22. 2. 2024

Největší zápas v historii UFC? Rivalita Khabib vs Conor trhala rekordy, ale přinesla i skandál!

Khabib Nurmagomedov a Conor McGregor. Dva nelítostní bojovníci, které osud i čas postavily proti sobě. V kleci se ale utkali jen jednou, a to v říjnu 2018 na turnaji UFC 229.

Na submisi ve čtvrtém kole tehdy zvítězil v Las Vegas Orel z Dagestánu. Byl z toho i pořádný skandál vzhledem k tomu, co se dělo krátce po utkání.

Jejich vzájemná rivalita začala během slovní výměny názoru na UFC 205, které se konala v New Yorku roku 2016.

McGregor a Nurmagomedov se střetli v zákulisí v Madison Square Garden, kde Ir slovně vyprovokoval Nurmagomedova, který se mu urážky snažil vracet, vzájemný konflikt však rozdělili členové security.

Roztržek však měla tato dvojice nesčetné množství.

V dubnu 2018, kdy se Khabib dostal na trůn lehké váhy (té, kdysi vládl právě Conor), přiletěl Conor McGregor do New Yorku, aby tam napadl autobus ruského bojovníka Khabiba Nurmagomedova i se svým početným týmem tvrdých chlapců.

Conora tehdy zatkla americká police, UFC však záběry využila k promu celého galavečera UFC 229. Přesto se od incidentu distancovala.

Před začátkem bitvy měl v hale McGregor větší podporu u fanoušků, Khabibovi téměř nikdo nefandil, naopak na něj publikum pískalo.

Hlavní bylo ale dějství v kleci. Ir začal aktivně, ale postupem času získával dominanci soupeř, který vládl především na zemi.

Očekávaný duel skončil ve čtvrtém kole u pletiva. Nurmagomedov nasadil škrcení na hlavu a po pár sekundách McGregor zápas odklepal a vzdal boj o mistrovský pás.

Do pamětí fanoušků se pak zapsala situace ihned po konci zápasu.

Vítězný Khabib totiž přeskočil klec a zaútočil na týmového parťáka svého soupeře Conora McGregora Dilona Denise, který mu měl podle všeho nadávat.

V hale propukl úplný chaos. Jeden z členů týmu šampiona pak naopak skočil do klece, kde zezadu napadl McGregora.

Výsledek zápasu byl vyhlášen v prázdném oktagonu. Pro UFC velká ostuda, ale zároveň pořádná reklama, která dosáhla za hranice bojových sportů.

Nurmagomedov tehdy dostal pokutu přes jedenáct milionů korun a devítiměsíční zákaz zápasení.

„Conor před naším soubojem navykládal mnoho špatných věcí, ale upřímně mě od něj nejvíce zklamalo to, jak je mentálně slabý. On je ten typ člověka, který se rád předvádí veřejnosti, který urazí celou vaši rodinu, ale když potom přijde čas na skutky, tak nic nepředvede,“ prozradil po letech Nurmagomedov.

S 2,4 miliony prodaných PPV se turnaj s tahákem Khabib vs Conor stal nejvýdělečnějším MMA turnajem všech dob.

Byť se o odvetě dlouho mluvilo, bohužel k ní nikdy nedošlo.

Khabib totiž po třetí obhajobě titulu lehké váhy proti Justinu Gaethjemu ukončil na podzim 2020 ve 30 letech svou profesionální kariéru během které nenašel v kleci přemožitele.