3. 5. 2024

Pražský klub šokoval postupem do finále KHL, dva měsíce na to zanikl!

Zdroj: Depositphotos

Doposud jediný neruský tým ve finále KHL je Lev Praha. Během finále s Magnitogorskem pražskou O2 arénu, posunul divácké rekordy soutěže a vzbudil v Česku dosud neznámou vášeň pro hokej.

Jak začal a skončil krátký příběh hokejového týmu HC Lev Praha, který pobláznil republiku?

Původně HC Lev Poprad se v létě roku 2012 přestěhoval ze Slovenska do Prahy a zoufale hledal podporovatele. To se nakonec podařilo a tým se pod vedením

První sezónu v Praze měl Lev hrát původně v libeňské O2 areně ale poté, co se vedení klubu nedohodlo s majiteli haly, hrají Pražští Lvi nakonec v holešovické Tipsport areně a v O2 aréně pouze zápasy nejvíce divácky zajímavé.

Tým se hned při své premiéře dostal do play-off, ale po prohře s CSKA Moskva jejich sezóna 2012/13 skončila.

Sparta nebo Slavia? Kdepak, fanoušky táhl Lev

Na začátku další sezony 2013/14 klub přijal rezignaci dosavadního hlavního kouče Václava Sýkory a kormidla se ujal finský kouč a budoucí trenér české repre Kari Jalonen.

Působivými výkony si po celou sezonu Kontinentální ligy získával Lev příznivce.

Domácí návštěvnost Lva v základní části 2013/14 byla průměrně 7 161 diváků. V české metropoli se tak stal nejnavštěvovanějším hokejovým klubem před Spartou nebo Slavií.

Brankoviště strážil Fin Vehanen, obranu držel jeho krajan Jaakola nebo Kanaďan Oystrick, v útoku válel Švéd Thörnberg nebo drobný šikula Azevedo.

Polovinu týmu tvořili Češi. Kromě beků Němce, Ševce nebo Novotného za Lev hráli také reprezentanti Sekáč, Vrána, Nakládal, Klepiš nebo Řepík.

Lev se na vyřazovací část sezony přesunul z holešovické haly do O2 areny, kterou už po extraligovém předkole vyklidila tápající Slavia.

A protože městského rivala ze Sparty vyřadila o pár týdnů později v semifinále Kometa Brno, hokejová Praha patřila v závěru dubna Lvu.

Jízda až do sedmého finále

V prvním kole play off Lev hladce 4:0 na zápasy vyřadil chorvatský Medveščak.

V dalším kole si poradil 4:2 s Doněckem, který kvůli „ruské ozbrojené návštěvě“ Krymu musel domácí sérii odehrát v Bratislavě.

V bitvě o finále Lev 4:1 na zápasy přehrál Jaroslavl, která jen tři roky po tragické letecké nehodě snila o titulu.

Finálovým soupeřem byl ruský Magnitogorsk. Série to byla velmi vyrovnaná. Začínalo se na ledě lépe postaveného klubu z Ruska a Lev hned první zápas vyhrál 0:3.

Tým z města na řece Ural však dokázal zabrat a sérii otočil na 3:2 a do Prahy přijížděl s mečbolem.

Pouhých 141 vteřin dělilo Lev od konce sezóny, jenže dvě minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal duel na 4:4 Mäenpää a ve čtvrté minutě prodloužení pak Oystrick zajistil Lvu výhru 5:4 a srovnání série na 3:3.

Psal se 30. dubna 2014 a sen o slavném Gagarinově poháru se pražskému týmu rozplynul.

Magnitogorsk doma sedmý rozhodující duel vyhrál i díky Janu Kovářovi, který se na triumfu 7:4 podílel gólem a dvěma asistencemi.

Přesto na letišti vítali hokejisty hloučky fanoušků.

Rychlý zánik

Už při finálovém pozdvižení se ale objevovaly zprávy, že Lvu se finančně nedýchá nejlépe. Většina úspěšného souboru neměla vyřešené smlouvy pro další ročník, k finské reprezentaci mířil po sezoně kouč Jalonen.