25. 9. 2023

Paulus: Jaká byla cesta k MMA, co ho naučila první prohra a o čem sní?

V pouhých dvaceti letech se na konci loňského roku stal nejmladším šampionem populární reality show Oktagon Výzva. Kdo ho na cestě k tomu být profesionálním MMA zápasníkem inspiroval? Jaké poučení si vzal ze své první kariérní porážky, co ví o svém soupeři na turnaj Oktagon 27 a o čem jako bojovník sní?

Smíšenému bojovému umění jsi se začal věnovat už jako 15letý. Čím si tě tenhle sport získal?

🗣 Můj první kontakt s bojovými sporty byl v 7 letech box. Pak jsem si prošel od fotbalu různými dalšími sporty.

Na bojových sportech mne však zaujalo, že tam je člověk sám za sebe. Nepomůže ti tam týmový kolega a to mne bavilo překonávat tyto limity.

Jako teenager jsi určitě měl nějaké zápasnické vzory. Ke komu si vzhlížel a kdo tě inspiroval?

🗣 Když jsem se dostal k MMA, byl to můj současný trenér Attila Végh a samozřejmě zápasníci UFC té starší generace jako Anderson Silva.

Tou největší inspirací mi však byl Conor McGregor. Když jsem se dostal k MMA, tak právě tehdy byla jeho nejslavnější éra, kdyby vyhrával tituly a měl kolem sebe ten boom.

Na konci loňského roku jsi se stal šampionem 5 série Oktagon Výzvy. Co ti vítězství přineslo? Máš díky tomu více sponzorů?

🗣 Rozhodně mi přinesla větší sledovanost jako bojovníkovi. Lidé mne díky tomu už tu a tam poznají a chtějí si popovídat nebo vyfotit. Samozřejmě výhra přinesla i nějaké ty nové spolupráce.

Titul šampiona Oktagon Výzvy si vyhrál v lehké váze. Nastupuješ ale také v pérové. Máš v budoucnu v plánu střídat starty jako kdysi Lajoš Klein nebo se budeš soustředit jen na jednu z nich?

🗣 Jasně, Oktagon Výzvu jsem vyhrál v sedmdesátce, ale tam jiná možnost nebyla. Normálně zápasím od začátku v pérové váze, ale co jsem měl dělat? Řekli jsme si s trenéry, že jdeme i do vyšší kategorie.

V lehké váze ale zůstat neplánuji, budu se soustředit na pérovou a nebo možná časem ještě o váhovku níže do bantamu.

Ve svém posledním zápase si utrpěl první porážku, kterou ti díky svému wrestlingu připravil Michal Konrád. Co sis z téhle prohry vzal? Je to právě zlepšení v boji na zemi? 

🗣 Tam šlo o to, že jsem sám sebe „zabil“ už v přípravě. Šel jsem tři měsíce v kuse, bylo tam i nějaké zranění, na což se samozřejmě nechci vymlouvat, ale sám se cítil, jakoby bych v tom zápase ani sám nechtěl bojovat. Určitě jsem si z toho vzal nějaké věci. Například když cítím, že má toho moje tělo už dost, dám nějaký lehčí trénink, než abych se zase přetavil.

Na zápasy se pravidelně připravuješ v trnavském SFG pod Attilou Véghem. Jak často a kam jezdíš nabírat zkušenosti do jiných gymů? 

🗣 Snažím se chodit na wrestling do bratislavské OFY k Romanovi Kolárovi, na tréninky brazilského jiu jitsu jezdím do Nitry a thajský box piluju v Olymp Gymu v Šale pod Povolem Kurucou.

Jaký sen či cíl máš jako MMA zápasník?

🗣 Ten cíl je dostat se do nějaké velké a prestižní organizace, kde se třeba stát šampionem, ale tohle je ještě dost daleko. Nechci říkat, že je to nereálné, ale momentálně se chci soustředit na to, co je.

Určitě sleduješ pravidelně UFC. Co říkáš na situaci v pérové váze? A máš tam, mimo Lajoše, nějakého favorita?

🗣 Pérová váha je v UFC teď hodně nabitá. Jak říkáte, nejvíc tam fandím Lajoši Kleinovi, což je můj týmový kolega.

Jinak mezi moje oblíbence patří Max Holloway, určitě se mi teď líbil výkon Briana Ortegy a Giga Chikadze je teď taky na velké vítězné vlně.

Pojďme k tvému zápasu na turnaji Oktagon 27 v Bratislavě. Tvůj soupeř bude Polák Szymon Rakowicz. Co o něm víš a máš plán jak na něj?

🗣 Je takový komplexní bojovník. Pobije se i v postoji, ale všimli jsme si, že většinou ty zápasy tahá na zem. Zase tolik jsem ale neměl šanci ho nakoukat, neboť na youtube jsou jen jeho starší zápasy. Uvidíme s čím příjde, ale věřím, že s týmem jsme zvolili dobrou taktiku, na vše budeme mít odpověď a sebereme vítězství.

Turnaji bude vévodit bitva o titul pérové váhy, která tě v budoucnu jistě také zajímá. Buchinger vs Barborik. Kdo vyhraje a proč? 

🗣 Na tenhle zápas se hodně těším. Hrozně moc držím Ivanovi palce a věřím, že ten šampionský pás si odnese domů a bude u nás v SFG hned vedle toho za lehkou váhu.