25. 5. 2024

Legendární fotbalista Horst Siegl: Hráči musí vědět co znamená Sparta. Tohle na Evropu nestačí

Uprostřed Prahy se scházím s jednou z nejvýznamnějších fotbalových osobností naší doby. Jméno Horst Siegl je známé všem, kdo sledují tento nádherný sport. Jeho dovednosti na zeleném pažitu se staly legendárními.

Setkávám se s Horstem ve chvíli, kdy jeho dlouhá kariéra už leží za ním. Jeho úsměv a pokora ho stále zdobí, jako tenkrát při mnoha zápasech a vítězstvích. Láska ke sportu zůstala.

Naše cesty se sešly na tenisovém turnaji blízko Pražského hradu. Jeho účast nemohla chybět, neboť zmíněnému sportu nemůže odolat. V blízkosti jeho dobrých přátel, šlo zkrátka o úžasnou zábavu a podívanou.

V průběhu našeho rozhovoru se otevřelo dost témat, které v současné chvíli rezonují po celém Česku. Například cesta Bohemians Praha do pohárové Evropy nebo velký návrat sparťanského celku na nejvyšší ligové příčky u nás.

Tohle a mnohem více naleznete v dnešním exkluzivním interview pro magazín Fórum Sport. Pohled zkušeného matadora na nejoblíbenější sport u nás. Přejeme vám příjemné čtení.

Máte za sebou krásnou fotbalovou kariéru. Ve svém volném čase se věnujete tenisu. Máte i jiné sporty, kterým dáváte svůj volný čas?

Začíná nám krásné letní období, a proto se věnujeme samozřejmě tenisu a fotbalu. Kromě toho, už třetím rokem se také soustředíme na hokej. Hrajeme tedy hokej třikrát týdně s bývalými fotbalisty a když se naskytne taková příležitost, rádi se jich účastníme. Jsme velmi rádi, že jsme zde.

https://twitter.com/oldfootball11/status/1481334387262337026?s=21&t=LugzOgvRAgCxjW2faB1eNg

Váš SIGI team se kromě hokeje účastní i ve fotbale. Kde vás v nejbližší době uvidíme?

Hokej byl teďka v tom zimním období a nyní nám vlastně začíná naše klasická letní sezóna. Už jsme začali v Postoloprtech. V sobotu pojedeme na Slovácko, škoda že tam nejede Sparta, mohli jsme se podívat. (úsměv)  Hrajeme tam v půl jedenácté.

Přes léto máme vlastně asi 35 zápasů, což je téměř jako celá sezóna pro ligový tým. Jsem rád, že kluci jezdí a že dokážeme rozdávat radost v našich městech a vesnicích. Kluci rádi jezdí a nás to naplňuje.

Vždy na začátku nové sezóny sledujeme příchod nových hráčů do vašeho týmu. Můžete nám potvrdit, zda do SIGI teamu přichází nová osobnost?

Nechci říct, že někteří končí, ale například Vízek to již delší dobu naznačuje. (úsměv) Nicméně jsem rád, že hráči jako Tonda Panenka, Láďa Vízek a Ivan Hašek jsou stálicemi našeho týmu. Samozřejmě se také snažíme přivádět mladé talenty, protože tempo hry je rychlé a v našem portfoliu máme více hráčů, ze kterých můžeme vybírat.

Je pravda, že jako těch seskupení je v létě hodně, ať je to Real Top Praha, Sparta, Bohemka, určitý výběr reprezentace. Jsem rád, že kluci rádi jezdí. Máme už základní jedenáctku hráčů, kteří jsou jasný a pak se to doplňuje. Když jsme na Moravě, tak je tam třeba víc Moraváků, když jsme tady, tak jsou tady zase lidi z Čech.

Přizpůsobuje se to.

Rozhodně, jsem moc rád, že ten zájem je velikej a že vlastně přes to léto máme těch zápasů hodně.

Tonda Panenka má v našem týmu již dlouhou dobu své místo, takže nyní určitě musíte řešit Bohemians a jejich krásné čtvrté místo. Co na to zatím říkáte?

Bavíme se o tom. Před sezónou jsem je dal jako „štiku ligy“ a nakonec se to skutečně stalo. Myslím si, že překvapili především sami sebe a fanoušky Bohemians, protože jejich výkony a sestava týmu jsou velmi dobré.

Samotní hráči museli být překvapeni, takže si myslím, že v konečném účtování už neudělají chybu, ale samozřejmě jde o velké překvapení. Tonda je spokojený, i když by chtěl evropské poháry. Pokud se to nepodaří, pak bychom tuto sezónu mohli považovat za neúspěšnou. Už 36 let nehráli evropské poháry.

Navíc právě přišla skvělá remíza se Slováckem 0:0. Ovšem, pokud se podíváme na Spartu, vidíte tam šťastný konec? 

Sparta je velký otazník, ale jako jejich příznivec, kde jsem navíc působil strašně dlouho, mohu opravdu říct, že nikdo neočekával takový konec.

Všechno je v jejich rukou. Pokud by to nezvládli, bylo by to považováno za totální selhání. Na druhou stranu Plzeň nebo Slavie si mohou trhat vlasy, protože oni tu sezónu nedokázali zvládnout. Současné umístění je dobré, díky jejich bodovým ztrátám.

Například i v poměru venkovních utkáních.

Sparta využila selhání těchto týmů a jestli tam byly nějaké kontroverzní penalty, to je otázka. I já jsem byl mnohokrát zklamán, protože některé verdikty byly hodně sporné. Sám jsem byl překvapen, jak to takhle dopadlo.

Nicméně oni vstoupili do jara velmi dobře. První dva zápasy nebyly ideální, ale potom se našla kostra týmu, která začala fungovat a sbírala body.

Když navíc Slavie neporazí doma Hradec a ztratí tolik bodů, mohou si za to opravdu jen sami. Já už chci malinko pogratulovat Spartě.

Zdroj: Antonín Vydra

Jsem rád, že to vidíme podobně. Příští sobotu se chystám na utkání proti Plzni jako novinář a těším se na ten okamžik, kdy uvidím, jak na Letné zdvihnete nad hlavu pohár. (smích)

Tak po devíti letech, zaplaťpánbůh, že je načase. (úsměv) Vidíme, že fanoušek Sparty je po takové době natěšený. Mě osobně vadilo, že jsme skončili až na třetím místě a v klubu si přitom plácali po zádech, přitom je to strašně málo.

Sparta musí mít nejvyšší cíle. Taková sestava se musí ještě doplnit, protože si myslím, že tento tým je spíše dobrý. S tímto stylem fotbalu je to na Evropu málo.

Takže v případné kvalifikaci o Ligu mistrů, spíš věříte v Evropskou ligu?

Mám u toho otazník, a proto říkám, že by to asi chtělo vhodně doplnit. Ta kostra, si myslím, že je dobrá, ale pokud jde o příchod nových hráčů do každé řady, aby byl tým konkurenceschopný v Evropě, je to potřeba. S tímto stylem fotbalu si myslím, že by úspěch v Evropě nebyl příliš velký.

Takže očekáváte od Briana Priskeho další změny? 

Já si myslím, že určitě budou příchody. Je potřeba ponechat ten současný kádr a vybrat si vhodné posily. Teď je otázka, jaké možnosti mají hráči. Sám nevím, jak daleko Sparta vidí nebo nevidí, nebo co si pan Křetínský, majitel klubu, bude přát

Každopádně asi víme, kde třeba Spartu tlačí bota. Například pozice brankáře, pravý halvbek, možná někdo do zálohy. Nyní je také otázka, zda je nabídka na Čvančaru.

Já jsem na podzim říkal, aby Sparta udělala maximum pro to, aby Kuchta zůstal, což se ukázalo jako dobrý krok. Je dobře, že se našla určitá osa v týmu.

Jan Kuchta, útočník jako vy, vidíte tam nějakou podobnost ve vaší kariéře nebo stylu hry?

Já to nechci srovnávat. Fotbal se mění, zejména herní pozice. Je to hráč, který přišel a má obrovský vliv na Spartu. Může se ukázat i v reprezentaci. Samozřejmě je těžké je srovnávat a já to ani nechci dělat, ale každopádně si myslím, že pro Spartu byl velmi hodnotným přírůstkem.

A co přejete Spartě do dalších let pod Brianem Priskem?

Já nebudu přemýšlet tak daleko. (úsměv) Teď bych si přál, aby Sparta získala titul a postoupila dál v pohárech. Samozřejmě nechci říkat jestli půjde o Ligu mistrů, to je fakt hrozně těžký a myslím, že to je hodně daleko, ale může se to stát.

Nakonec samozřejmě znovu obhájit titul, protože jsme viděli ve zmiňovaném pohárovém zápase se Slavií, že Sparta zaostávala v některých věcech. Je to ponaučení. Nicméně, jak říkám, sparťanský fanoušek je hladový.

Nemůžeme říct, že získáme titul, ale musíme ho získat znovu příští rok, protože zájem je velký. Hráči musí být hladoví. Musí vědět, co znamená být součástí Sparty.