18. 7. 2024

Milionářské Blues: Nejlépe placení fotbalisté, ale bez duše

Peníze k nim plynou širokým proudem, platově se dotýkají oblohy, ale co za to? Pozvedli svůj tým? Byli mu k užitku? Gareth Bale, Mesut Özil, Alexis Sánchez a Philippe Coutinho. Hráči bez lesku a bez krve. Ostří se otupilo.

Gareth Bale – Jako Robot

Podle žebříčku, sestaveného L’Équipe, patří do Top 10 fotbalistů s nejvyššími příjmy v Evropě. První je Messi (8,3 milionů eur měsíčně), druhý Ronaldo (4,7), pak Griezmann (3,3), Neymar (3,06), Suaréz (2,96) a pak už Velšan Gareth Bale, který si v Realu přijde na 2,5 milionů eur měsíčně.

Vtípek? Ne. Nejštědřeji honorovaným hráčem Realu je vážně Bale, poslední sezonu naprosto otrávená a bez zájmu. Baleova situace byla v létě obzvláště zlá. Fanouškům se zprotivil, začali na něj pískat i kvůli nepovedené přihrávce. Co vadí nejvíc? Jeho nulová oddanost.

On, hvězda s megasmlouvou měl po odchodu Ronalda převzít zodpovědnost. Místo toho všechny štval. Apatií, nechutí, předčasnými odjezdy ze stadionu, neochotu slavit se spoluhráči vstřelený gól či nevhodnými gesty. Jeho chatrná tělesná schránka ho nepustila do hry ve 28 % případů. Celkem už si v Madridu přivodil 23 zranění. Nevydrží delší sérii bez toho, aniž by se zranil.

V červenci mu bylo třicet a jeho odchod byl na spadnutí. Přestože čtyřikrát dobyl Ligu mistrů, jednou La Ligu, nastřílel 102 gólů ve 231 zápasech, klub se ho chtěl zbavit. Jenže nevěděl co s ním, jeho drahou smlouvu a platové podmínky si nikdo nemohl dovolit. Navíc po tom, co v televizním rozhovoru prohlásil: „Mám tu ještě tři roky smlouvu. jestli chtějí, abych odešel, musí mi zaplatit 20 milionů eur za každou sezonu. Když ne, zůstanu. Klidně budu hrát golf,“ prohlásil a okamžitě dostal přezdívku Golfista.

Nakonec zůstal, i přes rozepře s hlavním koučem Zidanem. K překvapení všech to byl nakonec právě Bale, kdo na začátku sezony gólově vydatně přispíval. K někdejší formě je to ale pořád daleko.

Mesut Özil – Byl to frajer, jenže…

Kde jsou ty časy, kdy tvořil hru s dovedností mistra, útočníkům připravoval góly a sám rozhodoval zápasy. Teď? Má za sebou nejhorší sezonu, připsal si pouhé 2 asistence! Nejlépe placený hráč Arsenalu pod trenérem Emerym uvadl. Čí je to chyba?

„Kouč dospěl k názoru, že ho tolik nepotřebuje,“ usuzuje Andy Cole. Prý nepracuje dost tvrdě a nehraje srdcem, jenže když se zeptáte útočných hvězd Aubameyanga či Lacazetta jestli chtějí, aby Mesut hrál, řeknou: Ano, jasně! Pokud dostane trochu volnosti, stále dokáže vymyslet něco extra.

Na druhou stranu herní útlum je zřetelný. Někdy to vypadalo, jako by četl slavný román Neviditelný a přespříliš se ztotožnil s hlavní postavou…Od mistrovství světa v Rusku šel herně hodně dolů, takže kritiků přibývá. Klacek k bití jim podává přitom většinou sám. Ve finále Evropské ligy podal naprosto otřesný výkon.

V očích veřejnosti mu neprospívá ani bratříčkování s prezidentem Erdoganem, který fotbalistu využívá, aby v tureckých komunitách žijících v Evropě, zvedl vlnu nacionalismu. Dokonce šel Mesutovi na svatbě za svědka.

Alexis Sánchez – Nezbylo nic?

Když se mezi lidmi hlasovalo o nejhorší posilu v historii Manchesteru United, přehledem zvítězil Alexis Sánchez. Až sedmdesát procent hlasujících dali hlas právě jemu. Drtivý verdikt.

V Arsenalu dominoval, sršela z něj energie, udivoval finesami i dravostí, góly i asistencemi. Po přestupu na Old Trafford? Fiasko. Je nejlépe placeným fotbalistou v dějinách Premier League, ale v poslední sezoně se trefil jen jednou. Z titána je náhradník. Nedokázal se prosadit pod Mourinhem ani Solskjaerem.

Když už hraje, není u něj vidět žádné sebevědomí, ani hlad po úspěchu. Kdysi podával extrémní fyzické výkony, prodřel si ponožky. To je minulost. Srovnávat Sáncheze z Arsenalu a toho co hrál v United je jako srovnávat orla s holubem. Něco se muselo stát, ale nikdo neví co. Možná je v tom něco hodně osobního, kdo ví.

Po sezoně, kdy fanoušky Rudých ďáblů snad i fyzicky bolelo sledovat jeho výkony, kývl na hostování v Interu Milán, kde italský puntíčkář Conte buduje nový tým. Aby se mohl pokusit o restart v Itálii, musel slevit ze svých platových podmínek, to je však jen malá daň za to, aby třebou jednou mohl být tak dobrý, jako býval. Vždyť mu teď byli třicet, dobrých 5-6 let vrcholové kariéry může mít před sebou.

Philippe Coutinho – Někdo tam nahoře mě má rád, doufám

Ať už hrál kdekoli, všude ho milovali. Těžce snáší, že v Barceloně je to jinak. Stál 145 milionů eur, rekordní katalánská posila a druhá nejdražší všech dob po kamarádovi Neymarovi. Od ledna 2018 si na v modročerveném dresu připsal 21 tref, 11 asistencí za 76 utkání. Dvakrát v řadě dobyl La Ligu, ale i to je zjevně málo…

Jeho angažmá poznamenal semfinálový direkt v Liverpoolu a prohrané finále Copa del Rey, kde patřil k nejhorším hráčům. Příznivci Blaugranas vinili Brazilce, matného, prázdného jako vyfouklý míč a dokonce ho vypískali. Zastání našel u Messiho: „Musíme držet při sobě, je hnusné, když se fanoušci takhle chovají k vlastnímu hráči.“ Coutinho se však kál: „Nenaplnil jsem očekávání. Jako bych to nebyl já.“

Nestal se tahounem a nepomáhal Leoovi. Nešlo jen o góly. Prohrával hodně osobních soubojů, ztrácel dost míčů, kazil přihrávky. V důležitých zápas pak nebyl dost rychlý ani důrazný a stával se neviditelným. Měl nahradit Iniestu ve středu pole, ale propadl.

Nebylo tak překvapením, když ho v létě Barcelona poslala na hostování do Bayernu Mnichov. „Dědeček mi vždycky říkal: Chlapče, někdo tam nahoře tě má rád. Doufám, že je to pravda,“ dodal sedmadvacetiletý záložník. Snad v Německu najde ztracenou formu i sám sebe.