18. 7. 2024

Phil Jones: Jak stoper Rudých ďáblů překonal 2 roky zranění a posměšků?

Poté, co se v pondělí večer poprvé po 712 dnech objevil na hřišti klubu, si sstoper vysloužil pochvalu od svého manažera, spoluhráčů i fanoušků.

Když Phil Jones v pondělí večer odcházel ze hřiště po porážce Manchesteru United s Wolves, poplácal si odznak na hrudi a zároveň bojoval se slzami, zatímco příznivci na Stretford Endu skandovali jeho jméno.

Právě absolvoval 90 minut fotbalu v Premier League poprvé od ledna 2020 – což bylo něco, čeho se v nejtemnějších dnech své rekonvalescence po zranění obával, že už nikdy nebude schopen.

Jonesovy problémy s kondicí začaly poprvé ještě předtím, než podepsal smlouvu s United, když ještě působil v Blackburnu Rovers, a i když statečně bojoval s následky způsobenými vážným poškozením menisku v pravém koleni, které utrpěl v zápase s West Hamem v prosinci 2010, dostihly ho až po přestupu na Old Trafford.

Během jedenácti let v United byl 22krát vyřazen ze hry kvůli různým zraněním.

Nenechal se tím však odradit.

Během první výluky vynucené koronavirem vstával dřív než jeho děti, aby si přidal běhání a posilování. Následně, když se v roce 2020 vrátil k tréninku se zbytkem seniorského týmu, cítil se fit a silnější než kdykoli předtím.

Pak ale znovu udeřilo zranění a musel podstoupit operaci, která ho vyřadila z provozu na celou loňskou sezónu.

Posměšky na sociálních sítích

Krutá bilance jeho zranění, výraz tváře a forma vedly k tomu, že se tento středopolař stal během své kariéry v United terčem posměchu, a to až do té míry, že v roce 2017 smazal všechny své účty na sociálních sítích.

To ho sice ušetřilo všech nadávek, kterých se mu na internetu dostávalo, ale nezabránilo mu to v tom, aby se stal obětním beránkem.

V srpnu 2020 se Twitter musel hráči omluvit poté, co United podali na sociální síť oficiální stížnost poté, co zveřejnil obrázek 29letého hráče, který vyvolal proud nadávek.

Nebyli to jen fanoušci bez tváře, kteří na Jonese nespravedlivě útočili. Jeho bývalý spoluhráč Rio Ferdinand ho v srpnu na YouTube označil za „ztrátu času“.

Předpokládá se, že Ferdinandův útok přiměl Jonese k tomu, aby poskytl podrobný rozhovor o problémech, s nimiž se potýká při návratu do plné kondice.

Toto odhodlání a snaha znovu hrát vyvolaly také vášnivou obhajobu Jonese ze strany tehdejšího manažera United Ole Gunnara Solskjaera a předpokládá se, že Ferdinand se od té doby ozval, aby se za své komentáře omluvil.

Zdroje tvrdí, že Jones využil neúspěchů a kritiky k tomu, aby se posunul dál, a každý, kdo se středním obráncem pracoval, potvrdí jeho odhodlání a vytrvalost.

Přípravy k návratu

Po 14 měsících rehabilitace absolvoval v srpnu 2021 první plnohodnotný trénink a jeho spoluhráči mu tleskali na tréninkovém hřišti.

Je známo, že na tréninkovém hřišti je stále pravidelně mezi prvními, aby mohl absolvovat delší rozcvičku v naději, že se tak minimalizuje riziko, že se mu problémy se zraněním vrátí, a zároveň byla zaznamenána jeho tvrdá práce při trénincích.

Kromě toho je v okolí klubové tréninkové základny Carrington oblíbenou postavou, přičemž zdroje Jonesovi připisují zásluhu na „udržení morálky“ v tak těžkých časech, jako jsou tyto.

Jones v této sezóně poprvé okusil akci v září, kdy hrál za tým Neila Wooda do 23 let na hřišti Arsenalu. I když to znamenalo dlouhou cestu na jih, požádal o možnost hrát, aby podpořil své pokusy získat zápasovou kondici.

Jones měl také možnost zvolit si cestu do Londýna po vlastní ose, ale rozhodl se jak pro cestu, tak pro pobyt se zbytkem týmu.

Na skupinu udělalo velký dojem, jak dobře se začlenil, a několika hráčům, včetně kolegů obránců Tedena Mengiho a Bjorna Hardleyho, poskytl rady.

Jones absolvoval 90 minut proti Arsenalu a o sedm dní později odehrál další celý zápas v Leigh Sports Village, kde United hostili Brighton.

Do týmu do 23 let se však neprosadil pouze jako hráč. Během listopadového výjezdu United do El Madrigalu, kde se hrála Liga mistrů, požádal o povolení jít fandit hráčům do 19 let v utkání Ligy mládeže UEFA s Villarrealem.

Stále však ještě nenastoupil k utkání prvního týmu, když se vydal do Španělska se seniorským týmem na utkání Ligy mistrů s Villarrealem a poté se vrátil do týmového hotelu na předzápasovou večeři se seniorským týmem.

Právě tato vstřícná povaha spolu s oddaností a úsilím, které projevoval v tréninku, se zalíbila Solskjaerovu nástupci Ralfu Rangnickovi.

Navzdory šoku, který Jonesovo zařazení způsobilo, se německý trenér nerozpakoval nasadit anglického reprezentanta do pondělního střetnutí Premier League s Wolves neuvěřitelných 712 dní po jeho předchozím vystoupení za klub.

„Myslím, že to zvládl dobře,“ řekl Rangnick po skončení zápasu. „S ohledem na to, že dva roky nehrál na takové úrovni, jste to v zápase neviděli. Hrál tak, jako by hrál v posledních několika týdnech.“

Na jeho tváři bylo při odchodu ze hřiště jasně vidět, jaké emoce jeho návrat znamená, ale hodně to znamenalo i pro jeho spoluhráče.

Je známo, že David de Gea, Luke Shaw a Scott McTominay vyhledali Jonese v šatně o přestávce, aby ho poplácali po zádech, zatímco fanoušci mu po celou dobu hlasitě vyjadřovali uznání.

Co bude s Jonesem dál?

Do týmu byl povolán zpět jen proto, že Harry Maguire a Victor Lindelof nebyli k dispozici, a očekává se, že se oba brzy vrátí.

Jones pochopitelně zoufale touží po herním vytížení a řada klubů má zájem o jeho zapůjčení do konce sezony, přičemž United jsou otevřeni nabídkám.

Ať už se stane cokoli, nezbývá než doufat, že Jones má nejtěžší dny své kariéry konečně za sebou.

A i kdyby se ukázalo, že v pondělí večer nastoupil na Old Trafford naposledy, pak je to okamžik, na který může vzpomínat s hrdostí.

United sice ten večer prohráli, ale odehrát celých 90 minut bylo samo o sobě vítězstvím. Mnozí totiž pochybovali, že se to ještě někdy stane, včetně Jonese.

Zdroj: Goal.com