21. 5. 2024

Mourinho naříká na rozhodčí, přestupy a složení týmu: Hroutí se římský sen?

Portugalec je už dlouho výbušnou osobností, ale zdá se, že v posledních letech se mu daří vyvolávat kontroverze stále rychlejším tempem

Hned na své první tiskové konferenci v roli trenéra Říma José Mourinho zdůraznil, že už není tou bojovnou povahou, která během dvou sezon v čele Interu vyvolávala jednu kontroverzi za druhou.

„Nebudu ten, kdo vyhledává problémy,“ řekl. „Mám teď více zkušeností. Jsem emocionálně pevnější.“

Nikdo mu však příliš nevěřil, a to z dobrého důvodu. Jak řekl Marco Materazzi listu Gazzetta dello Sport v předvečer Mourinhova prvního setkání na hřišti s Interem od jeho odchodu do Realu Madrid v roce 2010: „Je stejný jako vždycky. Nezměnil se.“

Mourinho skutečně zůstává stejně proměnlivý jako kdykoli předtím.

Dokonce zrušil předzápasovou tiskovou konferenci, nejspíš proto, že mu opět vadí rozhodčí. Mourinho nebyl ani trochu spokojen s tím, jak Luca Pairetto ve středu večer rozhodoval šokující prohru Říma 1:0 v Boloni.

Portugalec měl před zápasem dilema, protože Gianluca Mancini, Rick Karsdorp, Bryan Cristante a Tammy Abraham byli po jedné žluté kartě vyloučeni na jeden zápas.

V důsledku toho se mluvilo o tom, že Mourinho může svůj tým obměnit, aby zajistil, že někteří z jeho klíčových mužů budou určitě k dispozici pro sobotní souboj s Interem na Stadio Olimpico.

Dvojnásobný vítěz Ligy mistrů však od svého nástupu do funkce opakovaně – a veřejně – kritizoval sílu svého týmu, což se nejvíce projevilo po potupné prohře 6:1 v Evropské lize s Bodo/Glimtem.

Mourinho jmenoval na zápas v Norsku značně pozměněnou sestavu, takže když se vše zvrtlo, prohlásil poté: „Možná se mě teď lidé přestanou ptát, proč [v Serii A] vybírám stále stejný tým.“

Vzhledem k nedůvěře ve své náhradníky asi nepřekvapilo, že se na Stadio Renato Dall’Ara rozhodl nastoupit s kapitánem Mancinim, levým obráncem první volby Karsdorpem a hvězdným útočníkem Abrahamem.

Bohužel se mu tento risk nevyplatil. Nejenže Římané utrpěli porážku, což znamenalo, že na první čtyřku ztrácejí šest bodů, ale Karsdrop a Abraham byli navíc vyloučeni.

Mourinho byl rozzuřený a po zápase prozradil, že se cítil nucen stáhnout Manciniho 18 minut před koncem ze hry, protože se obával, že středopolař dostane také žlutou kartu.

Rozzuřil ho také fakt, že Nicolo Zaniolo byl potrestán za simulování, přičemž rozzuřený Mourinho naznačil, že talentovaný a velmi žádaný útočník není italskými rozhodčími dostatečně chráněn a měl by zvážit přestup jinam.

„Chci říct něco, co jde pravděpodobně proti mým zájmům: kdybych byl Nicolo Zaniolo, začal bych přemýšlet o tom, že hrát v Serii A možná znamená, že věci budou postaveny proti mně,“ rýpnul si Mourinho, než přerušil rozhovor pro DAZN.

Dvaadvacetiletý hráč už ve své začínající kariéře utrpěl dvě vážná zranění kolena; potřebuje veškerou ochranu, kterou může dostat.

Cynický pohled však říká, že jde o jeden z Mourinhových nechvalně známých pokusů o odvedení pozornosti, kouřovou clonu, kterou používá, aby zakryl skutečnost, že se mu nedaří dostat ze svého pravděpodobně nejtalentovanějšího hráče to nejlepší.

Zaniolo ostatně v této sezoně Serie A ještě nezaznamenal jediný gól ani asistenci, což vrhá špatné světlo jak na hráče, tak na jeho trenéra.

Vzhledem k absenci Abrahama by se Mourinhovi určitě hodilo, kdyby italský reprezentant proti Interu prolomil své střelecké trápení.

Forma anglického útočníka od jeho letního příchodu z Chelsea kolísá, ale před nešťastným výletem do Boloně začaly góly přibývat.

Abraham byl ze své rezervace stejně naštvaný jako Mourinho, dokonce se na sociálních sítích hájil tím, že byl při srážce s Matthiasem Svanbergem obětí.

„Dostal jsem žlutou kartu a přijdu kvůli tomu o další zápas… když jsem to byl já, kdo byl zablokovaný a faulovaný.“

Sečteno a podtrženo, Abraham přijde o návštěvu Interu, což je pro Mourinha jen jedna z několika bolestí hlavy výběru.

„Budu muset vymyslet sestavu,“ odtušil ve středu večer.

Jeho kádr je rozhodně napjatý. Mourinho si možná dělal legraci, když nedávno prohlásil, že se možná půjde modlit do Vatikánu za to, aby už nedošlo k žádnému zranění, ale o zoufalé povaze současné situace Říma není pochyb.

Italské duo Lorenzo Pellegrini a Leonardo Spinazzola jsou vyloučeni až do Nového roku, Stephan El Shaarawy by měl být mimo hru další týden, zatímco Gonzalo Villar a Felix Afena-Gyan jsou po nákaze Covid-19 stále v sebeizolaci.

Je tedy spravedlivé říci, že to není zrovna ideální doba, kdy čelit Interu ve formě Simoneho Inzaghiho, který je neporažený v 11 zápasech ve všech soutěžích a vyhrál pět z posledních šesti v lize.

Přinejmenším na papíře se tedy zdá nepravděpodobné, že by si Mourinho o víkendu připsal své první vítězství v roli šéfa Říma, neboť Giallorossi si z dosavadních největších ligových zápasů proti Laziu (2:3), Juventusu (0:1), Neapoli (0:0) a AC Milán (1:2) odnesli pouhý bod.

Samozřejmě bylo vždy nepravděpodobné, že by náhle proměnil tým, který v minulé sezóně skončil sedmý, v uchazeče o Scudetto.

Jak uznal i Materazzi, Mourinhovi chybělo pět nebo šest hráčů k tomu, aby se ucházel o titul. Ještě před začátkem sezony bylo zřejmé, že v lednu a dalších měsících bude potřeba posílit.

„Když jsme s tímto projektem začínali, všichni jsme věděli, že to bude chvíli trvat, a Mourinho to dokonce řekl na úvodní tiskové konferenci,“ řekl sportovní ředitel Tiago Silva pro Sky Sport Italia.

„Nepoužíváme to jako výmluvu na špatné výsledky, ale proto, že opravdu potřebujeme čas.

„Nemohu říci, že jsme spokojeni, protože víme, že musíme být lepší, a výsledky za poslední měsíc byly špatné, ale jsem přesvědčen, že práce, kterou děláme, a Mourinhovo vedení přinesou v budoucnu výsledky.

„Teď rozhodně není vhodná doba na to, abychom pochybovali o projektu, strategii nebo Mourinhově vedení.

„V každém přestupovém období se musíme zlepšovat, ale musím říct, že po čtyřech měsících jsem si jistý, že Mourinho byl správnou volbou, a jsem si jistý, že se stane jedním z nejdůležitějších trenérů v historii Říma.“

Pinto se také snažil zdůraznit, že s Mourinhem nedošlo k žádnému sporu ohledně přestupové politiky klubu, a dokonce zašel tak daleko, že obvinil média, že se „snaží vytvořit nějakou konfrontaci mezi mnou a Josém“.

Nicméně nemohl být spokojen s Mourinhovým postojem k podpisům Říma: „Klub se v létě snažil, ale byla to spíše reaktivní přestupová aktivita než budování.“

Il Messaggero také tvrdil, že majitelé, Friedkin Group, nebyli spokojeni se způsobem, jakým Mourinho údajně házel hráčům klacky pod nohy po debaklu Bodo/Glimt.

Tuto epizodu považovali ti, kdo sledují Mourinhovu kariéru, za červenou vlajku, údajný důkaz toho, že se jeho trenérská práce stále rychlejším tempem dostává do krizového bodu.

Trvalo tři roky, než se jeho působení v Manchesteru United změnilo v toxické, ale v jeho posledním působišti, v Tottenhamu, to trvalo necelých 18 měsíců.

Mourinho už je zcela jistě v sebezáchovném režimu.

„Musím se tu chránit a nechat si pro sebe pocity z toho, co se děje,“ řekl Mourinho pro Sky Sport Italia po chmurné porážce ve Venezii na začátku tohoto měsíce. „Možná jednoho dne pochopím, proč k určitým incidentům dochází. Jsou věci, které zůstávají roky skryté, a jednoho dne je pochopím…“

Prozatím se však musí soustředit pouze na to, aby ze sobotního střetnutí s Interem nějakým způsobem vytěžil pozitivní výsledek. Pokud se mu to nepodaří, očekávejte, že bude opět hledat problémy, stejně jako vždy.

Zdroj: Goal.com