17. 4. 2024

TOP 5 nejtemnějších momentů historie NHL

V nejdrsnější hokejové lize světa se nejde pro rána daleko. Bitkaři chrání svoje klíčové hráče, aby si na ně nikdo nedovoloval. Jenže někdy jen chlap proti chlapovi nestačí. Ve výjimečných případech to stojí na: My proti nim. Tohle je 5 nejtemnějších momentů NHL na ledě.

5.místo: Boston vs. St. Louis, 21. září 1969

Jeden z nejtemnějších okamžiků celé historie NHL. Přitom nešlo o žádné vyhecované utkání, ale o předsezónní přátelský zápas. A co se vlastně stalo? Všechno začalo zdánlivě nevinným soubojem za bránou mezi bostonským Tedem Greenem a útočníkem St.Louis Waynem Makim. Po úvodní šarvátce ztratil Maki hlavu a s hokejkou v obou rukách se vší silou rozmáchl a praštil Greena do hlavy.

Třeba dodat, že v té době ještě hráči nenosili ochranné helmy.
Dan Kelly, legendární komentátor, popsal incident jako “jeden z nejděsivějších a nejnásilnějších střetů, co kdy viděl”. Bylo to poprvé, co policejní orgány začaly vyšetřovat údálost během hry, byť nikoho neobvinila. A jak to dopadlo s oběma aktéry?

Maki dostal vysoký trest a Blues se ho zbavili. Pokračoval v dresu Vancouveru, ovšem po 2 letech mu byla diagnostikována rakovina mozku, na kterou ještě týž rok zemřel. Green se zotavil, vrátil se do NHL a dokonce vyhrál Stanley Cup.

4.místo: Boston vs. New York Rangers, Prosinec 23, 1979

Scéna jako z jiného vesmíru. Dnes už asi něco neuskutečnitelného. Když v nadpise čtete Boston vs Rangers, nemyslí se tím hráči Bostonu vs hráči Rangers, ale hráči Bostonu vs fanoušci Rangers. Ti trefili jednoho z útočníků Medvědů složeným magazínem , dalšímu ukradli hokejku.

Rozzuření hokejisté si to nenechali líbit, takže přelezli ochranné plexisklo a pustili se do fanoušků. Útočník Mike Milbury při rvačce vzal jednomu z výtržníků botu a začal ho s ní mlátit. Největší výtržníky z řad fans sebrala policie, hráči Bostonu fasovali tučné pokuty.

3.místo: Detroit vs Colorado, 26. března 1997
Boston vs. New York Rangers, Prosinec 23, 1979

Tahle bitka dostalo v dějinách NHl kapitolu s názvem „Krvavá středa“. Týmy spolu měly nevyřízené účty ještě z finále konference minulé sezony. Claude Lemieux tehdy nevybíravým zákrokem vyřadil ze hry Krise Drapera, kterému zákrokem zlomil čelist.

O rok později ho pomstil vyhlášený bitkař Rudých křídel McCarthy, který nejenom že ztřískal Lemieuxe, ale v prodloužení rozhodl o výhře Detroitu 6:5. Tehdejší kouč domácích Mike Vernon dodnes věří, že to byl právě tenhle zápas, který spojil Rudá křídla v tým, který o 3 měsíce později vyhrál Stanley Cup.

2.místo: Quebec Nordiques vs Montreal Canadiens, 20.dubna 1984

Do hokejových dějin vešlo toto utkání pod názvem „Masakr na Velký pátek“. Toho dne šlo o hodně. Bitva o Quebec, postup do finále konference a spousty nevyřízených účtů z předchozích utkání. Na ledě se bojovalo prakticky od začátku. Pustili se do sebe i bráchové Dal Hunter (Nordiques) a Mark Hunter(Canadiens). Jedenáct vyloučení a 252 trestných minut. Komisaři NHL zuřili, což odnesl sudí Bruce Hood, jenž byl předčasně odejit do důchodu.

1.místo: Philadelphia vs. Ottawa, 5. března 2004

Největší hromadnou rvačku v historii NHL rozpoutal Čech. Útočník Martin Havlát z Colorada totiž ve vzájemném duelu pár dní předtím sekl do obličeje Marka Recchiho z Philadelphie. Tehdejší kouč Flyers Ken Hitchcock zuřil a sliboval v dalším zápase pomstu. Zápas však kupodivu probíhal v klidu, domácí vedli 5:2, do konce chyběly dvě minuty. A pak to začalo.

Nejprve se do sebe pustili domácí Donald Brashear s Robem Rayem, brzy se přidali všichni. Když se to na ledě uklidnilo, šlo se zase hrát. Jenže hra trvala jen 3 vteřiny!

Do pěstních soubojů se pustily oba golmani, tak i hvězdy NHL. Celkem 462 trestných minut. Utkání dohrávali náhradníci. Mimochodem Martin Havlát bitce unikl, jelikož pár vteřin než vypukla, šel odsedět týmový trest na trestnou lavici. Jak by to asi dopadlo, kdyby se do ní nachomýtl…

⬇ VIDEO Z BITKY ⬇