28. 3. 2024

Mistrovství světa juniorů v Brně má za sebou první den

Je to tady! Jedna z největších sportovních akcí v Česku odstartovala včera v ranních hodinách. Na posledním turnaji juniorů dopadla naše reprezentace na geniálním prvním místě. Není se tedy čemu divit, že mnoho myšlenek fanoušků tady směřuje k zlaté obhajobě. Mimo jiné jsou zde také neuvěřitelné příběhy, krásné branky a hráči utkání. Přesně tohle vše nám bylo nabídnuto první hrací den. Kdo je outsider a jak zatím florbalové hvězdy hodnotí tento turnaj?

Hned prvním zápasem včerejšího dne bylo utkání Slovenska proti Lotyšsku. Naši sousedi udělali bojovný výkon, bohužel na rychlejší Lotyše to byla hra jako na kočku a myš. Hned 1. třetina skončila pro naše bratry útrpným debaklem 1:7. Vše se zdálo být ztracené. Avšak do druhé dvacetiminutovky vběhlo úplně jiné mužstvo. Snažilo se zvrátit stav utkání ve svůj prospěch šesti branky v řadě. Bohužel neúspěšně. Konečný výsledek rozhodnul v poslední třetině, kde se ukázala favorizovanější země modrých jezer. Gratulace do Lotyšska za výhru 14:10! Pro druhou stranu posíláme děkovný dopis s klíčenkou na uklidnění. Bude potřeba, neboť Slováky dnes čeká derby proti Česku.

Letos se dělí čtyři skupiny do dvou spojených hal vedle sebe. Díky tomu stačí udělat pár kroků a místo sledování zápasu Německo – Švédsko můžete rázem popojít o 100 metrů do sousední stavby na duel Maďarska – Slovinska. Mimo jiné je to i šikovně rozdělené, žádný chaos. V hlavni hale s přezdívkou „Arena BLUE“ můžete očekávat utkání skupiny A a B. Ve vedlejší budově zase s názvem „Arena RED“ družstva rozdělená do C a D.

Díky tomu můžete vidět kromě dvou zmiňovaných klání i ty méně kvalitnější. Například Itálie – Polsko. Tam se všechny vstřelené branky nenapočítají na prstech jedné ruky. Pro hráče z Apeninského poloostrova se toho dne muselo jednat o noční můru. Prohrát způsobem takovým, že můžete vstřelit gól a nakonec nedáte vůbec nic. Jo to už si potom myslíte, že se hraje přátelák. Poláci byli favoritem, o tom není pochyb, ale aspoň jednu branku mohli inkasovat. Nicméně i přes veškeré chmury a trable vyhrálo 28:0. Jak zápas vypadal se už historie ptát nebude. Nicméně častokrát marná Itálie byla tak bídná, že vám ji v jednu chvíli mohlo být i líto.

Před posledním zápasem prvního dne došlo na krásný florbal ještě dvakrát. Možná není Německo velmocí tohohle sportu. Jejich srdce ryvný výkon, ale proti týmu ze severských zemí vzal za své. Když opomineme fakt jakým poměrem Švédsko nakonec vyhrálo. Těch několik smolně vytvořených situací, díky kterým dali soupeři gól. Vznikne z toho nakonec dobrý dojem, jenž pomalu dává naději na lepší florbalové zítřky v zemi oplývaném pivem. V konečném verdiktu Švédové sice urvali výhru 2:13. Po technické stránce to bylo v individuálních výkonech hodně vyrovnané.

Jak řekl sám hráč zápasu za Německo Jonah Koop pro Fórum Sport: „Bylo to super! Švédsko je dobrý tým. Hodně jsem se z dnešního utkání naučil, protože naši soupeři mají skvělý přehled a kontrolu ve hře. Jsem na dnešní výkon hrdý. A hrozně šťastný s dnešním zápasem.“

Čas ukazoval 16 hodin a ve vedlejší hale začínal zápas Maďarska proti Slovinsku. Zdálo se, že bude favorit znám předem. K překvapení všech byl nakonec na pohled úžasný florbal, který měl šmrnc. Nikdo nemohl po konci 2. třetiny říct kdo bude nakonec vítězem. Skóre bylo 5:5 a mnoha přihlížejícím lidem došlo, že už teď vyhrocené emoce budou eskalovat ještě více. V poslední dvacetiminutovce to ze začátku vypadalo, jak Maďarsko nakonec dostane zápas do remízového stavu. Jenomže po každé vstřelené brance byl jejich sen čím dál tím víc vzdálenější. Slovinsko se vždy dokázalo probrat a svůj náskok zvýšit na finální výsledek 10:7.

Jeden z klíčových florbalistů z týmu vítězů řekl své: „Je to skvělý. Pro tento zápas jsme se hodně připravovali. Myslím si, že toho náš tým může ukázat mnohem více.“ řekl Kozuh Matilja. Dnes je to pro nás tak trochu i prohra. Byl obrovský nezvyk reprezentovat Slovinsko na tak velkém turnaji. Nervy před utkáním na nás dolehly. Musíme se z toho ponaučit.“ dodal.

Bylo kolem šesté hodiny večer. Vše se připravovalo na finální duel onoho dne. Do největší budovy začali vcházet natěšený fanoušci Finska a Česka. Zbývalo dodělat poslední věci do rozehrání nervy nabitého zápasu. Jako kdyby se zapomnělo na zbylá utkání předtím, jelikož nálada všech přihlížejících byla soustředěna na mladé hráče reprezentující naši zemi.

Atmosféra byla po startu tak moc hlasitá, že z toho domácí hala duněla ještě den potom. Bylo k neuvěření jak velký počet lidí se dostal na poslední boj dne. Česko celou dobu určovalo tempo, mělo skvělou taktickou hru. Jejich nadstavba v první a druhé třetině byla klíčovým faktorem úspěchu. Celý tým fungoval tak jak měl a Finsko bylo rádo za každou vstřelenou branku na srovnání skóre.

Každý z týmu podal 100% výkon, za který se nemusí stydět kdejaký špičkový florbalista. Rychlá hra, neskutečná fyzička a kondice vydržet běhat minutu v kuse bez zastavení. To klobouk dolů pánové. Když už byl naléhavý problém, všichni se ihned vraceli zpět do obranné fáze. Případně dokonce zdvojovali či ztrojovali finské hráče, jenom kvůli tomu aby měli míček na své florbalce.

Vše se ale rozhodlo na přelomu 54. až 58. minuty. Finsko využilo svého tlaku k srovnání utkání na 4:4. Následně o pár minut později už mělo dokonce vedení o dvě branky. Skvělý výkon národního týmu nakonec museli rozhodnout, až poslední minuty. Nic to však nemění na skvělém výkonu a pocitu, že hoši v zápase nechali všechno. Náladu si můžou zlepšit už dnešní den proti našim sousedům ze Slovenska v 18:30. O favoritovi asi není třeba mluvit.

Mimo smolnou prohru došlo i na krásnou podívanou. Fanoušci, kteří dorazili dokonce pokořili milník! Celková návštěvnost byla za včerejší den 2 744 diváků a díky tomu se zase přepisujou statistiky. To by přece nebyla Česká republika, kdyby se u nás při pořádání turnaje nestal nějaký ten rekord v podobě přihlížejících na tribunách.