15. 6. 2024

Marcelo Bielsa: Uspěje v Premier League?

Známe mnoho úspěšných fotbalistů, kteří byli a ještě jsou skvělými trenéry. Avšak takový příběh jaký má tento rozený Argentinec je dokonalý. Za svoji hráčskou kariéru ničím neoslovil, avšak za tu trenérskou ano. Sice si všechno vydřel a udolal svoji tvrdou prací. Ale dostal se tam, kde je nyní brán jako nejlepší trenér na světě. Jeho jméno je Marcelo Bielsa a jeho pravý “BOOM” přichází až po jeho čtyřicetileté kariéře kouče. Potom co pod jeho vedením Leeds United postupuje do nejvyšší Anglické ligy.

Když ve svých pětadvaceti letech odešel do fotbalového důchodu, lidé se divili proč to dělá. Jenomže sám věděl, že ho víc baví lidi vést než být jeden z těch, který má poslouchat. Ještě ten rok začal trénovat mládežnickou kategorii v nejslavnějším argentinském týmu přezdívaném “Newells”.

Ve slavném klubu, kde zanechal stopu například i Diego Maradona nebo Lionel Messi, začal Bielsa budovat svoji fotbalovou filozofii. Po letech pak využil nabídku A-týmu Torneo Apertura. Zlom přišel v roce 1998, neboť začal trénovat Argentinskou reprezentaci, kde se dokázal udržet až do roku 2004. Díky výhře zlata na olympiádě odcházel ke konci v nároďáku s pocitem, že aspoň něco pro svůj tým vyhrál.

Po roce 2004 přišla nabídka na trénování reprezentace Chile, později Athletica Bilbao, Marseille nebo Lazia. Právě v italském celku se udržel na velice krátkou dobu. Dva úžasné dny na pozici hlavního trenéra. A proč toho zanechal?

Prý nebyla s vedením řeč a nákupy, které chtěl provést nebyli podpořeny. Ukázala se jeho průbojnost stát si za vším, kterou si dnes ještě připomeneme. Čas plynul, až do roku 2018. Po dalším angažmá ve Francouzské lize za celek Lille. Přišla nabídka od týmu díky, kterému ho zná jakýkoliv fanoušek fotbalu. A kdo jiný než dlouhé léta trápící se Leeds United.

Leeds United – nahoru a zase dolů

Na přelomu století bylo Leeds mezi špičkou Premier League. Jenomže po špatné finanční politice a dvou sezonách kdy se nekvalifikovali do Ligy Mistrů přišly zbytečné prodeje a zoufalá jednání, která docílila, že v roce 2004 sestoupili do Championship.

Trápení nemělo konce a snaha vrátit se do nejvyšší ligy Anglie stoupala až do dob, kdy přišel nový majitel klubu s vedením. A společně povolali do jejich služeb Marcela Bielsu. Argentinec, který měl všechno zachránit a přijít s novým řešením.

I přes dva malé přestupy, které Leeds provedlo bylo psáno, že je adeptem na postup. Když začal ročník 2018/19, ukázal se Bielsův charakter a věnování se své práci na 100%. Někdo ho bral jako šaška co bere fotbal až moc, jiní jako nejlepšího trenéra na světě. I přesto nechybělo dlouho, protože ze začátku sezony přišli tři vyhrané zápasy za sebou a rázem první velký úspěch pro Bielsu.

Jako první manažér dokázal vyhrát svoje první zahajovací hry od Jimmyho Armfielda v roce 1974! Skvělý začátek, ale to vše mělo ještě přijít. Jeho mančaft se dokázal dostat až do postupových bojů kde, ale v semifinále narazil na Derby County. Tehdy ještě trénovaný pod Frankem Lampardem. Díky mnoha zraněním, kterými bylo Leeds obklopeno a unaveným hráčům prohráli finálním skóre 3:4 na dva zápasy.

Konečně se mohli dočkat a ukázat ten fotbal, který umí hrát. Aniž by pořídili jakéhokoliv hráče věděli, že mají šanci, které se chopili i následně využili. Celý ročník letos dopadl náramně po výhře Leeds United, kteří ji zaslouženě vyhráli s počtem 93 bodů. Chvála padala ze všech stran a hlavně na trenéra. Člověka, díky kterému se vše uskutečnilo. Jako kdyby vedení společně spadl velký kámen ze srdce. Že se jim po těch dlouhých 14 letech povedlo vrátit tam kam patří do Premier League.

Jakým stylem Leeds hraje?

Za celou dobu co Bielsa trénuje, zdokonaluje svůj klenot. Formaci 3-3-1-3 bez níž by nemohl ukazovat své originální pojetí hry. Sestava je rozdělena do tří části pole jako je obrana, záloha a útok. Styl, který je jednoduše o prostoru. Zaměřený na jednom či více hráčích, kteří rotují pozici středního záložníka a dělají falešné náběhy, kterými otevírají dostatek místa ve středu hřiště nebo dobré náběhy pro spoluhráče.

Hrají dost na dlouhé míče, kterým přesouvají hru na obě strany. Přes jejich skupinu 3 lidí v jedné řadě je o dost jednodušší najít svého spoluhráče při dlouhém nákopu, díky tomu je hra o dost lépe organizovaná.

Také nespočet jejich gólů padl jenom ze spolupráce pravého obránce a křídla, kteří jsou ve dvou schopní přečíslit 3 hráče z protějšího týmu. Někdy se to dost podobá tiki-taka. Také dost hrají diamant. Ten je o spojení čtyř hráčů na levé či pravé straně hřiště do tvaru čtyřúhelníku.

Díky formaci čtyřúhelníku vznikají právě zmiňované falešné náběhy jednoho středního záložníka, kterým pak rozhodí pravou nebo levou stranu hřiště a pošlou míč do náběhu nebo vzduchem do rohu hry. Potom už jsou rychlé centry po zemi či vzduchem před bránu kde už jenom zakončuje volný hráč. Zajímavý je, že dost golů, které letos vstřelili ze situace jeden na jednoho. Což by mě nikdy nenapadlo zvlášť v druhé nejvyšší lize Anglie.

Tímhle zajímavým stylem hry dokázalo Leeds United dát přes 54 branek v Championship. A pokud si taková čísla i originální pojetí taktiky vezmou k srdci i do následující sezony v Premier League. Šance na udržení budou o dost větší.