22. 5. 2024

MS v aquatlonu za rohem! Jak je připraven jediný český zástupce Šimon Koblížek?

Už příští týden vypukne ve slovenském Šamorínu světový šampionát v aquatlonu. V mužském závodě bude k vidění jediná česká vlaječka. Tu hrdě ponese letošní mistr České republiky v aquatlonu Šimon Koblížek. Jak se na závod připravoval a s jakými ambicemi odjíždí?

Mistrovský závod na tratích 1km plavání a 5km běhu je na programu ve čtvrtek 18. srpna. Toto datum má v kalendáři už od letošní zimy červeně vyznačené právě Šimon Koblížek.

Jak bys zhodnotil přípravu?

Od dubnového mistrovství republiky jsem absolvoval dva tréninkové kempy. Objemově-rychlostní v Tunisku a pak už se zaměřením na rychlost v Senegalu.

Celkově jsem v přípravě neměl žádný dlouhodobější výpadek, takže jí hodnotím pozitivně. Poslední dny už jen ladím formu.

Absolvoval jsi v rámci přípravy nějaké závody?

Z plné přípravy jsem si zaběhl dva závody. Měl jsem však zkouškové období, takže myšlenky na osobáky úplně nebyly. Tréninkové ukazatele byly dobré, závody se mi však podle představ nepovedly.

S jakými ambicemi odjíždíš do Šamorína?

Minulý týden jsem šel dva těžké testy. Plavecký a běžecký. Výsledky napovídají, že forma by mohla být velmi dobrá. Samozřejmě medaile by byla perfektní, ale když budu pátý a předvedu excelentní výkon, budu taky spokojený.

Taky doufám, že se v závodě projeví můj běžecký progres. Chci si taky napravit reputaci z loňského evropského šampionátu ve Walchsee, kde jsem jako bývalý plavec – kvůli tréninkovému manku z covidu – vylézal z vody až v druhém balíku s velkou ztrátou.

Už si viděl startovní listinu? Kdo jsou podle tebe největší favorité závodu?

Rozhodovat bude aktuální forma. Je tam samozřejmě domácí Richard Varga. V mojí kategorii do 23 let je tam Jihoafričan Jamie Riddle, zejména vynikající běžec. Speciálně na tyhle dva se těším.

Plavání je na MS o poznání delší než na závodech Českého poháru. Bude to tvoje výhoda?

Něco jiného je plavání v bazénu a něco jiného plavání v otevřené vodě. Kdyby se plavalo v bazénu, tak si troufnu říct, že budu mít proti soupeřům, jako bazénová plavec, výhodu a udělám si náskok. Na otevřené vodě je to však jiné, takže moje taktika je spíš se držet prvních plavců.

Jelikož budu potřebovat energii na běh a zejména pak na finiš, budu ve vodě opatrný a nenechám se strhnout. Uvidíme jaké bude tempo, každopádně neplánuju vyhrát závod už na plavání.

Závod tě čeká už příští čtvrtek. Jak to bude s přípravami těsně před závodem?

Do Šamorína vyjíždím už v úterý dopoledne z Hradce Králové. Teď mě ještě čekají 2-3 těžší tréninky, ale rád bych vyrážel odpočatý. Hlavně pro psychiku na poslední dva dny je důležité, jak se budu cítit.

Závodní den mám pak detailně naplánovaný. Jelikož máme start v 10:30, tak mě budíček čeká už ve 04:30 ráno. Pak lehká snídaně bohatá na sacharidy. V 06:30 už budu skákat na rozplavání.