30. 5. 2024

Neuvěřitelný příběh basketbalové legendy Kobeho Bryanta ukončil pád helikoptéry!

Zdroj: Depositphotos

Připomeňte si hvězdnou kariéru muže, který pětkrát vyhrál zámořskou NBA a dvě olympiády.

Jméno mu dali po slavném steaku Kobe, který je dovážen ze stejnojmenného města v Japonsku. 

Když bylo Bryantovi šest let, jeho otec ukončil kariéru v NBA a odešel i s rodinou do Itálie, kde začal hrát v nejvyšší italské lize. Pro celou rodinu to mělo zásadní význam a Kobe se zde naučil plynně italsky a španělsky.

Do profesionální ligy NBA se rozhodl vstoupit přímo ze střední školy. V roce 1996 byl vybrán týmem Charlotte Hornets jako 13. volba draftu. V téže sezóně byl vyměněn do Los Angeles Lakers.

Bryant na sebe poprvé upozornil, když v roce 1997 vyhrál Slam Dunk Contest (soutěž ve smečování).

Ve své první sezoně se dostával na řadu až po Eddiem Jonesovi a Nicku van Exelovi. Bryant se na začátku sezóny stal nejmladším hráčem, který kdy vstoupil do ligy, a v průběhu sezóny se stal i nejmladším hráčem v základu. V roce 1999 podepsal šestiletý kontrakt na závratných 71 milionů dolarů.

První titul v NBA získal Kobe v roce 2000. Zlomovým bylo pro Lakers angažování legendárního kouče Phila Jacksona. Geniální rozehrávač si v sezoně připsal průměr 22,5 bodu na zápas, navíc skvěle fungovala souhra s Shaquillem O´Nealem. 

„Jsem hladový, mám motivaci a touhu stát se tím nejlepším možným basketbalistou, jakým můžu být.“ To bylo jeho motto.

Nezůstalo jen u slov. Jeho tréninky nikdo nechápal, trvaly čtyři hodiny a když skončila sezona, on v tréninku stále pokračoval, každý z nich končil střelbou. A nešel domů, dokud nedal 400 úspěšných pokusů…

Zorro, nebo Batman? Když mu při Utkání hvězd v roce 2012 zlomil Dwyane Wade nos a způsobil otřes mozku, odmítl pauzu a na palubovku naskočil už o týden později. Americká média se nemohla shodnout, jakého akčního hrdinu ve speciální masce připomíná, nicméně Kobe i přes handicap nasypal Minnesotě 31 bodů. 

„Jen jsem se v té masce cítil jako v sauně. A musím vám říct, že pít vlastní pot je opravdu nechutné,“ prozradil po zápase Bryant. „I kdyby měl zlomené obě nohy, hrál by. Nechal by si je zatejpovat,“ kroutil hlavou kouč Mike Brown.

Úspěšný byl také na mezinárodní scéně, s americkým Dream Teamem vyhrál dvě olympijská zlata v letech 2008 a 2012. 

Neuvěřitelnou kariéru dlouhou dvacet let zakončil v dubnu 2016 … A jak? Utahu nastřílel 60 bodů! „Co vám mám říct? Mamba je pryč,“ použil přezdívku, kterou si dal sám sobě. Smrtelně jedovatý had uštknul naposledy.

Nejslavnější basketbalovou soutěž NBA pětkrát, osmnáctkrát si zahrál ve výběru hvězd a v roce 2008 byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem celé soutěže. Lakers po ukončení jeho kariéry v roce 2016 vyřadili obě čísla, která během let používal. 

Nejen sportovní úspěchy ovšem provázely jeho blyštivou kariéru. V červenci 2003 Bryanta obvinila mladá hotelová recepční z toho, že ji znásilnil. Ženatý basketbalista později kajícně přiznal, že s ženou měl pohlavní styk, ale násilí odmítl. Recepční prý se sexem souhlasila. 

Hvězdě Lakers dokonce hrozilo vězení, ale soudce Terry Ruckriegle oficiálně zamítl žalobu ze znásilnění, kterého se měl dopustit v coloradském Vailu. Bryant se později s recepční mimosoudně vyrovnal.

Do daleko příjemnějšího zájmu médií se dostal roku 2018, kdy získal s animovaným krátkým filmem „Dear Basketball“ filmového Oscara a také cenu Emmy.

Během svého života se pohyboval v nejvyšších společenských kruzích.

„Ztráta Kobeho a jeho dcery Gianny je pro nás jako rodiče zdrcující o to více. Spolu s Michelle posíláme modlitby a láskyplnou podporu jeho nejbližším v tento nemyslitelný den,“ napsal bývalý americký prezident Barack Obama na svůj twitter bezprostředně po nedělní tragédii. 

Kobe Bryant zemřel ráno 26. ledna 2020 po zřícení své helikoptéry v kalifornském Calabasasu společně s jeho dcerou Giannou a dalšími sedmi lidmi na palubě.