22. 9. 2023

Paul Pogba: TOP 10 zajímavých faktů, které jste nevěděli

Záložník Paul Pogba byl jedním z klíčových hráčů Francie při zisku titulu na MS 2018. Je osobitý, umí si postavit hlavu, trochu egoista. Jeho fotbalový přínos pro mužstvo je však nezpochybnitelný. Magazín Fórum Sport přináší 10 zajímavostí, které jste o Pogbovi možná nevěděli.

#1 Guinejské kořeny

Záložník Paul Pogba sice reprezentuje Francii, etnický původ má však v Guinei, odkud pochází jeho otec. Ten však ve Francii pracoval jako fotbalový trenér, takže svého synka krom výchovy usměrňoval i fotbalově

#2 Le Havre

Uvádí se sice, že Paul Pogba je odchovamcem Manchesteru United, což je vzhledem dostatečnému počtu odehraných zápasu za juniory pravda. Svoji fotbalovou kariéru však Pogba zahájil doma ve Francii v malém klubu Le Havre. Odtud putoval v roce 2009 do akademie Red Devils.

Celý přesun měl ještě nepříjemnou dohru, neboť šéf malého francouzského klubu si stěžoval, že United Pogbu ukradli, ovšem UEFA žádný trest nedoměřila.

#3 Fanda Arsenalu

Jako malý, byl Pogba fanouškem Arsenalu. Zcela logicky. V dobách jeho dospívání vedl The Gunners k titulům francouzský kormidelnik Arsene Wenger, který se spoléhal hodně na francouzské hráče (Henry, Viera, Pires), takže byl doma ve Francii hodně populární.

#4 Výživový specialista

Jak vážně to Pogba s fotbalem myslel? Třeba tak, že už v 16 letech si najmul vlastního výživového specialistu, který se staral o Pogbův jídelníček, aby se mohl soustředit jen na fotbal.

#5 V akademi United nebyl nejlepší

Může se to zdát jako překvapení, ale Paul Pogba nebyl nejlepším hráčem v juniorce Manchesteru United. Tím byl Ravel Morrison, který byl pro své tehdejší spoluhráče modlou. Bohužel, ve vrcholném fotbale se neprosadil tak, jak se očekávalo. To je je však jiný příběh.

#6 Bráchové fotbalisti

Paul Pogba pochází z fotbalové rodiny. I jeho dva starší bratři jsou prefesionálové. Útočník Mathius fotbalově vyrůstal v Celtě Vigo, ve své kariéře oblékal dresy povětšinou druholigových celků.

O něco známější je jeho dvojče Florentin, který hraje na postu obránce a dlouhé roky držel obranu prvoligového francouzského celku AS Saint-Ettiene.

#7 Zlá krev s Fergusonem

Pogba v akademii zářil, jenže v áčku šanci téměř nedostal. Slavný manažer Alex Ferguson mnoho chyb ve vedení United neudělal, přehlížení Pogby byla ta jedna z mála.

Mladému Francouzovi došla trpělivost a po poradě se svým agentem Minem Raiolou se rozhodl s Manchesterem smlouvu neprodloužit a zadarmo odešel do italskému Juventusu, čímž Fergusona dopálil.

#8 Golden Boy

V roce 2013 obdržel Pogba cenu Golden Boy, což je prestižní ocenění udělované každoročně nejlepšímu mladému hráči do 21 let. Kromě úspěchů v Juventusu mu k tomu pomohl i triumf s Francii na MS do 20 let.

#9 Andrea Pirlo jako vzor

Fotbalovým vzorem Paula Pogby byl italský záložník Andrea Pirlo. I díky němu si jako další stačí pro pokračování své kariéry vybral Juventus. Pirlovo se přezdívá „fotbalový architekt“ a s mladým Pogbou jistě hodně pracoval, což je dnes vidět například na přenesení hry.

#10 Chobotnice Paul

V Anglii se začalo Pogbovi přezdívat „Chobotnice Paul“ kvůli jeho dlouhým nohám. Díky této své přednosti kolikrát dokáže vybojovat zdánlivě ztracené balony.