týmu. 

Samé hvězdy

Turecku dorostla generace, která může na letošním Euru dokázat opravdu hodně. Kvalita je skrz celý tým, ale nejvíce září jména středních obránců. Caglar Soyuncu  z Leicesteru je jedním z nejlepších stoperů v Premier League,  Merih Demirel  patří k důležitým hráčem Juventusu a  Ozan Kabak  má za sebou zkušenosti v Liverpoolu. 

Velmi nápomocná bude i trojice mistrů z francouzského Lille. Pravý bek  Zeki Celik , krajní záložník  Yusuf Yazici  či nesmrtelný zkušený bombardér  Burak Yilmaz  budou určitě klíčovými postavami tureckého herního projevu. Mimo jiné nelze zapomenout na dvojici záložníků  Hakan Calhanoglu  z AC Milán či mladík  Orkun koktá z Feyenoordu. 

Zdroj: Šport7.sk