21. 2. 2024

Oleksandr Usyk: TOP 10 faktů, které jste nevěděli

Ukrajinský boxer Oleksandr Usyk v roce 2021 připravil Anthonyho Joshuu a připravil o tituly mistra světa těžké váhy organizací WBA, WBO, IBF a IBO. Co jste o něm možná nevěděli?

#1 Jako Muhammad Ali

Oleksandr Oleksandrovyč Usyk se narodil ve stejný den jako jeho hrdina Muhammad Ali, tedy 17. ledna. Jenom tedy o roku1987. Na svět přišel v druhém největším městě Krymského poloostrova, Simferopolu.

#2 Prodavač zmrzliny

Mladý Usyk pocházel z chudých poměrů a pracoval na farmě, aby si vydělal na živobytí, pásl dobytek, sbíral ovoce (meruňky a broskve) a prodával zmrzlinu.

#3 Na fotbal nebylo

Usyk byl sportovně nadaný a stejně jako miliony kluků se chtěl stát fotbalistou. Hrál do svých 15 let, jenže náklady spojené s tréninky a vybavením byli pro rodiče příliš drahé, a tak se dostal k boxu.

#4 Olympijský vítěz

Dlouho se držel mezi amatéry, kde v roce 2011 získal titul mistra světa. Vrchol pak přišel o rok později na Olympijských hrách v Londýně, kde opanoval těžkou váhu a odvezl si vytoužené zlato. Poté přešel mezi profesionály.

#5 Jak sjednotil křížovou váhu

Během 13 měsíců od svého profesionálního startu vyhrál Usyk šest zápasů, všechny knokautem, a získal prozatímní tituly WBO v mezikontinentální a WBO v mezikontinentální křížové váze.

Pokračoval tak ve svém raketovém vzestupu a stal se mistrem světa již v desátém zápase. V červnu 2016 porazil neporaženého polského boxera Krzystofa Glowackého (v té době 26-0) a získal titul mistra světa WBO v křížové váze.

V lednu 2018 získal rovněž pás organizace WBC, když porazil Lotyše Briedise a v červenci téhož roku přidal po vítězství nad Rusem Gasijevem pásy organizací WBA a IBF, čímž sjednotil divizi a stal se nesporným šampionem. Poté se rozhodl pro přesun do těžké váhy.

A těch 5 dalších?