5. 6. 2023

Newcastle United dostal zelenou! Proč bude pod drobnohledem?

Noví majitelé anglického fotbalového klubu Newcastle United mohou podepsat nové smlouvy se sponzory poté, co vedení Premier League zrušilo dočasné opatření, které to neumožňovalo.

Saúdskoarabské konsorcium Public Investment Fund PIF převzalo většinovou kontrolu nad klubem již na začátku října, ale soupeři okamžitě prosadili dočasný zákaz nových obchodů, aby vyloučili jakékoli možné obcházení finančních předpisů „The Magpies“.

V úterý však kluby Premier League přijaly nová pravidla, podle kterých musí nové obchodní smlouvy se sponzory schvalovat vedení soutěže. Premier League tak nyní bude posuzovat, zda dohody o partnerských dresech nebo právech na pojmenování stadionu nejsou uměle „nafouknuté“ a zda jsou uzavřeny za přiměřenou hodnotu.

Soupeři Newcastlu United se obávali, že vstup nového majitele povede k podpisu smluv se spřátelenými společnostmi, které umožní zachovat finanční fair play, ale do klubu bude proudit nekontrolovatelné množství peněz. Podle nových pravidel nesmí být jednotlivé kluby v nejvyšší soutěži během tříletého „klouzavého“ období ve ztrátě vyšší než 105 milionů liber, což je v přepočtu asi 123 milionů eur.

Kluby PL musí také nahlásit veškeré platby hráčům, trenérům a dalším funkcionářům, které budou pocházet od společností spřízněných s majiteli, aby bylo možné posoudit, zda se jedná o legitimní práci, a ne o umělé snižování platů.

V kádru Newcastlu United je i slovenský reprezentační brankář Martin Dúbravka, klub je v této sezoně na čele tabulky Premier League a tvrdě bojuje o udržení v nejvyšší domácí soutěži. V ligové tabulce je na předposledním 19. místě, když z 16 zápasů získal pouhých 10 bodů, stejně jako poslední Norwich. Tento tým je v současné době tři body za záchranou.

Dlouho odkládaná změna vlastníka anglického fotbalového klubu Newcastle United byla dlouho terčem kritiky mezinárodních organizací na ochranu lidských práv, včetně Amnesty International. Noví majitelé koupili klub za 305 milionů liber (asi 360 milionů eur) a podle očekávání propustili trenéra Steva Bruce, kterého nahradil Eddie Howe. Newcastle United je čtyřnásobným mistrem Anglie z let 1905, 1907, 1909 a 1927.