23. 4. 2024

Jak David Moravec beckhendovou kličkou vystřelil Čechům zlatý hattrick!

Zdroj: Depositphotos

Psal se 13. květen roku 2001, když se v německém Hannoveru v prodloužení rozhodovalo o titulu hokejového mistra světa. Tíhu okamžiku na sebe vzal český útočník David Moravec, když z posledních sil bekhendovou kličku zmátl finského golmana. „Vítej, zlatý hattricku,“ jásal do televize komentátor Robert Záruba.

„Sihvonen. Patera ho zastavil a můžeme jít dopředu ve třech. Moravec… David Moravec… Góóól! Vítej, zlatý hattricku. Jsme potřetí za sebou mistry světa!“

Takto okomentoval prodloužení finálového zápasu na světovém šampionátu v roce 2001 Robert Záruba. Po Moravcově trefě Češi porazili Finsko 3:2 a usedli potřetí za sebou na světový hokejový trůn.

Zlatý gól 👇

Seveřané přitom vedli po gólech Linda a Ylönena už 2:0. Tým kapitána Roberta Reichla se ale v poslední třetině heroicky zvedl a díky brankám Martina Procházky a Jiřího Dopity vyrovnal.

Největším hrdinou a miláčkem národa se však stal autor vítězného gólu.

„Jezdil jsem na besedy, i marketinkově jsem to zúročil. Byl jsem na billboardech na Radegast, dokonce mě chtěli, abych nafotil reklamu na spodní prádlo. Odmítl jsem,“ svěřil se Moravec o několik let později médiím.

Tři tituly mistrů světa v řadě se předtím podařilo získat jen Kanadě a bývalému Sovětskému svazu. Svěřenci trenéra Josefa Augusty si tak svým počinem z přelomu tisíciletí zajistili přední místo v historii ledního hokeje.