21. 2. 2024

Poslední krok ke Stanley Cupu? Giroux možná zamíří do Colorada!

Jedním z nejzvučnějších jmen, která jsou v posledních týdnech spojována s výměnou, je Claude Giroux. Kapitán Philadelphie Flyers má před sebou poslední sezónu osmileté smlouvy. Vydělal sice více než 60 milionů, ale na bájný Stanley Cup stále čeká.

Je velmi pravděpodobné, že ve čtvrtek večer odehraje proti Nashvillu svůj tisící zápas. Zápas NHL v dresu Flyers a o pár dní později se může stěhovat.

Jeho klub nenaplňuje očekávání a nachází se na dně Metropolitní divize.

„Je to asi nejhorší rok, co jsem tady. Není to pozice, ve které bych chtěl být,“ řekl Giroux po jednom ze zápasů s tím, že si potřebuje promluvit s vedením o budoucnosti klubu a své roli v něm.

V srdci je „letec“, ale spekulace o jeho nahrazení sílí. Ve 34 letech se jeho šance na zisk Stanley Cupu každým rokem snižují.

Minulou sobotu Jeff Marek pro Sportsnet uvedl, že kolem Girouxe je momentálně klid.

Jeho kolega a známý insider Eliotte Friedman však později hovořil o příležitosti, která se v Coloradu otevírá: „Myslím, že Colorado udělá něco velkého, myslím, že tento rok vidí jako rok, kdy do toho dají všechno.“

Fanouškům vzkázal, aby si na tento klub dávali pozor kvůli zraněním Landeskoga a Girarda. „Myslím, že jim to může otevřít nové možnosti,“ dodal.

Tito hráči dohromady zabírají 12 milionů v platovém stropu, jejich absence by umožnila velkou flexibilitu.

K výměně by byl nutný souhlas samotného hráče. Giroux má ve smlouvě klauzuli o zákazu výměny bez jeho souhlasu. Lákadlem pro něj bude fakt, že Avalanche jsou jedním z největších favoritů na zisk poháru.

Novinář Adrian Dater v únoru uvedl, že Giroux by souhlasil s výměnou do Colorada a případně do St. Louis nebo Minnesoty.

Při spekulacích o skutečném obchodu Pierre LeBrun z TSN nadhodil možnost, že by se obchodu mohly účastnit tři kluby. Tomu by se však Philadelphia ráda vyhnula.

Flyers budou chtít za svého kapitána volbu v prvním kole draftu, mladého hráče a mladého nadějného hráče nebo další volbu v draftu.

Jak by to mohlo vypadat?

Tato možnost závisí na tom, zda Colorado umístí Landeskoga nebo Girarda na listinu zraněných hráčů. Ať už se tak stane, nebo ne, je pravděpodobné, že si Philadelphia ponechá část Girouxova platu.

Místo jednoho z hráčů by do Philadelphie mohla jít také volba ve středním kole draftu.

Proč je Claude Giroux žádaný?

Giroux je všestranný hráč, který může hrát na pozici centra i křídla. Je talentovaný a stále produktivní.

V NHL odehrál 999 zápasů a získal 900 bodů. Více bodů než on má v historii Flyers pouze Bobby Clarke, který ho v roce 2006 draftoval z 22. místa a při oznámení výběru zapomněl jeho jméno.

Má za sebou mnoho skvělých sezón. V sezóně 2017-18 skončil se 102 body na druhém místě v bodování za Connorem McDavidem. Dlouho patřil k nejméně oceňovaným hráčům.

V sezónách 2010 až 2018 odehrál 612 zápasů a připsal si 603 bodů. Pouze jeden hráč měl dohromady více bodů – Sidney Crosby (610). V počtu bodů od roku 2010 do současnosti ho kromě Crosbyho překonali jen Patrick Kane a Alexander Ovečkin.

Úspěšný byl i v play-off. Stanley Cup sice nevyhrál, ale v roce 2010 se dostal do finále proti Chicagu. V 85 zápasech zaznamenal 73 bodů.

V roce 2012 vytvořil rekord Philadelphie v počtu bodů v jednom zápase play-off. V prvním kole proti Pittsburghu vstřelil tři góly a přidal tři asistence.

Giroux má za sebou elitní kariéru, ale minulosti už bylo dost. Jakým hráčem je nyní Kanaďan?

Stále hraje na vysoké úrovni. Získává 0,75 bodu na zápas a je jedním z hrstky hráčů Philadelphie, kteří i v této katastrofální sezoně podávají dobré výkony.

Má velkou hodnotu a pozitivní vliv na útočnou i obrannou hru.

Z útočného hlediska inkasuje 0,92 gólu za 60 minut hry 5 na 5. To je třetí nejlepší výkon jeho kariéry.

Když je na ledě, tým s ním na ledě vystřelí na branku 35krát za 60 minut hry při sudém počtu hráčů. Bez něj je to o více než pět střel méně.

Giroux je jedním z nejlepších hráčů Philadelphie, co se týče očekávaných gólů, pokusů o střelu (Corsi) a gólů z nebezpečných šancí.

Přestože hraje v jednom z nejslabších týmů této sezóny, drží si kladná čísla v pokročilých statistikách. S ním na ledě mají Flyers více střel, střeleckých pokusů, gólů, očekávaných gólů, gólových šancí nebo nebezpečných šancí než jejich soupeři.

Jeho obranná hra tomu napomáhá. Likviduje soupeře a nepouští je do šancí. S ním na ledě má soupeř 53,85 střeleckých pokusů (Corsi) za 60 minut, což vynikne v porovnání s celkovými statistikami týmu, který soupeřům povoluje 60,54 pokusů.

Vše zvládá jako hráč první lajny hrající proti těm nejlepším.

Giroux zlepšuje spoluhráče a táhne je k lepším výkonům. Bez něj se jim hraje hůře.

Kapitán Philadelphie je tvůrce hry, který umí hrát na více pozicích, vytváří šance pro své spoluhráče i pro sebe, hraje efektivně ve vlastním pásmu a často klame brankáře při brejcích. Je využíván v přesilovkách, ale dostává prostor i při oslabeních.

Giroux nemá specifický talent v jedné oblasti, ale jeho všestrannost z něj dělá skvělého hráče.

Jak pomůže Avalanche?

Colorado Avalanche vstoupí do play-off s cílem získat Stanley Cup. Giroux by byl posilou, která by pomohla tyto plány naplnit.

Zdá se, že věk nehraje roli. S větším množstvím talentů, které Avalanche mají, by jeho produktivita mohla prudce vzrůst a mohl by získat i bod na zápas.

Při absenci Landeskoga by mohl nastoupit v první formaci s MacKinnonem a Rantanenem. Pokud se kapitán Colorada vrátí do play-off, existuje několik možností. Giroux by se mohl přesunout do druhé formace, kde by hrál s Kadrim a Burakovskym.

Pokud chce trenér Jared Bednar rozšířit přesilovku, může ho využít i jako centra třetí lajny a využít ho ve speciálních týmech.

Všestrannost, kterou 34letý útočník nabízí, je pro tým, který chce vyhrávat, velmi důležitá.

Je třeba dodat, že Colorado je druhým nejhorším týmem v procentuální úspěšnosti vhazování. Ty jsou v určitých fázích vyřazovací části opravdu důležité.

Giroux v této sezóně vyhrává 61,1 % vhazování a v této statistice patří k nejlepším v lize. Lepší než on jsou pouze Patrice Bergeron a John Tavares.

Je velmi úspěšný v oslabení, vyhrál 71 % vhazování.

Ať už Giroux skončí v jakémkoli týmu, kromě své hry a zkušeností, které získal během čtrnácti sezón v NHL, přinese i vůdčí schopnosti.

Denver přistupuje k přestupnímu období agresivně. Z Anaheimu získali Joshe Mansona. Pokud chtějí dalšího zadáka, je možné, že se do tohoto obchodu zapojí i Justin Braun, který by se měl rovněž stěhovat z Philadelphie.

Do Minnesoty také vyměnili Tysona Josta. Získali Nica Sturma, čímž opět uvolnili důležité místo pod platovým stropem.

Dobrá posila může posunout nabitý tým Avs blíže ke Stanley Cupu. Giroux by byl výborný.

Co získá Philadelphia?

Především volbu v prvním kole draftu 2023. Avalanche už letošní volbu vyměnili do Arizony za brankáře Darcyho Kuempera, takže Philadelphia si bude muset počkat ještě rok.

Dá se očekávat, že výběr se bude blížit konci prvního kola draftu. Skauti hodnotí hráče, kteří budou k dispozici v draftu 2023, jako velmi kvalitní.

Dále by Flyers získali mladé hráče. Prvním z nich je Čech Martin Kaut. Je to 22letý hráč na pravém křídle. V NHL zatím odehrál jen 20 zápasů, ve kterých zaznamenal tři body.

Avalanche ho draftovali v roce 2018 v prvním kole z celkového 16. místa. Brněnský rodák působí čtvrtou sezonu v AHL v týmu Colorado Eagles. V sezóně 2021-22 má na kontě 20 bodů v 31 zápasech.

V době jeho draftu mnozí chválili jeho přihrávky a střelecké schopnosti, které z něj dělaly velmi nebezpečného hráče vhodného pro přesilové hry.

Stále se mu nepodařilo prosadit se v prvním týmu Colorada. Loni trenér Jared Bednar nebyl z jeho výkonů nadšený: „Myslím, že byl jen dobrý. Musí být aktivnější a lépe začínat zápasy.“

Pouze pět hráčů má v NHL méně bodů z prvního kola 2018. Změna prostředí by mu mohla prospět. V AHL má za sebou několik dobrých momentů, v minulé sezóně si dokonce připsal 0,8 bodu na zápas.

Jeho smlouva platí do sezóny 2022-23.

Dalším perspektivním mladíkem je Jean-Luc Foudy. Devatenáctiletý kanadský centr hraje také v AHL. Je zde již druhou sezónu. V 50 zápasech nasbíral 17 bodů.

Avalanche si ho vybrali ve třetím kole draftu 2020 jako 75. hráče v celkovém pořadí.

Jeho silnou stránkou je bruslení, které Eliteprospect označil za nejlepší mezi hráči v draftu.

„Nestává se často, aby byl jednoznačně nejlepší bruslař v draftu považován za hráče, který si vybral až na konci druhého kola. Jakmile se dostane do maximální rychlosti, dokáže ji snadno udržet, což vede k získaným přesilovým hrám a nebezpečným gólovým šancím,“ uvedli před draftem.

Svou rychlost potvrzoval od draftu až do dnešního dne. V AHL zazářil a vysloužil si nováčkovskou smlouvu.

Avs se ho nebudou chtít vzdát, ale může to být nutná oběť. Na druhou stranu by Flyers mohli získat zajímavého hráče do budoucna, který generálním manažerům ukáže, že byla chyba nechat ho spadnout až do třetího kola.

Philadelphia měla údajně zájem o obránce Drewa Hellesona, ale ten už odešel do Anaheimu za Mansona, takže je větší šance, že získají útočníka.

Kdo by vyhrál výměnu?

V takovýchto obchodech to často vypadá nespravedlivě. Giroux je hotový hráč, který se hned prosadí. Je však třeba dodat, že je pouze takzvaným „pronájmem“. Hráč, který má smlouvu pouze do konce aktuální sezóny. Je otázkou, kam zamíří poté.

Philadelphia ztratí hodně, koneckonců přijde o svého kapitána. Stále však mohou něco získat a výměna je logičtější než nechat ho v létě odejít zdarma.

Zatímco Avalanche by získali hráče s okamžitým dopadem v krátkodobém horizontu, Flyers by museli počkat, ale jejich přínos by mohl být dlouhodobý.

Ať už jsou jména jakákoli, je velmi pravděpodobné, že Philadelphia získá tři kusy pro svou budoucnost. Buď přímo hráči, nebo volby v draftu.

Úspěšnost obchodu bude možné vyhodnotit až po delší době. Oba týmy mohou vyhrát i trojku.

Je však třeba dodat, že Joe Sakic se jako generální manažer ukazuje velmi dobře, zatímco Chuck Fletcher udělal několik pochybných kroků. Proto je možné, že pokud se nakonec dohodnou, bude nás tato dohoda zcela zaskočit a jedna strana bude mít od začátku navrch.

Další destinace

Největším favoritem se zdá být tým Avalanche. Zájemců je však mnoho.

Skauti Philadelphie navštívili několik zápasů v Charlotte, kde hraje Florida Panthers v AHL. Mají zájem o útočníka Owena Tippetta. Desátý hráč draftu 2017 si stále nenašel cestu do NHL na plný úvazek.

Floridě jako jednomu z nejlepších týmů by v nabité Atlantické divizi pomohl také Giroux. Mohli by ho využít v první lajně na křídle pro Barkova nebo ve druhé lajně jako centra pro Huberdeaua.

To by dávalo smysl i Washingtonu, který chce posílit střední šestku o útočníka. Hlavní výhodou by bylo, že by se Giroux znovu setkal s trenérem Peterem Laviolettem, který ho trénoval pět sezón a pod jeho vedením se z útočníka stal kapitán.

Zápasu ve Philadelphii se zúčastnil také Doug Armstrong, manažer týmu St. Louis Blues. Louis má tým, který pravidelně nasazuje na led čtyři útočníky, kteří mohou střílet góly. Giroux by účinně posílil jejich útočnou skupinu a udělal z nich ještě nebezpečnější tým. Zná se také s jejich trenérem Craigem Berubem, pracovali spolu sedm sezon.

V Minnesotě také potřebují centra a jméno Kanaďana může být spojováno s týmy jako Carolina, Tampa Bay, Calgary a Boston.

Zdroj: Sportnet.sk