21. 2. 2024

Nula – šest. Takovou potupu Němci od fotbalového pravěku ještě nezažili

I v tenise by to byl krutý výsledek. Ve fotbale je to velmi málo vídané skóre, natož mezi dvěma týmy světové špičky. V úterý večer však žádné předpoklady neplatili. Fotbalisté Německa prohráli v zápase Ligy národů na půdě Španělska šokujících 0:6.

Takovou potupu zažili Němci na fotbalovém trávníku naposledy ještě před druhou světovou válkou. Je to nejtěžší prohra jejich reprezentace od roku 1931, kdy stejným skóre podlehla Rakousku. A pouze jednou v historii utrpěli Němci ještě horší prohru. To bylo ještě před první světovou válkou – v roce 1909 podlehli Anglii 0:9.

Löwa odvolávali už během zápasu

Debakl, pohroma, demontáž. To jsou nejčastější výrazy, jakými německá média komentovali potupnou prohru. „Náš tým se nezmohl ani nejmenší odpor,“ napsal magazín Kicker.

Němci přitom nehráli s žádným béčko – v sestavě nechyběly brankář Manuel Neuer, záložník Toni Kroos ani ofenzivní esa Timo Werner, Serge Gnabry či Leroy Sané. Média se pustili zejména do trenéra Joachima Löwa.

„Trenérská židle pod Jogim se kolébá!“ Napsal německý Bild už v době, kdy se zápas v Seville stále hrál.

To, že by Löw při reprezentaci skončil, je však málo pravděpodobné. „Důvěra tady je, to nezmění ani tato prohra,“ uvedl šéf německého reprezentačního týmu Oliver Bierhoff krátce po zápase pro ARD.

Přiznal, že výsledek je zničující a neomlouvá ho ani to, že v sestavě bylo několik nováčků. „Bylo tam i mnoho zkušených hráčů, ale i tak jsme nekladli žádný odpor,“ řekl Bierhoff.

U reprezentace slouží už 16 let

Löw působí při německé reprezentaci už šestnáct let. Nejdříve byl asistentem Jürgena Klinsmanna, od roku 2006 je hlavním trenérem. V roce 2014 přivedl tým až k titulu mistrů světa, v posledním období se však Němcům nedaří.

Magazín Kicker připomněl poslední neúspěchy Löwa. Na mistrovství světa 2018 v Rusku nepostoupil s mužstvem ani ze základní skupiny (Němci v ní skončili poslední).

V první edici Ligy národů získalo Německo v konkurenci Francie a Holandska ve čtyřech zápasech pouze dva body a neuspělo ani teď, když zaostalo za Španělskem.

„Byl to černý den, kdy vlastně nic nefungovalo. Vše bylo špatné v každém ohledu. Po prvním gólu jsme se vzdali celého našeho konceptu. Viděli jste, že ještě nejsme tak daleko, jak jsme si mysleli,“ rozebíral Löw prohru se Španělskem, cituje ho Bild.

„Doufám, že máme dostatek času připravit se na mistrovství Evropy,“ povzdechl si Bierhoff.