Peníze hýbou světem, ale zatím ne s Chelsea!
Od odchodu bývalého majitele Chelsea, Romana Abramoviče, se klub nachází na mrtvém bodě.
Nový majitel londýnského klubu, Todd Boehly, napumpoval do nového projektu miliardy, ale zatím Chelsea rozhodně na hřišti nepředvádí to, na co jsme byli v minulosti zvyklí.
Čím to je, že ani peníze nepomůžou klubu růst?
Jedním z nejdůležitějších aspektů k úspěchu ve fotbale jsou již odjakživa peníze.
Kluby v dnešní době musí investovat do infrastruktury, akademie, PR, marketingu a v neposlední řadě i do samotných hráčů, kteří reprezentují klub.
Existuje mnoho oblastí, do kterých klub musí investovat, aby byl úspěšný.
Chelsea má obrovskou finanční svobodu, peníze tečou proudem, což můžeme vidět na posledních posilách, které klub přivedl.
Mnoho mladých nadějných hráčů jako Fofana, Mudryk, Caicedo (hráči, kteří klub stáli více než 70 milionů eur), bylo získáno.
Jsou to hráči s potenciálem, ale jsou naprosto přeplaceni.
Když Chelsea nakupuje hráče, činí tak bez ohledu na to, jak se daný hráč bude hodit do systému, a to vede k tomu, že na Stamford Bridge běhá 11 individuálních hráčů, ne jeden tým.
Pro tým je také důležité mít jasný styl hry a nakupovat hráče podle toho. Bůh ví, jak by to dopadlo, kdyby dostal Thomas Tuchel tehdy důvěru.
Dost možná bychom dnes neviděli Chelsea na 8. místě, ale v boji o titul. Z historického hlediska to
trenéři na Stamford Bridge neměli lehké.
Dobrý trenér musí dostat čas na realizaci svého stylu, a 4-5 měsíců je často málo. Není to vždy tak, někdy se trenérům dostaví výsledky, ale někdy si na ně musíme počkat a nespěchat.
Dobrým příkladem je trenér Manchesteru City, Pep Guardiola, který je nyní považován za jednoho z nejlepších trenérů své doby, a podařilo se mu s klubem vyhrát všechny trofeje.
Jeho začátky v Anglii ale nepatřily k těm nejlepším. Klub utrácel spoustu peněz a výsledky nepřicházely.
V první sezóně bylo jeho největším úspěchem zajištění místa v Lize mistrů. Pep Guardiola měl však jasnou vizi a té se držel.
Nenechal se zastrašit řečmi o tom, že jeho tiki-taka fotbal nemá na ostrovech šanci uspět, a hned v druhém roce vyhrál s Manchesterem City Premier League.
Představenstvo mu dalo čas a vyplatilo se. To samé by teď mělo udělat představenstvo Chelsea.
Mělo by se domluvit s trenérem na jasné filozofii, kterou se chce klub prezentovat, a držet se toho. Dát
trenérovi čas.
Nekupovat zbrkle, ale strategicky. Chelsea má velmi mladý a nadějný tým. Pokud vše půjde, jak má, může tento tým v budoucnu aspirovat na titul.
Potenciál týmu se ukázal v této sezóně několikrát. V domácím zápase Chelsea s Manchester City dokonce protivníka v určitých fázích přehrávala.
Stále ale nevidím jasnou tvář londýnského celku, stále je budoucnost trenéra Pochetina a týmu skrytá v mlze.
Slunce vyjde vždy, dokonce i nad tak depresivním místem, jakým je teď pro fanoušky Chelsea Stamford Bridge.