21. 11. 2024

Mesut Özil a jeho fotbalový příběh!

Zdroj: Depositphotos

V březnu 2023 obletěla fotbalový svět zpráva, že německý záložník Mesut Özil ukončil v pouhých 34 letech svou kariéru. Jaká byla?

Syn tureckých přistěhovalců začínal s fotbalem v rodném Gelsenkirchenu v dresu Schalke, odkud jako 20letý přestoupil do Werderu Brémy.

Na severu Německa se začalo Özilovi konečně dařit. V sezoně 2009–10 oslnil nejen německou bundesligu 29 asistencemi a Brémy skončily na senzační třetí příčce.

Fanoušci ho zbožňovali. „Čistá rozkoš,“ hodnotili jeho výkony, které mu před MS 2010 vynesly pozvánku do Německé reprezentace

Na světovém šampionátu v Jihoafrické republice se jeho hvězda rozzářila naplno. V boji o bronz přemohli Němci Uruguay (3:2) a čerstvému medailistovi se ozval agent.

„Chlapče, chce tě Real Madrid,“ oznámil mu agent. Mesut Özil byl štěstím bez sebe.

Bílý balet tou dobou rekordně utrácel. Přivedl vymodleného Cristiana Ronalda, Kaká, Karima Benzemu, Xabiho Alonsa, ale neukořistil jedinou trofej.

Ofenzivně laděný záložník očekávání ve španělské metropoli potvrdil. Během tří let si připsal 73 asistencí, což předtím ani potom nikdo nedokázal.

CR7 byl štěstím bez sebe, na měl hřišti Özila, autora nejkrásnějších přihrávek a Real konečně zlomil barcelonskou dynastii a v sezoně 2011/12 vyhrál ligový titul.

V Arsenalu z hrdiny psancem

Jenže další sezonu zůstal slavný Real Madrid bez trofeje, Mourinho se musel pakovat a nový lodivod Carlo Anacelotti si přivedl jiné oblíbence. Tehdy za rekordních 100 milionů eur Garetha Bale doplněného o Isca z Malagy.

Özil pochopil, že místo v základní sestavě mít už jisté nebude a ze Santiaga Bernabéu se vydal do Premier League.

Jindy šetřivý Arséne Wenger se v jeho případě plácl přes kapsu, když za Özila vysolil 47 milionů eur a udělal ho (v té době) suverénně nejdražším hráčem v dějinách Arsenalu. Pro Gunners to byla událost a posilu prezentovali s pompou a jásotem.

V létě 2014 odjel s Německem na svůj druhý světový šampionát a tentokrát se z Brazílie vracel se zlatou medailí na krku.

Pro titul mistra světa pomohl Němcům dojít jako člen základní sestavy. Bylo mu 26 let a právě vyhrál nejcennější trofej, co se ve fotbale vyhrát dá.

Mezitím v severním Londýně pět let naplňoval svůj hvězdný potenciál. Kdyby se přihrávky vyučovaly na univerzitě, mohl by přednášet na Oxfordu.

Záložník s dotekem génia. Byl to on, kdo ukončil devítileté čekání na jakoukoli trofej. Gunners dovedl k triumfu v FA Cupu, což ještě dvakrát zopakoval.

Postupem času však začal Özil chřadnout. Možná za to mohla i speciální péče, které se mu od trenérského štábu dostávalo. Už nebyl hladový po úspěších, kolikrát na trávníku působil líný na krok a fanouškům začala docházet trpělivost.

Titul byl v nedohlednu a před Arsenal se začal dostávat i věčná rival Tottenham.

Mesut podepsal novou smlouvu (anglická média ji označila za nejhorší kontrakt v dějinách Premier League).

Po dlouhém rokování si od roku 2018 přišel na rekordní peníze – 350 tisíc liber týdně. Byl nejlépe placeným fotbalistou v dějinách Arsenalu.

O pár měsíců později se mužstva chopil Unai Emery. „Nezamlouvají se ti fyzicky náročné zápasy? Promiň, nejsem Wenger. Šetřit tě nebudu,“ řekl Özilovi.

Brzy byli oba na nože. Özil s rekordním platem vysedával na lavičce, teatrálně opouštěl trénink, pořád si na něco stěžoval v kancelářích.

Více politiky než fotbalu

Jiné to nebylo ani pod jinými trenéry. Když se koncem roku 2019 ujal Kanonýrů Mikel Arteta zažil šok.

Arteta totiž Özila vynechal pro následující sezonu ze soupisek pro Premier League a Evropskou ligu. „Snaží se mě zničit,“ stěžoval si. „Je to politika,“ hřímal.

Jenže do té se namočil sám.

Po světovém šampionátu v Rusku 2018, kde Nationalelf vypadli ve skupině, oznámil konec v reprezentaci. Prý necítí dostatek respektu a vedení svazu obvinil z rasismu.

V jeho rodném Německu nemohli přijít na chuť jeho poutu s tureckým prezidentem Erdoganem, kterého Özil označoval za svého přítele. Erdogan šel Özilovi na svatbě dokonce za svědka.

Mesut Özil se narodil do muslimské rodiny a svou víru před světem vždy hlasitě hájil. Arsenal odsoudil kvůli postoji k muslimům.

Když v Americe vzniklo hnutí Black Lives Matter, Özil volal, aby vznikla kampaň Muslim Lives Matter.

Když na jaře 2020 přišla koronavirová krize a kluby musely šetřit, Özil jako jeden z mála odmítl snížení platu. Pro fanoušky Gunners už byl prakticky odepsán navždy.

V lednu 2021 – po desetiměsíční herní absenci – mu Arsenal vyplatil zbytek peněz z pohádkové smlouvy a tento bakšiš (cca 8,5 milionu liber) mu otevřel cestu do Fenerbahce.

Restart v Turecku se nekonal

Mnoho fanoušků napadlo, že by Özil mohl v milovaném Turecku ke kterému vždy tíhnul najít restart a chuť do fotbalu. Navíc, stále mu bylo 32 let.

Özil patřil v první polovině sezony k oporám týmu a nastupoval i s kapitánskou páskou. Jenže přesně po roce – na jaře 2022 – jej Fenerbahce nadobro vyřadilo z kádru. Důvodem byly spory o peníze. Özil nechtěl hrát kvůli dlužným výplatám, vedení klubu to popřelo.

Ujal se ho městský rival Basaksehir, za který však v sezoně 2022/23 nastoupil jen v sedmi zápasech a před startem jarní části se rozhodl raději ukončit bohatou fotbalovou kariéru.

„Měl jsem tu výsadu být téměř 17 let profesionálním fotbalistou a jsem za to nesmírně vděčný. V posledních týdnech a měsících, kdy jsem se potýkal i s nějakými zraněními, bylo čím dál víc jasné, že nastal čas velké fotbalové jeviště opustit,“ uvedl Özil na sociálních sítích.