15. 7. 2024

MS juniorů: Jak se na něm vedlo v minulosti hokejovým superstar?

O budoucnosti mladých hokejistů může lecos napovědět juniorské mistrovství světa, které se koná vždy na přelomu roku. Jedni se prosadí hned, jiní se stanou hvězdami až později. Jak se na MS do 20 let dařilo v minulosti hokejovým hvězdám současnosti?

#8 Erik Karlsson

Švédský zadák odehrál jen jeden turnaj v roce 2009, ale zato velmi vydařený. Během 6 duelů posbíral 9 kanadských bodů, stal se juniorským vícemistrem světa (když jeho země nestačila ve finále na domácí Kanadu), nejlepším obráncem a neminula ho účast v All star týmu turnaje.

#7 Nathan MacKinnon

Hvězdá Colorada je přesně tím typem hokejisty, kterého prostě nemůžete jinak, než milovat. Nejen charakter, ale zejména parádní hra z nej dělá oblíbence fanoušků. Na MS juniorů v roce 2013 to ale z jeho strany nebylo zrovna hvězdné představení. V 6 duelech jen 1 bod za asistenci a jeho Kanada zůstala bez medaile.

#6 David Pastrňák

Česká raketa v NHL. Juniorského turnaje se zúčastnil hned 3x (2014,2015,2016) ovšem úspěšné turnaje to pro český výběr nebyly. Přesto dokázal „Pasta“ agenty nadchnout a ti z Bostonu jej draftovali na 25.místě. A kde je dnes? Je mu 23 a je jedním z nejproduktivnějších hráčů celé soutěže.

#5 Leon Draisaitl

Asi už můžeme říct, že Leon Draisaitl je nejlepším německým hokejistou v historii. Svoji vlast reprezentuje od mládežnických kategorií, stejně tak tomu bylo v té juniorské. Odehrál dva turnaje v roce 2013 a 2014, kde dohromady posbíral za 12 utkání 12 bodů.

#4 Patrick Kane

Reprezentace USA to má těžké. Přesto, že se vždy prezentuje skvělým hokejem, na zlato ne a ne dosáhnout. Nepovedlo se to ani týmu v roce 2007 kolem už tehdy hvězdného Patricka Kanea. Jeho výkony mu vynesly v 7 duelech 9 bodů a cenu pro nejlepšího střelce turnaje. A ještě bronzovou medaili. V příštích letech dotáhl Chicago 3x ke Stanley Cupu

#3 Alexander Ovečkin

O patriotismu Alexe Ovečkina netřeba dlouho diskutovat. Na MS juniorů reprezentoval Rusko hned třikrát. V roce 2003 ho dokonce dopomohl 7 body vyhrát, v roce 2005 posbíral ke stříbrné medaili snad všechny možné individuální ceny.

#2 Sidney Crosby

Důvod, proč si Ovečkin odvezl z šampionátů mezi lety 2003-2005 „jen“ jednu zlatou medaili je prostý. Kanadu tehdy poháněl zázračný kluk Sidney Crosby, který po dvou finálových porážkách dokázal turnaj roku 2005 konečně dobýt. Už tehdy o něm noviny psaly jako o možném nástupci legendárního Waynea Gretzkeho. Dnes je Crosby dvojnásobným olympijským vítězem, mistrem světa i trojnásobným šampionem NHL.

#1 Connor McDavid

Největší hvězdou současnosti je jistě Connor McDavid, který ve svých 22 letech dokáže kousky, které jsem předtím ještě neviděli. Že jde o generační supertalent se vědělo už na MS juniorů 2015, kde McDavid vystřílel Kanadě zlato, když mu to o rok předtím nevyšlo. I díky výkonům na MS juniorů si ho Edmonton vybral jako jedničku draftu.