30. 5. 2024

Nástupce Bureho? Jednička NHL Nail Jakupov se rychle vytratila zpět do KHL!

Zdroj: Depositphotos

Jednou za čas se první volba v draftu NHL prostě nevydaří. Své o tom může vyprávět třeba český útočník Patrik Štefan.

Za jeho posledního následovníka se dá považovat Nail Jakupov, jednička mezi talenty roku 2012, kterou si vybral kanadský Edmonton.

„Žije každým střídáním. Vždy ze sebe dostane 120 procent,“ vyzdvihoval tehdy legendární Igor Larionov coby agent svého klienta – hrdého Tatara a muslima.

Jakupov se třásl na premiéru v NHL, kterou pozdržela stávka. Po ní ale nasbíral ve 48 zápasech své zkrácené debutové sezony solidních 31 bodů (17+14), v dalších ročnících už ale jeho bodový příspěvek klesal.

Přitom zkraje sezony 2015/16 věštili odborníci slibnou budoucnost spojení Jakupova s tehdejší jedničkou draftu Connorem McDavidem, na ledě si rozuměli.

V další sezoně už byl Jakupov hráčem St. Louis. Ani tam ale neoslnil, naopak mnoho zápasů strávil v pozici zdravého náhradníka a o část sezony přišel kvůli zranění kolena.

Po mizerném ročníku chtěl Rus ještě vydržet v NHL a zkusil v sezoně 2017/18 štěstí v Coloradu, jenže po dalším prachbídném roce to vzdal a poroučel se do ruského Petrohradu.

Po šesti letech v NHL a bez jediného klání v play off.

Proč se vlastně z Jakupova stal největší provar desetiletí? Někteří tvrdí, že jej srážela přílišná pýcha na post jedničky draftu.

Podle jiných bylo brzdou neefektivní bruslení, kdy rychlost neodpovídala míře vynaloženého pohybu. Mnozí připomínají až nadměrnou pracovitost, která Jakupovovi spíše škodila.

Ani v KHL pak Jakupov nepatřil mezi hvězdy ligy. V roce 2021 se dočkal titulu s Avangardem Omsk, jenže bodově tým táhnou jiní.