21. 6. 2024

Paradeiser: Buchinger je legenda. Ukážu však, že i sopliak dokáže velké věci, když dostane šanci

Ronald Paradeiser patří k největším talentům československé MMA scény. V sobotu ho čeká největší a nejtěžší zápas dosavadní kariéry, když v boji o titul lehké váhy organizace Oktagon MMA bude čelit krajanovi a bývalému šampionovi slavných organizací Cage warriors či M-1 Ivanu Buchingerovi. Jak se na souboj dívá?

Dravost proti zkušenosti, vysoký postojář kontra o 13 centimetrů nižší grappler, bratislavská OFA versus trnavský SFG. A to vše o titul v lehké váze. Hlavní trhák Oktagonu 21 se prodává sám.

Paradeiser koncem září po překvapivém průběhu uškrtil v 1. kole Karola Ryšavého. V rozhovoru pro ŠPORT.sk tehdy vyslovil jednoznačnou ambici směrem k závěru roku: „Mateusz Legierski, souboj o titul v lehké váze.“

Polák však v Oktagone nezápasí od poloviny února minulého roku a plánoval zůstat neaktivní minimálně do léta 2021. Organizace mu odebrala titul a uvolněným páskem korunovala atraktivní souboj generací.

„Když jsem začínal v 15-16 letech s MMA, Ivan Buchinger se připravoval na titulové bitvy v Cage Warriors nebo M1. Vážím si, že jsem si tak rychle zasloužil stát v jedné kleci s ním v zápase o opasek,“ říká Ronald Paradeiser.

Co změnily ve vašem životě čtyři měsíce od posledního zápasu?

🗣 V první řadě, s přítelkyní se nám narodil velký, zdravý a krásný syn Artur. Když Legierski vypadl ze hry, překopali jsme celou strategii přípravy. Kvůli Buchingerovi jsme ubrali tempo v postoji a zaměřili se na boj na zemi, respektive jak se zemi vyhnout.

Už jen po hlase z vás srší energie. Jak se cítíte před dosud největší výzvou kariéry?

🗣 Nikdy předtím jsem nebyl lépe připraven. Mám za sebou 2-3 měsíce fakt tvrdých tréninků. Kluci z OFA nyní neměli zápasy, soustředili se na mě. Absolvoval jsem kola, když se na mně po minutě točili Tomáš Deák, Vojta Barborík či Robo Pukač. „

Naposledy jste pobavili naše čtenáře vtipnými příhodami. Rozšířili jste od té doby repertoár?

🗣 Asi ani ne. Absolvoval jsem extrémně náročnou a seriózní přípravu, nebyl čas na fórky. „

V přípravě na Buchingera by se žerty nevyplatily …

🗣 „Přesně tak. Ivan je obrovská legenda, společně s Attilou Véghem udělali pro slovenské MMA ohromně mnoho. Zápasil s Conor McGregorem a dalšími bojovníky z UFC. Když jsem začínal v 15-16 letech s MMA, on se připravoval na titulové bitvy v Cage Warriors nebo M1. Vážím si, že jsem si tak rychle zasloužil stát v jedné kleci s Ivanem v zápase o opasek. Bude to zážitek, jeho skalp by mi otevřel nové možnosti.

Jste už dostatečně zkušený a vyzrálý čelit takové výzvě?

🗣 Trápí mě jediné, ještě nikdy jsem nezápasil na pět kol. Neznám se v kolech šampionů, to je jediná výhoda zkušenějšího Buchingera. Necítím však strach, těším se. Chci ukázat lidem, že i mladý sopliak jako já dokáže velké věci, když dostane šanci.

Buchinger uškrtil nebo upáčil už 23 soupeřů. Dá se zaměřit na to, aby vás nevzal na zem?

🗣 Mnozí ho bili bezhlavě, až mu skočili do takedownu a uškrtil je. Asi mě hodí, ale zápas tím nekončí. Zejména mu nesmím otevřít příležitost na škrcení. Priorita je zůstat v postoji, ani na zemi však nejsem amatér a dokážu ho ohrozit.

Je vhodnou příměsí výšková převaha 13 centimetrů ve váš prospěch?

🗣 Není to automaticky výhoda, Ivan ji může otočit proti mně. Viděli jsme už brutální knokautovat i od bojovníků s výraznějším výškovým deficitem.

O soupeři mluvíte s velkým respektem, může to svazovat. Neobáváte se negativního vlivu na váš výkon?

🗣 Mám zdravý zápasový respekt. Nevychází ani ze strachu, ani z přehnané úcty. Nebojte se, že v kleci ztuhnu. Umím být i zlý, ale Ivan si zaslouží pouze pokoru, žádný trash talk. „

Patřil Ivan Buchinger mezi vaše vzory?

🗣 Ne, protože má zcela odlišný styl než jaký preferuji. Spojuji si ho však se začátkem MMA na Slovensku, je ikona.

A kdo tedy je váš vzor ve světě MMA?

🗣 Jon Jones, Israel Adesanya, Anderson Silva, vysocí postojáři stylem podobní mně. Přestože první dva pro mě určitě nejsou vzory mimo klece.

Zdroj: Deník Šport