30. 11. 2023

Mistrovství Evropy v Mnichově! Potvrdí čeští reprezentanti medailovou formu?

Hned šestice českých triatlonistů se představí na evropském šampionátu v Mnichově, kde se pokusí navázat na letošní medailové výsledky.

„Věřím, že se naši reprezentanti budou prát o stupně vítězů,“ doufá sportovní ředitel ČTA Nikola Štourač.

Triatlonisté budou usilovat o evropské tituly na olympijské trati a při smíšených štafetách v rámci společného šampionátu celkem devíti sportů, který se v bavorské metropoli uskuteční od 11. do 21. srpna. 

Už v pátek 12. srpna se na start postaví triatlonistky, mezi kterými budou Petra Kuříková, Tereza Zimovjanová a Heidi Juránková.

Ve startovní listině dlouho figurovalo také jméno Venduly Frintové, dvojnásobná medailistka z evropských šampionátů v olympijském triatlonu se ale ze závodu odhlásila kvůli zranění nohy. 

S oprávněnou nadějí na skvělý výsledek mohou do Mnichova zamířit zejména Petra Kuříková, která v červenci ovládla závod Světového poháru v Pontevedře, a Tereza Zimovjanová, která byla v červnu sedmá na SP v mexickém Huatulcu.

„Věřím, že Petra naváže na fantastický výsledek ve Španělsku a bude se rvát o stupně vítězů. Tereza a Heidi letos také dosáhly na výborné výsledky, proto očekávám, že budou bojovat o nejlepší desítku,“ věří Nikola Štourač, sportovní ředitel ČTA.

O den později se uskuteční závod mužů. Český triatlon budou reprezentovat Radim Grebík, Jan Volár a David Martin.

Nejvyšší ambice bude mít Radim Grebík, který se v této sezoně dostal do nejlepší dvacítky v závodě mistrovství světa (18. v Hamburku), do desítky v závodě Světového poháru (7. v Arzacheně) a na stupně vítězů při závodě Evropského poháru (2. v Tiszaújvárosi).

„Radim má výkonnost na to, aby bojoval o nejvyšší příčky,“ upozorňuje Nikola Štourač.

Všechny triatlonové závody se uskuteční v Olympijském parku, který bude srdcem celého evropského šampionátu. Plavecká část o délce 1500 metrů se odehraje v Olympijském jezeře.

Cyklistickou část měřící 39,2 km s minimálním převýšením rozdělili pořadatelé do osmi okruhů, díky čemuž budou mít diváci výborný přehled o dění na trati.

Desetikilometrový běh je pak rozdělen do čtyř okruhů. „Celá trať je situována do Olympijského parku a neskrývá žádné záludnosti. Nejsou na ní žádná stoupání, žádné sjezdy. Také technicky je snadná,“ říká sportovní ředitel ČTA.