21. 2. 2024

Nechtěný Suárez setnul Barcelonu: Krize Blaugranas se prohlubuje

Krize fotbalistů FC Barcelona se v sobotu opět prohloubila. Prohra v utkání 8. kola nejvyšší španělské soutěže na půdě Atletica Madrid 0: 2 byla sice jejich první v ligové sezoně, ale v kombinaci s neúspěchem v Lize mistrů na stadionu Benfiky Lisabon (0: 3) opět zesílily pochybnosti o budoucnosti trenéra Ronalda Koemana ve funkci. 

Sůl do rány bývalému klubu přisypal uruguayský útočník Luis Suarez, který přihrál na první gól Thomasovi Lemarovi a v závěru prvního poločasu sám zpečetil výsledek.

Holandský kouč sledoval duel pouze z tribuny, protože si odpykával zbytek trestu za zářijovou červenou kartu z půdy Cádiz. Otázkou je, zda se na lavičku ještě vrátí, ačkoli prezident katalánského velkoklubu Joan Laporta před sobotním zápasem prohlásil, že Koeman setrvá na postu bez ohledu na rezultuje.

Média už spekulují o jeho možných nástupcích, vzpomínají Xaviho Hernandeze, Roberta Martineze či Andreu Pirla. Pozice však momentálně není taková lákavá jako v slavnějších dobách FCB, Barcelona je na posledním místě ve skupině LM a vedení La Ligy omezilo její výdaje na 97 milionů eur, což je pouze sedmý nejvyšší rozpočet v soutěži.

Trápíme se, přiznává Koeman

Koeman trvá na tom, že barcelonským trenérem bude i po říjnové reprezentační přestávce: „Pro sebevědomí trenéra i jeho svěřenců je velmi důležité, abychom to měli vyjasněny. Hráči potřebují vědět, že stále mají trenéra. Prezident klubu se rozhodl, takže všechno sedí. “ 

Hosté však úřadujícímu šampionovi nestačily ani výkonnostně. „Domácí dali dva góly, aniž se na ně příliš nadřeli. My bychom mohli hrát i tři hodiny a neskórovali bychom. Abych byl upřímný, trápíme se. Prožíváme těžké časy a mnoho z nás s něčím takovým nemá zkušenosti,“ citovala obránce Gerard Piqué agentura AP.

Vykopnutý Suárez režíroval triumf Atlética

Suarez tichou oslavou pojištujícího zásahu projevil úctu k bývalému klubu, v jehož dresu odehrál šest let a vstřelil 198 branek. Spojil ruce a podíval se směrem k nebi, vzápětí však gestem naznačil telefonát. 

Údajně tím mířil na Koemana a jeho loňské náhle oznámení, že s Uruguayec nepočítá. „Byl to vzkaz pro lidi, kteří si myslí, že stále používám totéž číslo,“ reagoval s úsměvem 34letý Suarez.

Katalánci figurují v tabulce na deváté příčce, Atletico na druhém místě se bodově dotáhli městského rivala a lídra Real Madrid, který má k dobru nedělní duel na půdě Espaňolu Barcelona. 

I obhájce titulu prahnul po příznivém výsledku po dvou vítězstvích v předchozích pěti zápasech. Suarez ovládl titulky a do střelecké listiny se zapsal i Lemar, ale velký podíl na triumfu měl také Joao Felix. 

Stadion Wanda Metropolitano byl vyprodán poprvé od března 2020 a přihlížel, jak portugalský útočník předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů. Před prvním gólem v jediném okamžiku otevřel celé hřiště. „Když skončil první poločas, přišel jsem za ním a řekl jsem mu, že toto je přesně to, co od něj potřebuji. Toto je jeho úkol,“ zdůraznil domácí trenér Diego Simeone.