21. 2. 2024

Lakers slaví triumf po deseti letech! LeBron James dostal klub tam, kde patří

Basketbalisté Los Angeles Lakers se staly šampiony NBA v ročníku 2019/2020. V šestém utkání finálové série zdolali Miami Heat hladce 106: 93 a v sérii triumfovali 4: 2 na zápasy. Lakers získali 17. titul a v historické tabulce se posunuli na první místo, kde jsou shodně s Bostonem Celtics.

„Žluto-Fiala“ oslavují triumf přesně po deseti letech. V roce 2010 je přivedl k prvenství Kobe Bryant, který 26. ledna 2020 tragicky zahynul při pádu helikoptéry. Cenu MVP finále si pro rok 2020 odnesl LeBron James. Ten se stal prvním hráčem historie, který získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče finále ve třech různých dresech. K titulu přivedl i dvakrát Miami Heat (2012, 2013) a jednou Cleveland Cavaliers.

„Když jsem sem přišel, řekl jsem, že dostanu tento klub tam, kam patří. Zasloužíme si respekt. Všichni hráči v týmu, trenér Frank Vogel, vedení klubu, fanoušci a i já. Jsem mimořádně hrdý na to, že mohu být součástí organizace s takovou historií, „řekl James při přebírání Ceny Billa Russella pro MVP finále přímo na palubovce.

Do historie se zapsal i rozehrávač Rajon Rondo, který triumfoval jako vůbec první v dresu obou největších rivalů soutěže. V roce 2008 získal svůj první titul v dresu Bostonu, na druhé prvenství čekal 12 let. Útočník Danny Green je jediný, kdo se může těšit z obhajoby titulu. Před rokem slavil v dresu Toronta, titul má také z roku 2014 jako hráč San Antonia.

V pondělním zápase Lakers dominovaly. Dokonale využili fakt, že předchozí měření sil sice Miami po dramatu dotáhli do vítězného konce, ale duel odehrálo pouze se sedmi hráči. Basketbalisté z Los Angles potvrdily, že mají mnohem zkušenější družstvo a širší kádr a už do přestávky si vytvořili téměř 30-bodový náskok. Poločas skončil v jejich prospěch 64:36 a po změně stran se pouze dohrávalo.